Książki
bajki terapeutyczne

Bajki terapeutyczne, jak rozmawiać o trudnych wydarzeniach z dziećmi

Znacie bajki terapeutyczne? One pomagają dzieciom i młodzieży uporać się z problemami, przekazać je w zrozumiały sposób oraz pomóc znaleźć rozwiązanie w trudnych sytuacjach. Jedną z takich opowieści jest ,,Inny niż wszyscy” – Per Nilsson.

Bajki na trudne chwile

Bajki terapeutyczne to specjalny rodzaj bajek, zazwyczaj opowiada historię, która odnosi się do konkretnego problemu dziecka, może być to lęk, złość, trudność z zaakceptowaniem rodzeństwa, czy nieumiejętność poradzenia sobie w nowym kraju. Bajki mogą dotyczyć najróżniejszych tematów, bohaterzy, konwencje oraz sposób opowiadania również się różnią. Jednak mają jeden, wspólny cel, a jest nim pomóc dziecku czy nastolatkowi w oswojeniu jego problemów, trudnych emocji lub wydarzeń.

Bajki terapeutyczne są idealne dla rodziców, jeśli chcą przepracować z dzieckiem konkretne wydarzenie lub nauczyć go nowych sposobów radzenia sobie w problemowej sytuacji. Mogą być niezrównaną pomocą w przypadku wytłumaczenia dzieciom takich zjawisk jak śmierć lub choroba bliskiej osoby, niepełnosprawność lub trudności innych dzieci lub osób dorosłych. Bajki wychodzą naprzeciw rodzicom i dzieciom. Dzięki zrozumiałemu językowi, bohaterom, z którym może utożsamić się dziecko bajka staje się przystępna i trafia do młodego czytelnika. Rodzice nie muszą szukać wyszukanych określeń, trudzić się nad tym jak przekazać dziecku trudne wiadomości, mogą przeczytać bajkę i spróbować porozmawiać, o tym co dziecko zrozumiało. Taki sposób jest bardziej komfortowy zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców.

bajki terapeutyczne

Bajki terapeutyczne – co to znaczy być innym?

Książka ,,Inny niż wszyscy” opowiada historię o tym, co bliskie dla dzieci. Mówi o klasie, szkole, pierwszych miłościach i zachowaniach w klasie. Narratorem historii jest Dawid, który opowiada o swojej klasie, charakteryzuje wszystkich uczniów i na dłużej zatrzymuje się przy Oskarze. Chłopcu, który jest jaki jest, a dla wielu osób jest specyficzny.

Używa dziwnych, specjalistycznych słów, opowiada o niezwykłych rzeczach takich jak np. system kodowania numerów telefonicznych, na przerwie przemierza podwórko, a w klasie musi mieć wszystko poukładane na swoim miejscu. Dawid zastanawia się czy jest podobny do Oskara, a wszystko przez słowa pani nauczycielki, która mówi, że Oskar ma Zespół Aspergera. Wszystkie dzieci zastanawiają się czy to znaczy, że Oskar jest nienormalny, chory?

,,Inny niż wszyscy” to opowiadanie, które przybliża problem inności, specyficznych zachowań w klasie szkolnej na przykładzie chłopca z Zespołem Aspergera. Pokazuje jak ważna jest wrażliwość, odpowiednie przygotowanie dzieci na ważne informacje i mówi, że inny to nie znaczy gorszy, a wyjątkowy. Razem z Dawidem dzieci mogą odkryć piękną prawdę, że każdy z nas jest inny, nikt nie myśli tak samo, ani nie ma identycznych pragnień. Książka ,,Inny niż wszyscy” uczy wrażliwości i empatii w stosunku do osób z różnymi zaburzeniami oraz skłania do refleksji jacy jesteśmy na co dzień.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Zakamarki

Jeśli skorzystacie z buy.box na blogu, czyli przejdziecie na stronę księgarni i kupicie książkę, ja dostanę z tego niedużą prowizję. Wy nic nie tracicie, książka ma taką samą cenę jaką widzicie poniżej.

 

Tytuł: Inny niż wszyscy

Autor: Per Nilsson

Ilość stron: 63

Wydawnictwo: Zakamarki

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Share this Story
 • bajki terapeutyczne
  Książki

  Bajki terapeutyczne, jak rozmawiać o trudnych wydarzeniach z dziećmi

  Znacie bajki terapeutyczne? One pomagają dzieciom i młodzieży uporać się z problemami, przekazać je w zrozumiały sposób oraz pomóc znaleźć rozwiązanie ...
 • Książki

  Jak rozmawiać o autyzmie?Kosmita

  ,,Za­nim potępisz człowieka za je­go in­ność, zde­finiuj wpierw czym jest nor­malność i po­każ jak sam zgod­nie z nią żyjesz. „ Seneka 18 Roksana Jędrzejewska – Wróbel ,,Kosmita” ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook