Rozwój
arteterapia

Arteterapia – wyraź swoje emocje za pomocą sztuki

Jako dzieci często lubimy malować, bawić się plasteliną, farbami, różnymi innymi kolorowanymi materiałami. Im jesteśmy starsi, przybywa nam nowych doznań, obowiązków, możliwości. Artystyczne tworzenie schodzi na dalszy plan, a u wielu osób już nigdy się nie pojawia. Arteterapia jest metodą, która korzysta z tego, co lubiliśmy w dzieciństwie – malowania, wycinania, tańca, muzyki i wielu innych środków wyrazów. Dzięki arteterapii możesz poznać i wyrazić swoje emocje i poczuci się lepiej.

Czym jest arteterapia?

Arteterapia bywa nazywana terapią przez sztukę. Są to różne działania, które wykorzystują takie środki wyrazu, jak rysunek, melodię, rzeźbę, taniec, teatr oraz wiele innych do uzewnętrznienia różnych emocji, a także do ich lepszego poznania.

Sztuka wyzwala w nas różne odczucia – może powodować śmiech, odrazę, radość, zaskoczenie, zdziwienie. Malując, tańcząc lub biorąc udział w przedstawieniu mamy szansę na pokazanie swoich emocji, na wyrzucenie ich w przystępnej i akceptowanej formie. Nie musimy ich w sobie dusić.

Arteterapię wykorzystuje się w różnych sytuacjach – pomagają osobom zdrowym lepiej funkcjonować, rozwijać siebie i swój potencjał np. na warsztatach rozwojowych, w edukacji dzieci i dorosłych. A także osobom doświadczającym niepełnosprawności, choroby psychicznej czy innych trudności zdrowotnych związanych ze zdrowiem fizycznym i psychicznym.

Może być częścią procesu terapeutycznego lub metodą rozwojową, która jest wykorzystywana uzupełniająco, aby pokazać pełniejszy potencjał danej osoby.

Celem arteterapii jest pomoc w doznaniu ulgi, doświadczenie zmiany w życiu osobistym.

Co wykorzystuje arteterapia?

W arteterapii można wykorzystywać różne materiały i narzędzia wyrazu. Najczęściej są to:

 • rysunek, kolaż, malowanie za pomocą bardzo różnych materiałów plastycznych,
 • muzyka,
 • taniec,
 • rzeźba,
 • teatr,
 • poezja,
 • książka,
 • film,

Aby uwolnić swoje emocje można wykorzystać bardzo różne środki wyrazu. Dzięki zatopieniu się w muzyce, rysowaniu czy uczestniczeniu w seansie filmowym z omówieniem możemy zgłębić swoje emocje, poznać to, co się w nas dzieje, bez konieczności głębokiej analizy i talentu plastycznego.

Wyraź swoje emocje za pomocą sztuki

Arteterapia jest jedną z technik, którą można używać nie tylko na zajęciach zorganizowanych – treningach czy warsztatach oraz w trakcie terapii, ale również będą u siebie w domu. W swoim e-booku Droga do siebie. 7 technik, które odmienią Twoje życie piszę więcej o arteterapii i proponuję Ci ćwiczenia, które można zrobić samodzielnie w domu, aby poczuć się lepiej bez względu na sytuację, w której się znajdujesz.

Samopomocowe techniki pozwalają na pracę nad swoimi potrzebami i emocjami bez wychodzenia z domu. Dzięki temu, mamy szansę na lepsze i pełniejsze życie, gdzie potrzeby nie są spychane na dalszy plan, a życie na własnych zasadach jest codziennością, a nie marzeniem.

——————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Bibliografia:

Gagracz S. Arteterapia – próba charakterystyki zjawiska

Papaj A. O kolorach, kształtach, dźwiękach i innych tworzywach artetrapii. Prace Naukowe AJD. Pedagogika 19, 259-269

Sprawdź e-book ,,Droga do siebie. 7 technik, które odmienią Twoje życie” – tam piszę więcej o arteterapii, jej mocy i zastosowaniu w codziennym życiu.

 

 

Share this Story
 • arteterapia
  Rozwój

  Arteterapia – wyraź swoje emocje za pomocą sztuki

  Jako dzieci często lubimy malować, bawić się plasteliną, farbami, różnymi innymi kolorowanymi materiałami. Im jesteśmy starsi, przybywa nam nowych doznań, obowiązków, ...
 • e-book droga do siebie
  Książki

  Spełnianie marzeń, czyli jak napisałam e-booka

  Kiedyś byłam mała, myślałam, że marzenia się spełniają. Przecież każdy Ci tego życzy na urodziny ,,spełnienia marzeń”. Dziś wiem, że marzenia ...
 • Bez kategorii

  Arteterapia – leczenie sztuką

  ,,Zobacz smaki, pokoloruj zapach, posmakuj dźwięki, dotknij kolor” To nie zwykłe rysowanie, czy szalone tańce na dyskotece. Metody arteterapii to stanowczo ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Rozwój

Zobacz również

Walentynki w domu – 3 sposoby jak zrobić sobie miłe chwile

Walentynki – dla jednych święto komercji, dla innych ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook