Rozwój
być kobieta-dzień kobiet

Być kobietą – 10 życzeń na Dzień Kobiet

Być kobietą, czyli kim? Jedną z wielu przedstawiciele płci ,,pięknej” czy może sobą? Często się zastanawiam co to znaczy być kobietą w XXI wieku, ale też co to znaczy dla mnie? Jak bardzo określa mnie płeć, jakie daje przywileje, a jakie ograniczenia? Dziś życzę nam kobietom, abyśmy sobie odpowiedziały – co to dla nas znaczy – BYĆ KOBIETĄ? Jakie chcemy być dla siebie, innych? Co mamy ochotę robić i czego potrzebujemy? Myślę, że to jest ważne, ponieważ odpowiedzi pomagają określić cele, a te dają szansę na życie, takie jakie chcemy prowadzić.

Być kobietą – moja tożsamość

Kiedy byłam mała fascynowały mnie lakiery do paznokci. Zawsze chciałam, aby mama pomalowała mi paznokcie na krwiście czerwony kolor. Jednak ona się nie zgadzała. Pamiętam, jak dziś jak przyjechały moje starsze kuzynki do mnie na wakacje – one miały lat szesnaście – ja sześć. W jeden z lipcowych dni wyjęły lakiery do paznokci i zasiadły do malowania. Ja niewiele myśląc namówiłam je do pomalowania mi paznokci. A one, ku mojemu ogromnemu szczęściu, zgodziły się.

Pamiętam swoją dumę, radość z czerwonych paznokci, które dla mnie, dla małej dziewczynki były symbolem kobiecości.

być kobietą

 

Dziś jak o tym myślę, mam różne spostrzeżenia. O tym, jak bardzo w dzieciństwie pragniemy być jak dorośli, jak świetnie maluchy obserwują swych rodziców i podążają za tym, co kreuje się u nich w domu, telewizji czy dziś w internecie (kiedy miałam sześć lat – nie miałam internetu – dla niektórych może to być szokujące;)).

Dwa, myślę sobie o tym, jak niezmiennie od lat zewnętrzne atrybuty – takie jak piękne włosy, zadbana cera, szczupła sylwetka, pomalowane oczy, usta czy paznokcie są uznawane za atrybut ,,prawdziwej kobiety”. Dlaczego te słowa w tym przypadku biorę w nawias? Ponieważ to nie wystarczy, aby być kobietą. A prawdziwa jest każda z nas. Tak po prostu bez względu na to jak wygląda (silne kobiety w literaturze).

Kim jestem?

Konieczność odpowiedzi na ważne pytania, pojawia się jak bumerang i moim zdaniem, przekonanie o byciu kobietą łączy się z zastanowieniem się nad tym jaka jestem.

Dziś dla mnie być kobietą nie znaczy – malowania się, bycia atrakcyjną dla mężczyzn czy pełnienia określonych ról społecznych.

Poczucie kobiecości to dla mnie jakaś prawda o mnie. Jestem kobietą i jestem z tego dumna. Mimo, że płaczę i proszę o pomoc – nie jestem słaba. To, że się złoszczę i wyrażam gniew – nie znaczy, że jestem wredna i nie wiem czego chcę. Mówiąc o swoich potrzebach – komunikuję to, co dla mnie ważne, to nie znaczy, że jestem egoistyczna, czy roszczeniowa.

być kobietą

Bycie kobietą, to bycie na szczycie i realizowanie marzeń o karierze (jakiejkolwiek sobie wymyślisz), to bycie matką (jeśli ma się na to ochotę), bycie w związku, albo nie. Ale przede wszystkim, to bycie w zgodzie z sobą. Ze swoimi wyborami. Z dawaniem sobie drugiej szansy i byciem wyrozumiałą dla siebie. To kochanie siebie, tak po prostu.

Być kobietą – czego życzę sobie i Tobie

Myślę, że ja i wiele z nas ma myśli, zachowania i emocje, które sprawiają, że jesteśmy dla siebie okrutne. Nigdy byśmy nie obrzuciły takimi słowami przyjaciółki czy koleżanki z pracy, jak zwracamy się do siebie, kiedy popełnimy błąd. Nigdy nie krytykujemy tak innych, jak siebie. Dla siebie często nie mamy wytłumaczenia, ani dobrego słowa. Dlatego dla Ciebie i dla siebie mam życzenia.

10 życzeń dla każdej kobiety

1.Bądź dla siebie dobra – doceń, to jaka jesteś i co robisz, tak po prostu. Powiedz sobie, ,,dobrze, że jesteś”.

2.Dbaj o siebie, tak jak lubisz – znajdź czas, choć krótki, aby zadbać o siebie, w sposób, który jest dla Ciebie przyjemny – maseczka, dobra kawa, ciasto, albo wyjście pobiegać.

3.Mów i myśl o sobie dobrze – zanim się skrytykujesz zastanów się, czy tak samo powiedziałabyś o swojej najlepszej przyjaciółce.

4.Miej czas dla innych kobiet – córki, matki, przyjaciółki, siostry – miej czas na wspólne kawy, telefony, wyjścia, zakupy – czerp siłę od innych kobiet.

5.Bądź dla innych kobiet sprzymierzeńcem, a nie wrogiem – pomagaj i podawaj rękę innym kiedy tego potrzebują.

6.Pozwól sobie na różne emocje – nie zawsze musisz być silna, dobra i konkretna. Czasem możesz nie mieć siły i to jest ok.

7.Wyglądaj tak jak chcesz i lubisz – kochasz się malować i kolorowo ubierać – rób to, lubisz być naturalna i w dresach – to też ok. Bądź taka jak chcesz być, nie musisz pasować innym.

8.Odpoczywaj. Tak po prostu nic nie rób przez 5 minut każdego dnia.

9.Podziękuj sobie – za to, że jesteś, że masz to, co masz, że kochasz, że robisz to, co robisz, a jak tego nie lubisz, zawsze możesz to zmienić.

10.Pamiętaj – nie musisz być idealna, wystarczająca też będzie ok.

Dobrego dnia kobiet?

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Rozwój

Zobacz również

Jak czuć się dobrze ze sobą? Co z tą akceptacją?

Miałaś, kiedyś tak, że czułaś się jak milion ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook