Książki

Zastanawiasz się nad wprowadzeniem jednego dobrego nawyku w swoim życiu, który rzeczywiście przyniesie Ci korzyść? Jest coś takiego, co nie wymaga dużo wysiłku, jest przyjemne i możesz to robić w łóżku. Wiem, co teraz pomyślałeś😉 Ale to chodzi o tę drugą rzecz – czytanie. Jakie korzyści niesie dla mózgu i co czytać przed snem?

Moje nawyki, czyli czytanie kilku stron dziennie codziennie

Kiedy nie przeczytam fragmentu książki czuje się dziwnie, jakby nieswojo. Książki są dla mnie codziennymi towarzyszami w komunikacji miejskiej, w kolejce czy w wolnej chwili w domu. Wykorzystuję każdy moment, aby czytać (Ty też tak możesz – dowiedz się jak czytać więcej), jednak są takie dni, kiedy praca, obowiązki i tysiące spraw domaga się mojej uwagi i nie ma szans na dłuższą lekturę.

Wtedy do akcji wkraczają nawyki, czyli właśnie czytanie przed snem i o poranku. Kiedy układasz się wygodnie w łóżku zabierz ze sobą ciekawą opowieść, lekką lekturę lub inspirująca biografie. Kiedy będziesz mieć książkę blisko łóżka, ustalisz ze sobą, ze codziennie przeczytasz X stron np. 5 zanim zgasisz światło – w ciągu określonego czasu pozwoli wyrobić Ci nawyk czytania. Dodatkowo zrelaksuje i da dużo satysfakcji.

Jakie są zalety czytania przed snem?

Zalet czytania przed snem oraz czytania w ogóle jest bardzo dużo. To nie tylko wyjątkowa przyjemność, z poznawania konkretnej fabuły, ale konkretne dobroczynne konsekwencje dla naszego organizmu.

Doświadczam ich za każdym razem, kiedy oddaję się lekturze. Uwielbiam siedzieć pod ciepłą kołdrą i poznać kolejne strony wyjątkowej książki.

Inne korzyści z czytania książek:

  • Wyjątkowy relaks – czas tylko dla siebie
  • W zależności od gatunku – wyciszenie, pobudzenie wyobraźni
  • Redukcja stresu – odcięcie się od gonitwy myśli i zgiełku codziennego dnia – dr David Lewis twierdzi w swoich badaniach, że tylko 6 minut czytania redukuje stres o prawie 70 %!
  • Trening dla mózgu – wzmacnianie procesów kognitywnych i kreatywności
  • Regularne czytanie chroni nasz mózg przed chorobą Alzheimera – (Dr Robert Friedland z University of Louisville dowiódł, że czytanie chroni przed chorobą Alzheimera, bo zmusza do działania również szarą istotę mózgu.)

co czytać przed snem

Co czytać przed snem?

Myślę, że nie każda książka jest tak samo dobra do czytania przed snem. Są gatunki, które mimo, swojej wyjątkowej treści czy wartkiej akcji są nie dla mnie, kiedy zaraz pójdę spać. Krwawy horror, bardzo przygnębiający reportaż lub wyjątkowo poruszająca opowieść – to gatunki, które omijam na dobranoc.

Może Ty masz inaczej i nie działają na Ciebie, wytwarzane pod czas lektury obrazy różnych przykrych sytuacji, jednak mi ciężko sobie z nimi poradzić. Dlatego też nie lubię oglądać bardzo angażujących emocjonalnie filmów i seriali przed snem, bo już kilka razy miałam bardzo niespokojną noc.

Na dobranoc polecam książki rozwojowe, które inspirują czy dotyczące zdrowego trybu życia. Ciekawe opowieści, jednak takie, które wprawiają nas w dobry humor, a także komedie i wszelkie interesujące nas zagadnienia naukowe. To jest mój patent na czytanie przed snem.

Jednak Ty możesz mieć własny. Myślę, że kluczem do regularnego czytania przed snem, jest po pierwsze chęć, po drugie wybranie książki, którą się lubi i brak bardzo dużego zmęczenia.

Mam nadzieję, że przekonałam Cię do wyrobienia sobie nowego nawyku – czytania przed snem i doświadczenia jego korzyści, a jeśli nie odpowiada Ci czytanie wieczorem – spróbuj rano. Dobroczynne skutki czytania, działają o każdej porze dnia 😊

Jak myślisz, co czytać przed snem? Czy gatunek jaki czytamy na dobranoc ma znaczenie?

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Obserwuj mnie