Rozwój

Być sobą – 6 rzeczy, które robię na przekór wszystkiemu

Listopad działa na mnie trochę depresyjnie, ostatnie użerania się z urzędami, dziwnymi ludźmi i ogarnianie spraw prywatnych i firmowych trochę mnie zmęczyło. Zamiast sobie odpuścić wpadłam w pułapkę zamartwiania się i porównywania, że inni radzą sobie lepiej, że im wychodzi, a mi nie, że nie popełniają takich głupich błędów. Jednak jadąc wczoraj metrem i brnąc do domu przez mroźną Warszawę, miałam czas przemyśleć sobie wszystkie sprawy i wpadłam na jakże genialny, a jednocześnie trywialny pomysł – warto być sobą.

Być sobą – po co mi to?

Tak wiem, powiecie, że jakaś nie normalna, przecież Ameryki nie odkryłam. Taki tekst serwuje nam, każdy  poradnik rozwoju osobistego, czy nauczyciele w szkole, którzy strofują uczniów, którzy powielają negatywne zachowania.

A mimo wszystko, często sobą nie jesteśmy. Ile razy zakładamy maski, przywdziewamy kostiumy roli narzucone przez przyjaciół, rodzinę, pracę? Staramy się być lepsi niż jesteśmy w czyichś oczach. Często rezygnujemy z pragnień, własnych potrzeb na rzecz czyjegoś widzimisię, tylko dlatego, aby sprostać czymś oczekiwaniom, zaimponować komuś.

być sobą

Czasami katujemy siebie, że nie jesteśmy idealni, doskonali, najlepsi (pułapki doskonałości). Ścigamy się sami ze sobą, aby być lepszym pracownikiem, właścicielem firmy, matką, córką, dziadkiem. Z jednej strony takie dążenie do podnoszenia swoich kwalifikacji, umiejętności, do stawania się najlepszą wersją siebie jest bardzo dobre, to nas rozwija. Jednocześnie, jeśli zaślepi nas to dążenie do perfekcyjności możemy zgubić sami siebie. I w końcu zorientować się, że sami nie wiemy kim jesteśmy.

Dlaczego warto być sobą?

Kierowanie się własnymi pragnieniami, potrzebami pozwala nam pełniej korzystać z życia. Sprawia, że nasze dni są pełne wyzwań, którym umiemy sprostać, a nasza sprawczość i satysfakcja rośnie. Wiemy do czego dążymy i co chcemy zdobyć.

Ciągłe zmierzanie do ideału i porównywanie siebie z innymi (o przekonaniach i porównaniach) zabiera nam ten spokój. U mnie, gdy pojawia się stres, spowodowany dużą ilością zadań i obowiązków lub trudnych wyzwań, zaczynam się porównywać, denerwować i pytać siebie – ,,dlaczego nie jestem lepsza?”

Ocena innych, a bycie sobą?

Bycie sobą jest też trudne, kiedy boimy się społecznej oceny, kiedy każdy nasz ruch jest bojkotowany, a nasza osoba ciągle na celowniku. Tylko, szczerze tak jest praktycznie zawsze, jednak to od nas zależy jaką moc damy ocenom i spojrzeniom innych osób. Czy chcemy pozwolić na to, że osoby, które nas nie znają mają moc wpływu na nasze życie, nasz styl ubioru, poglądy jakie wyznajemy, czy osoby z którymi się spotykamy?  Na pewno chcesz im dać moc decydowania o Twoim życiu?

być sobą

Ja nie, dlatego mimo krytycznych spojrzeń, niemiłych komentarzy, czy własnych wymówek, chce być sobą i robić to, co lubię (kilka wskazówek jak pielęgnować wewnętrzną siłę). A o to, 6 rzeczy, które robię na przekór wszystkim, nawet sobie.

 1. Maluję usta na czerwono – kocham czerwone pomadki, ktoś powie wyzywające, inny, że nie mam białych zębów, a ja cóż i tak maluję usta na koralowy, bo lubię.
 2. Nie słodzę – ani kawy, ani herbaty, ani niczego, choć uwielbiam słodycze.
 3. Uwielbiam dotykać miękkie, puszyste tkaniny – idąc w sklepie przez dział z pościelą lub zabawkami nie umiem się oprzeć i nie dotknąć, nie przytulić poduszki, czy miśka. Czasem widzę te dziwne spojrzenia;)
 4. Uwielbiam kanapki z masłem orzechowym i dżemem – dobre na smutki i jako zaspokojenie pierwszego głodu.
 5. Lubię Polskę – ten dziwny kraj, który jest moją ojczyzną, a mam wrażenie, że wielu ludzi (szczególnie polityków) chce ją zniszczyć używając do tego nietolerancji, wzajemnych podziałów, wyzwisk i szukania winnych wyimaginowanych problemów. Za góry i morze, za rodzinę i przyjaciół, za to, że jest, choć tak trudno się w niej żyje.
 6. Nie zamykam zakładek w przeglądarce – potrafię mieć 40-50 otwartych zakładek i nie potrafię ich zamknąć do czasu, aż wszystkich nie przeczytam. Wyobraźcie sobie jak wolno chodzi moja przeglądarka.

To kilka takich moich zachowań, które przez niektórych mogą być źle widziane, a przez innych współdzielone. Nie ważne. Ja i tak chce być sobą, bez względu na to, co ktoś myśli.

Myślicie, że trudno jest być sobą we współczesnym świecie?

Zapisz

Zapisz

Share this Story
 • Rozwój

  Być sobą – 6 rzeczy, które robię na przekór wszystkiemu

  Listopad działa na mnie trochę depresyjnie, ostatnie użerania się z urzędami, dziwnymi ludźmi i ogarnianie spraw prywatnych i firmowych trochę mnie ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Rozwój

Zobacz również

Walentynki w domu – 3 sposoby jak zrobić sobie miłe chwile

Walentynki – dla jednych święto komercji, dla innych ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook