Książki

Anhusz – miłość, która nigdy nie powinna się zdarzyć

Historia nie raz zaskakuje ludzi krwawymi i dziwnymi scenariuszami. Czasy pierwszej wojny światowej, Imperium Osmańskie i dwoje ludzi, którzy nigdy nie powinni się w sobie zakochać. Niezwykła opowieść o poświęceniu, okrucieństwach wojny i szukaniu wybaczenia.

Opowieść Anhusz

Mała wioska, położona gdzieś, na obszarze obecnej Turcji. Obok siebie mieszkają Turcy i Ormianie, żyją po sąsiedzku, choć narastające niepokoje potęgują wzajemne różnice i wydobywają dawne urazy. Anhusz to młoda dziewczyna, która próbuje odnaleźć się w trudnej sytuacji wojny, pomaga sąsiadom, wypełnia codzienne obowiązki i próbuje cieszyć się z małych radości.

Do wioski coraz częściej przybywają nowe zastępy tureckiego wojska, które nie ma skrupułów łupić okolicznych mieszkańców z jedzenia i wszelkiego dobra. W trakcie jednej z takich sytuacji, Anhusz poznaje wyjątkowego, tureckiego kapitana, który wstawia się za ormiańskimi mieszkańcami.

Anhusz

 

Przypadkowe spotkania i wzajemna fascynacja, z czasem przeradzają się w silne i namiętne uczucie. Niestety, wojna rządzi się swoimi prawami. Ani kapitan, ani dziewczyna nie przypuszczają jak wielka czeka ich tragedia. Romans kapitana zostaje odkryty, a on sam przeniesiony do Konstantynopola. Kochankowie zostają rozdzieleni, ale czy na zawsze? Dramat dziewczyny dopiero się zaczyna. Postawiona sama sobie, musi radzić sobie, z tym co przyniesie jej przyszłość.

Tureccy paszowie, przywódcy kraju po cichu i skrupulatnie próbują zlikwidować Ormian. Pod nazwą deportacji i przesiedleń, wywożą i zabijają ormiańską ludność. Bezlitośnie mnożą się bestialskie mordy i gwałty na Ormianach. Krwawe rządy docierają również do rodzinnej miejscowości Anhusz, która musi się zmagać, nie tylko z rozstaniem z kapitanem, trudnym losem kobiety, ale także z wojennymi dramatami.

Ormiański dramat

Losy Anhusz i kapitana Ofareli są pokazane z kilku perspektyw – ich własnych, ale też amerykańskiego lekarza Charlesa Stewart’a, który przyjechał wraz z żona do Turcji, aby praktykować jako doktor (lekarz był wzorowany na autentycznej postaci).

W książce przykują nas na długo ormiańskie zwyczaje i tradycje – czasami zbulwersują, innym razem zachwycą. Przeczytamy o konfliktach rasowych, eksterminacji, dramacie wojny i ludzkiej nienawiści. Mimo, że książka to fikcja literacka, tło historyczne jest prawdziwe, pogrom Ormian w czasie pierwszej wojny światowej miał miejsce i był podobny w okrucieństwie i skrupulatności władz do Holocaustu.

Anhusz

Romans dwojga bohaterów jest jedną z tysięcy historii jakie mogły mieć miejsce w trakcie wojny, zarówno w Imperium Osmańskim jak i pod czas innych konfliktów zbrojnych. Autorka Anhusz pokazuje beznadziejną codzienność mieszkańców, nieludzie traktowanie przez żołnierzy, dehumanizacje i najbardziej prymitywne instynkty. Z drugiej strony mamy poświecenie, miłość, poczucie sprawiedliwości. Książka jest wielowymiarowa i poruszająca, są w niej momenty, które bardzo mocno mną wstrząsnęły, są i takie, które spowodowały łzy.

Jeśli cenicie książki, które pokazują historie przez pryzmat jednostki, to to jest coś dla Was. Czytając Anhusz nie zabraknie szybszego bicia serca i zaciskania pięści ze złości.

P.S. Przeczytałam książkę w jeden wieczór.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Kobiece

Jeśli skorzystacie z buy.box na blogu, czyli przejdziecie na stronę księgarni i kupicie książkę, ja dostanę z tego niedużą prowizję. Wy nic nie tracicie, książka ma taką samą cenę jaką widzicie poniżej.

Dziękuję Wam serdecznie za wszystkie zakupy przez wchodzenie korzystając z moich linków. Miłego czytania.

 

Czytacie powieści osadzone w czasach historycznych, które opowiadają o prawdziwych wydarzeniach?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Share this Story
  • Książki

    Anhusz – miłość, która nigdy nie powinna się zdarzyć

    Historia nie raz zaskakuje ludzi krwawymi i dziwnymi scenariuszami. Czasy pierwszej wojny światowej, Imperium Osmańskie i dwoje ludzi, którzy nigdy nie ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook