Rozwój
ćwiczenie Koło życia

Ćwiczenie Koło Życia – zadbaj o to co najważniejsze!

Zmiany w naszym życiu nie dzieją się same, a jeśli już to nie do końca jesteśmy z nich usatysfakcjonowani. Poziom satysfakcji z życia również ulega wahaniom, aby sprawdzić, na ile czujesz się zadowolony z różnych ważnych obszarów w Twoim życiu – warto zrobić ćwiczenie Koło Życia. Wykonasz je i ustalisz swój poziom zero, przyjrzysz się swoim priorytetom i zaplanujesz zmiany oraz wytyczysz cele.

Po co robić ćwiczenie Koło Życia?

Koło życia jest ćwiczeniem, które często jest wykorzystywane, aby zweryfikować obecny stan naszego życia i zaplanować cele, których osiągnięcie pomoże polepszyć zadowolenie.  Ćwiczenie Koło życia specjaliści wybierają w coachingu, konsultacjach psychologicznych, kiedy pracujemy na celach i potencjale danej osoby, jednak każdy, kto ma trochę wolnego czasu może je wykonać i może zastanowić się nad zmianami jakie chce wprowadzić.

Warto na początku wypisać sobie kluczowe dziedziny życia, którym chcemy się przyjrzeć. Może to być np.

– Praca – kariera zawodowa

– Rodzina – bliscy, małżeństwo, dzieci, rodzice,

– Środowisko życia – dom, mieszkanie, miejsce, w jakim żyjemy

– Przyjaciele – bliskie osoby, życie towarzyskie, zaangażowanie społeczne

– Rozwój osobisty – co robisz, aby się uczyć, rozwijać swój potencjał

– Finanse – pieniądze i zarządzanie nimi

– Zdrowie/odpoczynek – wszystko, co robisz, aby o siebie zadbać

– Hobby – wszystko, co robisz z pasji, dla zabawy

Karta do pobrania:

Koło życia puste do samodzielnego wypełnienia PDF – pobierz ĆWICZENIE KOŁO ŻYCIA

Ustalenie 8 dziedzin, nad którymi chcemy pracować to początek. Następnie należy je wpisać w ósemki koła.

Kolejnym krokiem jest ocenienie/ zadanie sobie pytań:

1.Na ile procent lub od 1 do 10 jesteś zadowolony z danej dziedziny życia?

2.Z czego wynika taka ocena?

3.Z której sfery jesteś zadowolony najbardziej, a z której najmniej, z czego to wynika?

ćwiczenie koło życia

Ćwiczenie Koło życia – omówienie wyników

Kiedy masz już swoje Koło życia, wiesz w jakich obszarach masz dużą satysfakcję, a w jakich małą, możesz się zastanowić z czego to wynika i jak to zmienić. Jaki obszar też wydaje Ci się najważniejszy w danym momencie i chcesz nad nim pracować?

Wypisanie procent/ocen danego obszaru to dopiero początek, dzięki temu określamy nasz obecny stan, stan zero. To, co najważniejsze – to pytanie, co z tym dalej zrobimy?

Jeśli dostrzegasz, że w Twoim życiu brak równowagi lub jedna sfera dominuje nad innymi, może będzie to dla Ciebie impuls, aby coś zmienić w swoim życiu, aby zadbać o to, czego potrzebujesz. Warto też cofnąć się do przeszłości i sprawdzić, jak radziłeś sobie wcześniej, kiedy dany obszar życia szwankował, co Ci pomagało, jak sobie poradziłeś z daną sytuacją? Dzięki temu będziesz mógł wykorzystać do działania sposoby, które dobrze znasz i które już się u Ciebie sprawdziły.

Na konsultacjach omawia się poszczególne obszary bardzo szczegółowo, kiedy odpowiesz na więcej pytań, Twoja znajomość własnych potrzeb, wartości i priorytetów będzie głębsza, a to pozwoli Ci w efektywny sposób zadbać o swój rozwój.  Jeśli chciałbyś omówić ze mną swoje wyniki lub ćwiczenie, które wykonałeś lub masz jakieś pytania o Koło życia – śmiało pisz na kontakt@czytaj-na-walizkach.pl, chętnie Ci pomogę.

 

 

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Rozwój

Zobacz również

Walentynki w domu – 3 sposoby jak zrobić sobie miłe chwile

Walentynki – dla jednych święto komercji, dla innych ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook