Książki
Aleja starych topoli

Aleja starych topoli Tom I i Tom II

Saga rodzinna, która przenosi nas w lata dziewięćdziesiąte XIX wieku, gdzie rozpoczyna się historia trzech sióstr Więckowskich i ich rodzin, których los doświadcza na wielu polach. Świat kobiet, ograniczeń, wyborów i niełatwych sytuacji, w których spotyka się odwieczny dylemat – własne szczęście czy szczęście innych?

Aleja starych topoli – Tom I

W pierwszym tomie powieści Agnieszki Janiszewskiej poznajemy dokładnie historię Ewy Więckowskiej, najmłodszej, niechcianej i niekochanej córki mecenasa Więckowskiego. Spotykamy ją kiedy ma zostać wydana za Adama Celiowskiego, swojego szwagra. Cała Warszawa huczy od plotek, z powodu niedawnej śmierci siostry Ewy – Maryli, która była pierwszą żoną Celiowskiego i miała z nim trójkę dzieci. Niewyjaśniona do końca historia śmierci Maryli, rzuca się cieniem na całym życiu młodej Ewy.

Mimo, protestów najstarszej siostry Marianny, ojciec sióstr wydaje najmłodszą za dziedzica Jodłowa. Obawy Marianny nie sprawdzają się – młoda para wiedzie ze sobą szczęśliwy i zgodny żywot. Małżeństwo staje się dla niej wybawieniem od okrutnego ojca. Jedynie historia śmierci średniej siostry, kontakty ze służbą oraz z córką Adama i Maryli – spędzają Ewie sen z powiek. Powodem dla, którego kobieta nie może być szczęśliwa jest też brak potomstwa, mimo ogromnej miłości do męża. Jednak kiedy wszystko wydaje się już przesądzone, los płata bohaterce Alei starych topoli niezwykłą niespodziankę, na którą nie była gotowa.

Historia miłości Ewy i Adama jest pokazana wielowymiarowo, autorka w ciekawy sposób portretuje zwyczaje, konwenanse jakie pętały kobiety w XIX wieku. Pokazuje istotę i wagę  roli ojca oraz męża, bez których zgody – kobieta nie mogła zrobić żadnego kroku, podjąć decyzji.

W trakcie powieści poznajemy intrygę związaną z tajemniczą śmiercią siostry, dowiadujemy się o tajemnicach Adama, wnikamy w relacje z dalszymi członkami rodziny, który w znaczący sposób zaważą na losach Ewy.

Aleja starych topoli – Tom II

Druga część powieści opowiada losy Klary – córki Adama i zmarłej Maryli, która uwikłała się w nieszczęśliwą miłość do swojego kuzyna Huberta, zadurzonego w jej macosze (Ewie). Klara, pewna miłości ojca, postanawia wystawić go na próbę.

Aleja starych topoli

Razem z ciotką, matką Huberta, wybiera się do Paryża, zawalczyć o miłość kuzyna. Jednak splot wypadków powoduje, że jej wybrankiem zostaje były mąż Joanny. Zagmatwana relacja rodzinna, brak akceptacji ze strony ojca skłania Klarę do pozostania w Paryżu.

Losy Klary, Huberta, Ewy, Adama i Oli – córki – niespodzianki jaka pojawiła się w ich życiu pary – są ze sobą nierozerwalnie złączone.

W tle pojawiają się paryscy lekarze, tajemnicze choroby, zawiła intryga dotycząca związku Joanny z byłym mężem oraz relacja Ewy i Huberta. Każda z postaci ma w powieści swój wątek, który na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo zagmatwany, jednak autorka w zgrabny sposób potrafi połączyć wszystkie fakty i historie w jedną, wciągającą fabułę.

Zalety książki Aleja starych topoli

W książce podobało mi się nagromadzenie różnych, wyrazistych postaci, które powodowały, że historia nabierała rumieńców. Zawiłe koligacje rodzinne były jedynie pretekstem do sportretowania społeczeństwa polskiego na przełomie XIX i XX wieku. Autorka w wyśmienity sposób pokazała wpływ mieszczańskiego i szlacheckiego towarzystwa, skostnienie obyczajów, rolę kobiety i jej trudną sytuację w czasie społecznych przemian.

Z książki wyłania się też ciekawy kontrast między życiem i społeczeństwem warszawskim, a Paryżem i obowiązującymi za granicą standardami. Jednym ze znamiennych przykładów było studiowanie we Francji kobiet, nawet kierunków, w tamtych czasach przeznaczonych jedynie dla mężczyzn np. medycyny.

Aleja starych topoli

Aleja strych topoli jest powieścią z wyraźnie zarysowanym obyczajowym tłem, na którym w wyraźny sposób rysują się dylematy bohaterów, ich konflikty wewnętrzne oraz walka jaką podejmują o realizację własnych marzeń na przekór obyczajom.

Polecam wszystkim, którzy lubią wielowątkowe powieści, z ciekawą intrygą, mocno osadzone w realiach końca XIX wieku. Wciągająca i w pewnym momencie zagadkowa lektura.

Polecacie inne powieści, gdzie akcja toczy się w XIX lub na początku XX wieku?

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu NOVAE RES

Recenzja przedpremierowa. Premiera książki: 15.03.2017r.

Jeśli skorzystacie z buy.box na blogu, czyli przejdziecie na stronę księgarni i kupicie książkę, ja dostanę z tego niedużą prowizję. Wy nic nie tracicie, książka ma taką samą cenę jaką widzicie poniżej.

Dziękuję Wam serdecznie za wszystkie zakupy przez wchodzenie korzystając z moich linków. Miłego czytania.

Tytuł: Aleja starych topoli Tom I i Tom II

Autor: Agnieszka Janiszewska

Ilość stron: Tom I – 340 Tom II- 335

Wydawnictwo: NOWAE RES

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Share this Story
  • Aleja starych topoli
    Książki

    Aleja starych topoli Tom I i Tom II

    Saga rodzinna, która przenosi nas w lata dziewięćdziesiąte XIX wieku, gdzie rozpoczyna się historia trzech sióstr Więckowskich i ich rodzin, których ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook