Książki
osoba czytająca książkę

5 wielkich kłamstw o książkoholikach

Osoby kochające czytać książki przez niektórych uważne są za osoby nudne, mocno introwertyczne i raczej takie, które wolą domowe zacisze od wyjścia na imprezę. Czy to w 100% prawda? Jakie kłamstwa krążą w sieci i w społeczeństwie o książkoholikach? Oto, małe podsumowanie rzeczy, które nie są prawdą o osobach czytających książki, a do tej pory myśleliście, że to prawda.

5 kłamstw o książkoholikach – czy to prawda, że…

1.Ten, kto czyta to introwertyk

Wiele osób sądzi, że osoby, które czytają muszą mieć introwertyczną osobowość. Nie przepadają za spotkaniami z ludźmi, wyjściami oraz imprezami. Nie do końca to prawda. Ponieważ tak, jak z innymi hobby, tak książkami mogą się interesować bardzo różne osoby. I te, które są introwertykami i wolą spędzać czas indywidualnie, a także duże towarzystwa, które lubią oddawać się lekturze, a jednocześnie lubią wychodzić na spotkania z ludźmi, podróżować i przebywać w grupie. Ja nie jestem introwertykiem, a nie wyobrażam sobie życia bez książek.

2.Osoby czytające książki są mądre

I teraz wielka prawda, nie każdy kto czyta jest mądry. Książki (zależy jakie) zazwyczaj poszerzają horyzonty, pokazują inną perspektywę, poglądy, często pobudzają wyobraźnie i empatię. Jednak nie każdy kto czyta automatycznie jest mądrzejszy. Samo czytanie nie wystarczy, trzeba jeszcze wiedzę zdobytą w trakcie lektury stosować. Dodatkowo – refleksja, krytyczne myślenie i wyciąganie wniosków to wysiłek, na który nie zawsze stać osobę, która czyta.

3.Nie ważne co czytasz, najważniejsze to czytać

Z jednej strony to prawda, bo osoby uwielbiające książki, mają tendencje do czytania wszystkiego – od napisów na okładkach gazet, po etykiety produktów spożywczych. Jednak książka ma znaczenie. A wyrobiony książkoholik ma swoje ukochane gatunki, pisarzy i książki, które musi, po prostu musi przeczytać, a innych nie ruszy. I w sumie na szczęście każdy ma swoje ulubione, bo chyba by było nudno, kiedy każdy z nas czytał by to samo.

4.Nie pożyczają swoich książek

I tu jest ziarno prawdy, ponieważ osoby kochające lektury, kiedy kompletują poszczególne tomy, mają duży sentyment i szczególny stosunek do swoich książek. Czują z nimi więź, szanują je i chcą, aby były z nimi jak najdłużej. Jednak, kiedy zaufany przyjaciel prosi o pożyczenie jakiegoś tomu, to z ciężkim sercem, ale czasem pożyczają… Ja też czasami pożyczam książki, niestety nie zawsze wracają.

książki i drzwi

5.Ksiażkoholik może się oprzeć i wyjść z księgarni, antykwariatu czy sklepu gdzie są książki, bez nowej zdobyczy…

Hmm i co mam Wam napisać, niestety to, to już jest ogromne kłamstwo. Każdy kto kocha książki, wie jak bardzo, bardzo trudno nie kupić nowego tomu, kiedy mrugają do nas nowości, klasyki, albo od dawna poszukiwana książka ulubionej pisarki. Trzeba kupić, to nic, że w domu nie ma już miejsca, a książki są wszędzie…

Znacie więcej kłamstw o książkoholikach?

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook