Książki
Z wielką odwagą Berne Brown

Co zyskałam czytając Z wielką odwagą Berné Brown?

Czasem są takie książki, które powodują dziwny nastrój, jakby nagle wszystko to co wiesz od dawna, znalazło swoje miejsce. Tak było ze mną i z książką Z wielką odwagą Berné Brown, od zawsze podświadomie wiedziałam to, o czym pisze autorka, ale dopiero po zagłębieniu się w lekturę wszystko ułożyło się w całość. Berné Brown opowiada o wstydzie, braku otwartości, strachu przed wrażliwością i lękach jakie żywi każdy z nas, a co najlepsze podaje sposoby na to, jak sobie z tym radzić.

Wstyd, wrażliwość i naukowe badania

Pierwszy raz zobaczyłam gdzieś książki Berné Brown na Instagramie (nie mam pojęcia na jakim koncie/kontach) zaintrygował mnie tytuł jej książki Dary niedoskonałości, następnie obejrzałam konferencje TED, gdzie autorka przemawiała w sposób niezwykły, charyzmatyczny i bardzo autentyczny, tak, że jej uwierzyłam (obejrzyj wideo).

Z wielką odwagą Berné Brown dostałam od przyjaciółki. To jeden z lepiej dobranych prezentów jaki otrzymałam, przyszedł do mnie w odpowiednim czasie.

Książka porusza zagadnienia wstydu, wrażliwości i życia w zgodzie z sobą i z wielką odwagą. Autorka odwołuje się do własnych badań, tysięcy zebranych wywiadów z różnymi ludźmi na temat tego jak niszczący wpływ ma wstyd na nasze życie. Jak bardzo brak akceptacji i miłości do siebie samego powoduje trudności w relacjach, niezadowolenie z pracy czy rodziny.

W książce znajdziecie wiele przykładów ludzi i sytuacji zawstydzania oraz konsekwencji takiego zachowania. Autorka wyjaśnia, że wstyd nigdy nie daje niczego dobrego osobie, która go doświadcza, jest to upokorzenie jednostki, odebranie jej miłości. Nie ma nic wspólnego z poczuciem winy, kiedy to zdajemy sobie sprawę, że zrobiliśmy coś złego i chcemy to naprawić.

Wstyd mówi ,,że to Ty jesteś zły”, poczucie winy ,,że zrobiłeś coś złego”.

 

Z wielką odwagą Berné Brown – moje wrażenia

Książka Z wielką odwagą jest dla każdego, kto poszukuje prawdy o sobie, zmaga się z niską samooceną, poczuciem braku własnej wartości, nie wie dlaczego, kiedy jest smutny reaguje złością. Autorka pokazuje wiele sposobów, aby żyć z odwagą, rozbrajać wstyd, bo tego czego boi się on najbardziej, to mówienia o nim wprost innym ludziom.

Kiedy mówimy o jakiejś sytuacji, gdzie nie zachowaliśmy się wystarczająco dobrze lub zrobiliśmy coś nie tak, kiedy o tym opowiadamy, przyznajemy się, jesteśmy otwarci i wrażliwi – wstyd nie nabiera swojej niszczącej mocy.

Kilka minusów…

Jeśli chodzi o minusy książki, mam wrażenie, że została dość słabo przetłumaczona, a niektóre nazwy mogłyby być lepiej oddane, ponieważ kontekst i nazewnictwo nie zawsze dobrze współgra z treścią. Sposób pisania autorki też może być dla niektórych dość nie strawy, ponieważ momentami ma się wrażenie, ze się powtarza. Bywa dość pompatyczna i patetyczna, jednak możliwe, że to wina tłumaczenia.

Samo sedno książki, jej idea, sposoby radzenia sobie w życiu, aby być bardziej szczęśliwym z samym sobą, a w konsekwencji z innymi – jest bardzo przekonujący. Szczególnie, że rozwiązania podane w książce Z wielką odwagą Berné Brown mają podstawy naukowe, a jej słowa zostały zweryfikowane konkretną przyjętą metodologią i skonfrontowane z innymi badaniami.

Polecam przeczytać i przekonać się samodzielnie, może i Was przekona, że można żyć z wielką odwagą.

Tytuł: Z wielką odwagą. Jak odwaga bycia wrażliwym zmienia to, jak żyjemy, jak kochamy jakimi jesteśmy rodzicami i jak przewodzimy

Autorka: Berné Brown

Liczba stron: 230

Wydawnictwo: Laurum

Share this Story
  • Z wielką odwagą Berne Brown
    Książki

    Co zyskałam czytając Z wielką odwagą Berné Brown?

    Czasem są takie książki, które powodują dziwny nastrój, jakby nagle wszystko to co wiesz od dawna, znalazło swoje miejsce. Tak było ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook