Książki
Czas porzucenia

Czas porzucenia – najnowsza książka Eleny Ferrante

Czas porzucenia Eleny Ferrante, to książka na którą długo czekałam. I długo walczyłam z sobą, czy pochłonąć ją od razu czy może stopniowo sobie dawkować? Niestety, trudno było się powstrzymać, więc skończyłam ją w dwa dni i nie żałuję. Elena Ferrante znów mnie zaskoczyła i napisała książkę o kobiecie zdradzonej, przedstawiając ją w całkiem inny sposób.

Czas porzucenia – obsesja zdradzonej żony

Olga i Mario są małżeństwem z długim stażem, mają dwójkę dzieci. On pnie się po szczeblach kariery, ona porzuciła swoje ambicje pisarskie na rzecz wspierania męża i macierzyństwa. Uwieziona w swojej codzienności, pewnego dnia zostaje zaskoczona nieprzyjemną wiadomością.

Czas porzucenia

Mario oświadcza jej, że odchodzi. Kocha inną. Jej już nie. Świat Olgi rozsypuje się z dnia na dzień. To, co znane i kochane, staje się obce i trudne do zniesienia. Kobieta zdradzona, kobieta oszukana, samotna, to jej obecna rzeczywistość. Poznajemy ją w chwili, kiedy jedna wiadomość wywraca jej życie do góry nogami.

Jest to początek obsesji i balansowania na krawędzi obłędu. Zazdrość, gniew, niedowierzanie, próba zrozumienia ,,dlaczego”? To wszystko kłębi się w głowie kobiety. Jej działania przerażają, emocje zrażają do siebie ludzi – Olga czuje się samotna i jest samotna.

Macierzyństwo ją uwiera, choć tylko dzieci trzymają ją na powierzchni.

Elena Ferrante Czas porzucenia – walka o siebie

Olga jest jak rozbitek, który ze wszystkich sił walczy z rozszalałym morzem własnych demonów, strachów i złośliwych podszeptów. Autorka portretuje kobietę w jednym z najgorszych momentów, który w pierwszej chwili zraża do bohaterki, odrzuca nas od niej, aby po chwili zadać sobie pytanie ,,Czy właśnie to nie jest jej prawo?”, ,,Czy rozpacz rzeczywiście jej nie przystoi?”.

Konfrontujemy się z własnymi przekonaniami i opiniami. Możemy się przekonać, co jest dla nas ,,właściwe” i ,,na miejscu”, a co już nie. Czas porzucenia to książka o walce o swoje życie, na własnych zasadach, z cierpieniem w tle, jednak z powolnym odkrywaniem mocy.

Nieprzyjemna, wulgarna, czasami wręcz odrzucająca, powoduje, że wciąga czytelnika i nie chce go wypuścić. Zakończenie jest jak doświadczenie ulgi, której tak bardzo potrzebujemy.

Polecam przeczytać, nie tylko wielbicielom Eleny Ferrante (kimkolwiek ona/on jest), jak i wszystkim kochającym dobre studia psychologiczne bohaterów, opowieści o kobietach z obyczajowym tłem.

Czytałaś już najnowszą książkę Ferannte? Która z jej książek jest Twoją ulubioną?

Inne książki Eleny Ferrante: Genialna przyjaciółka – recenzja

Tytuł: Czas porzucenia

Autorka: Elena Ferrante

Liczba stron: 291

Wydawnictwo: Sonia Draga

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook