Rozwój

6 sposobów jak dbać o swój rozwój – dla ekstrawertyków i introwertyków

Czas wakacji to nie tylko odpoczynek i relaks. W Twoim wykonaniu mogą to być również miesiące czy tygodnie, które poświęcisz na swój rozwój – duchowy, emocjonalny, czas doskonalenia własnych umiejętności zawodowych czy rozwijania pasji. W zależności od tego jakie masz marzenia czy cele, albo wizję własnego życia możesz pomyśleć o działaniach jakie warto wdrożyć ,aby chwila obecna była produktywna i radosna.

Niedzielne smaki(15)

Uczymy się przez całe życie, czasami bardziej świadomie, innym razem mniej. Jednak rozwój w każdej sferze życia jest pożądany praktycznie przez każdą osobę. Jak o niego zadbać, aby cieszyć się nowymi, wzbogacającymi umiejętnościami, nowymi doświadczeniami i znajomościami z ciekawymi ludźmi?

Jest wiele sposobów na rozwój w ulubionych dziedzinach poprzez wykonywanie ulubionych czynności, albo nieustanne próbowanie czegoś nowego. Ekstrawertycy, czyli osoby lubiące towarzystwo innych osób, ładujący akumulatory w sytuacjach społecznych i często dążący do interakcji, inaczej podchodzą do życia niż osoby introwertyczne. Które częściej są uważane za domatorów, cenią spokój, nad kontakty towarzyskie przedkładają własne towarzystwo. Zarówno jedni i drudzy, bez względu na osobowość czy temperament dążą do rozwijania kariery, realizacji celów, pielęgnowania życia osobistego.

Z tą różnicą, że to co dla ekstrawertyka jest interesujące, czyli np. wyjście ze znajomymi , dla introwertyka może być męczące. I odwrotnie długie skupienie na jednej lekturze, analizowanie wywodów i myśli może dość szybko znudzić osobę o ekstrawersyjnym usposobieniu. Podobnie jest przy wykorzystywaniu różnych sposobów na rozwój.

Niedzielne smaki(16)

3 sposoby na rozwój dla ekstrawertyków

Sama jestem dość ekstrawertyczną osobą, lubię wychodzić i uczyć się doświadczając różnych rzeczy. Moje sprawdzone sposoby to między innymi:

  1. Warsztaty i szkolenia! Ciągłe wyszukiwanie darmowych i nie tylko warsztatów, treningów, szkoleń i spotkań jest moim nieustającym nałogiem. Takie spotkania to przede wszystkim dawka ogromnej wiedzy, możliwość przetestowania własnych umiejętności i zdobycia nowych. Zmierzenie się z zadaniami, które wymagają kreatywności, wzmagają ciekawość i dostarczają dobrej zabawy jest czymś niezwykle przyjemny. Zarażenie się pasją trenera i poznanie wielu nowych osób, to wartość dodana do każdego typu spotkania.
  1. Wyjazdy! Podróże, jak mówi przysłowie kształcą. Zgadzam się z nim w stu procentach. Po pierwsze strona logistyczna, organizując jakiś wyjazd, czy to podróż na drugi koniec świata czy wypad na weekend do pobliskiego miasta, musisz zapoznać się z rozkładami jazdy różnych środków lokomocji, opracować plan podróży, zadbać o bagaż, nocleg i zdecydować co chcesz zabrać. Im częściej wyjeżdżasz zajmuje Ci to mniej czasu i nabierasz większej wprawy. Sama podróż – zwiedzanie, poznawanie nowej kultury, uczenie się języka, zwyczajów to rozwój sam w sobie, ponieważ poznajesz nie tylko nowe miasto czy państwo, ale także samego siebie i to jak się zachowujesz w nowych sytuacjach.
  1. Poznawanie nowych miejsc! Czy to Domu Kultury w odległej dzielnicy, Klubu z planszówkami czy Kawiarenki Terapeutycznej takich i podobnych miejsc jest coraz więcej. Zazwyczaj zakładają je pasjonaci, którzy zarażają dobrą energią i swoimi pomysłami. Można się uczyć od nich kreatywności i przedsiębiorczości. W takich miejscach możesz wypróbować swoje umiejętności w całkowicie nowych aktywnościach, oswoić się z dotąd nieznanymi zagadnieniami w bezpiecznej i energetycznej atmosferze.

DSC08325

3 sposoby na rozwój dla introwertyków

  1. Biblioteka! Miejsce z tysiącami fascynujących książek pełnych wiedzy, doświadczeń i wyobraźni ich autorów. Skarbnica niezwykłych historii i niepodważalnych faktów. Wybierając się do biblioteki mamy możliwość odnaleźć książki, które nas odprężą, zaciekawią, przybliżą interesujące nas zagadnienia, a czasami wprawią w osłupienie i to całkowicie bezpłatnie. Co ciekawe biblioteki to współcześnie nie tylko miejsca, gdzie przechowuje się książki, ale także mini-kina, sale teatralne, galerie sztuki.
  1. Nauka przez Internet! Bez wychodzenia z domu, dodatkowych opłat mamy możliwości nieograniczonego rozwoju praktycznie w każdej dziedzinie. Pasje artystyczne, ekonomiczne, zdobywanie kompetencji miękkich, uczenie się programowania czy grafiki są dostępne na wyciągniecie ręki. Szkolenia, webinaria, seminaria za pomocą Skype powodują, że dbanie o rozwój jeszcze nigdy nie było tak proste, trzeba tylko chcieć i znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.
  1. Spacer! Aktywność, która daje chwilę wytchnienia, pozwala na kontakt z własnymi myślami. Wspomaga proces konsolidacji śladów pamięciowych, dostarcza endorfin, uspokaja i relaksuje. Dzięki regularnym spacerom okiełznamy rozszalałe myśli, zredukujemy stres, co sprawi, że nowe pomysł będą wpadały do głowy jeszcze szybciej.
DSC08319

Festiwale, warsztaty, weekendy tematyczne to miejsca, w których można znaleźć inspirację

A W macie swoje sposoby na ciągłe dbanie oswój rozwój? Uczycie się, doszkalacie?

Podział sposobów na rozwój jest dość sztuczny, zarówno osoby najbardziej ceniące kontakt z ludźmi, jak i te, które lubią go w mniejszym natężeniu mogą wykorzystywać zarówno jedne jak i drugie sposoby. To co nam przyniesie radość i efekty jest zazwyczaj uzależnione od wielu czynników: samodyscypliny, gustu, sposobów uczenia się, motywacji i wielu innych. Przetestuj, zobacz co sprawdza się u Ciebie i szukaj kolejnych.

Każdy Twój komentarz to wielka dawka motywacji. Wielkie dzięki:)

Zapisz

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Rozwój

Zobacz również

Co robić latem? Pobierz bezpłatny e-book z inspiracjami

Gorące promienie słońca ogrzewają Twoją skórę, wiatr rozwiewa ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook