Bez kategorii, Rozwój
co zobaczyc w Kampinosie

Co zobaczyć w Kampinosie, czyli komary mutanty, strach przed kleszczami i gramy w zielone

Wyprawa do Kampinoskiego Parku Narodowego chodziła nam po głowie już od dłuższego czasu. Zielony las zachęca do wędrówek, a majówka była idealnym momentem, aby plany wcielić w życie. Dziś zapraszam Was na małą wędrówkę i odpowiedź na pytanie, co zobaczyć w Kampinosie?

Piesza wędrówka po Kampinoskim Parku Narodowym

1 maja zaplanowaliśmy pieszą wędrówkę po Kampinoskim Parku Narodowym. Z określoną wcześniej trasą i zapisaną mapą na telefonie wyruszyliśmy na podbój puszczy. Spakowane plecaki (zajrzyj do niezbędnika turysty), odpowiedni strój i przede wszystkim wygodne buty pozwoliły cieszyć się pięknem przyrody.

Przyznam szczerze, że bardzo bałam się kleszczy, jednak odpowiednie ubranie plus preparaty odstraszające i zachowanie środków ostrożności pozwoliło nam uniknąć nieproszonych gości.

Ubranie do lasu:

  • Wygodne spodnie z długą nogawką,
  • Koszulka termoaktywna,
  • Wygodna koszula z długim rękawem, (lub bluza),
  • Wygodne, sportowe buty na grubej podeszwie
  • Czapka
  • Kurtka przeciwdeszczowa

W Kampinosie byliśmy ponad 5 godzin, przeszliśmy 23km, po 15km miałam solidny kryzys i gdyby nie to, że nie było innej opcji, aby iść dalej, ponieważ inaczej nie da się wydostać z lasu, to najchętniej usiadła bym pod drzewem i tam została. Jednak zrobiłam to, poszłam dalej, z obolałymi stopami i dużym zmęczeniem, ale dotarliśmy do samochodu.

co zobaczyc w Kampinosie

Wyruszyliśmy z parkingu w Roztoce, większość trasy szliśmy pieszym szlakiem zielonym do Sosny Powstańców, następnie do Nart, przez Zamczysko, aż do Karpat i wróciliśmy do Roztoki. Spotkaliśmy wielkie komary, które były największym utrapieniem. Nie ma to jak bagna i podmokłe tereny. Na szczęście nie przywlekliśmy kleszczy, ani innych mieszkańców lasów. Naszym oczom pokazał się przepiękny dudek i usłyszeliśmy wiele innych ptaków.

co zobaczyc w Kampinosie

Co zobaczyć w Kampinosie?

Kampinoski Park Narodowy został utworzony w 1959 roku i obejmuje 8 544,33 ha, z czego 72,40 ha przypada na Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach w woj. Łódzkim (tu więcej informacji na temat Parku).

co zobaczyc w Kampinosie

co zobaczyc w Kampinosie

Największą atrakcją Kampinoskiego Parku Narodowego jest ogromna różnorodność fauny i flory, przepiękna, soczysta zieleń, która aż oszałamia swoim odcieniem jest niepodrobienia. Spotkamy tam stare dęby, buki i sosny, kwitnące połacie konwalii czy bogate runo leśne w jagody, jeżyny. Usłyszycie dzięcioły, nam się udało wypatrzeć dudka, zachwycić się zapachem bzu i uciekać przed wszędobylskimi komarami. I uważnie patrzeć pod nogi, aby nie nadepnąć na wygrzewające się na słońcu węże.

co zobaczyc w Kampinosie

Ukształtowanie terenu jest zróżnicowane, choć większość trasy wiedzie po płaskim terenie, można spotkać wzniesienia ,pagórki i dostrzec bagna. Co zobaczyć w Kampinosie? Na pewno trzeba zatrzymać się w pobliżu Sosny Powstańców, która upamiętnia Powstanie Styczniowe, a także można zobaczyć w Brochowie jedną z bardziej niezwykłych budowli sakralnych w Polsce – kościół obronny z potężnymi, okrągłymi wieżami.

co zobaczyc w Kampinosie

Inne ciekawe atrakcje i zabytki:

– Kościół Wniebowzięcia NMP, ul. Chopina 22 – parafię w Kampinosie erygowano już w 1377 roku, ale obecny, drewniany kościół parafialny został zbudowany z sosny w stylu polskiego baroku w latach 1773-82

– Dwór w Kampinosie – budowla z XVIII wieku, z otaczającym go zabytkowym parkiem

– wioska indiańska ,,Heyoka” w Kampinosie, otwarta od maja do połowy czerwca i od połowy września do końca października.

co zobaczyc w Kampinosie

Wyprawa była dla mnie wyzwaniem. Nie sądziłam, że jestem tyle przejść jednego dnia po lesie, a przyznam szczerze, że ja za lasami, aż tak nie przepadam. Jeśli marzycie, aby się podciąć, nie spotykać ludzi i cieszyć się przyrodą to taka wyprawa jest super. Nie ma tłumów na szlakach, cisza jest ubarwiana koncertem ptaków, a oczy odpoczywają tak jak nigdy, bo wokół tylko zieleń. Niestety, nie widziałam żubra, ale wszystko przed mną na kolejnej wyprawie.

Byliście w Kampinosie?

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Bez kategorii

Zobacz również

Co to jest One Little Word? Moje słowo na 2020

Kiedy piszę te słowa właśnie wkraczamy w całkiem ...

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

Kawa do książki