Książki
książka czas nieprzewidziany

Czas nieprzewidziany Michał Głowiński Grzegorz Wołowiec – recenzja

Czas nieprzewidziany zachwycił mnie tytułem, to chyba on zwrócił moją uwagę i nie rozczarowałam się. Rozmowa – rzeka dwóch intrygujących osób. Gdzie Michał Głowiński prowadzi czytelników przez zakamarki kultury, sztuki, polityki.Porusza tematy zmian społecznych od czasów po II Wojnie Światowej po koniec PRL-u, które na zawsze zmieniły nasz kraj. Maluje przed czytelnikiem kolejne dekady, a obrazy nie zawsze są przyjemne.

Czas nieprzewidziany – polski czas

W rozmowie Michał Głowiński porusza takie tematy, takie jak pobyt w getcie, przeżycie Zagłady Żydów, pierwsze lata po wojnie. Portretuje w wielowymiarowy sposób PRL – jego wynaturzenia, obostrzenia. Pokazuje rzeczywistość nieznaną wielu młodym czytelnikom (w tym mnie). Mówi o cenzurze, propagandzie, trudnościach z promowaniem innej literatury i sztuki niż ta, opiewająca komunizm, stalinizm i partię.

książka czas nieprzewidziany

Dużą wartością książki jest język, jakim posługuje się Michał Głowiński. O rzeczach trudnych i skomplikowanych opowiada w sposób elokwentny, ciekawy i jasny. Często z dużym dystansem pokazuje doświadczenia, które dotyczyły go bezpośrednio.  Z humorem i w sposób anegdotyczny mówi o tym, co jest trudne, intrygujące lub nieznane.

Rozmowa o rzeczach małych i dużych

W rozmowie z Grzegorzem Wołowcem – Michał Głowiński odwołując się do swojego życia. Analizuje różne zjawiska językowe i kulturowe, opisuje działanie propagandy oraz pokazuje czytelnikowi paradoksy i sprzeczności PRL-u.

Nawiązuje też do muzyki, która dla profesora jest bardzo ważna, ponieważ to ona kształtowała jego wrażliwość. Nie odcina się od swojej przeszłości, mimo, że skupia się na teraźniejszości, dlatego dzięki bacznym obserwacjom potrafi złożyć skomplikowany portret ludzi i kraju. Jednocześnie z jego patrzenia na świat przebija radość z życia i tego, że przeżył bardzo trudne czasy.

Dlaczego warto przeczytać?

Po pierwsze, dlatego, że współczesny młody człowiek skupiony na mediach społecznościowych i obecnych wydarzeniach, często nie wie, co ukształtowało polską kulturę oraz politykę. Rozmowa pokazuje jaki wpływ miał PRL na wiele zjawisk literackich i społecznych. Dodatkowo książka jest pisana językiem przystępnym. W sposób ciekawy i niebanalny porusza kolejne kwestie, co sprawia, że lekturę czyta się szybko i sprawnie.

Nie lada gratka dla wszystkich, którzy są ciekawi tego jak wyglądał świat po II Wojnie Światowej oraz w trakcie PRL-u. Pokazany przez osobę, która doświadczyła tych wydarzeń bezpośrednio. Interesująca podroż przez sztukę i literaturę, która poszerza horyzonty.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Wielka Litera

Tytuł: Czas nieprzewidziany

Autor: Michał Głowiński, Grzegorz Wołowiec

Liczba stron: 481

Wydawnictwo: Wielka Litera

Lubicie takie książki?

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook