Rozwój
pomysłów na rozwój

5 Pomysłów na rozwój okiem studenta

Na każdym etapie życia towarzyszy nam potrzeba rozwoju. Nasi rodzice dbają o niego od samego początku, dzielą się wiedzą i zaszczepiają w nas pasje. Później robi się trudniej, ponieważ samemu trzeba zacząć ją realizować. Z punktu widzenia młodej osoby wiem, że bardzo łatwo wpadać w pułapki, które zgotował nam biznes rozrośnięty się wokół pojęcia samorozwój.

Nauczmy się unikać owych pułapek i przyjrzyjmy się bliżej mechanizmom, które mogą nam na co dzień umykać.

Nie chcemy nie umieć i nie wiedzieć, ani tym bardziej zostawać w tyle za innymi. Chcemy cieszyć się dniem, a do tego trzeba móc coś wnosić swoimi działaniami w życie innych ludzi. Uczmy się więc od siebie i korzystajmy z naszych doświadczeń.

Czy student może powiedzieć coś nowego w tym temacie? Przekonajcie się sami i oceńcie pięć pomysłów na samorozwój, które powinny przydać się każdemu.

1.Zarządzanie czasem

First things first, czyli zacznijmy od rzeczy, która kuleje u większości moich znajomych. Zarządzanie czasem, czy właściwie zarządzanie sobą w czasie, to umiejętność, która porządkuje przebieg dnia.

A przecież to bardzo ważne, bo żeby oddać się zajęciom, które nas uszlachetniają, trzeba najpierw znaleźć wolny czas, który na nie poświęcimy.

Niektórzy z nas, zwłaszcza ci, którzy cenią swoje ambicje mogą mieć z tym problem. Wynajdują ciągle to nowe obowiązki i zaprzątają sobie nimi głowę. Jest jednak na to sposób.

Twoje zadania do wykonania podziel na dwie kategorie: ważne i mniej ważne. Następnie te ważne podziel na pilne i niepilne. Trzeba je będzie jeszcze rozsądnie poukładać w kalendarzu. Natomiast zadania, które uważasz za mniej ważne, najlepiej uznaj za niewarte poświęcania na nie czasu i zapomnij o nich.

I voilà właśnie dowiedziałeś się, kiedy możesz przeznaczyć czas na bardziej rozwojowe czynności.

pomysłów na rozwój

2.Nie teoria lecz praktyka

Od kiedy zdobyłem świadomość swoich cech oraz wad i zalet, zacząłem nad nimi pracować. Odbywało się to tak: pomysł pojawiał mi się w głowie. Czasem chodziło o to, żeby posiąść nową cechę, a czasem, żeby rozwinąć jakąś inną. Następnie szukałem materiałów na ten temat, zaczynając od internetu.

To miejsce, gdzie można bez wychodzenia z domu znaleźć mnóstwo użytecznych materiałów, a ten blog jest świetnym tego przykładem.

Lektura poradników i oglądanie filmów na youtube to świetne pomysły na rozwój samego siebie. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że samo przyjmowanie wiedzy nie wystarczy.

Kluczem do jakiejkolwiek zmiany w nas jest stosowanie nowo zdobytych wiadomości w praktyce.

Dlatego gorąco zachęcam was do aktywnego korzystania z zasobów internetu. Nie pozwólcie cennym informacjom leżeć bezczynnie w głowie. Niech dadzą efekty, z których będziecie dumni, kiedy zobaczycie, że czas poświęcony na naukę okazał się dobrze spożytkowany.

3.Spotkania

Po tym jak wyjaśniliśmy już sobie, w jaki sposób zbudować mocny grunt pod pracę nad sobą, pora na konkretne pomysły na rozwój z ust studenta.

Moim zdaniem nie da się rozpatrywać rozwoju człowieka, bez poruszenia tematu naszych własnych ograniczeń. Każdy z nas zna jedynie wycinek rzeczywistości i na jego podstawie myśli, wyciąga wnioski i kreuje idee.

Nie da się tego obejść. Zawsze będziemy postrzegać świat przez pryzmat własnego podwórka.

Rozwój polega więc na poszerzaniu granic naszego pojęcia.

pomysłów na rozwój

A najprostszym sposobem, żeby to zrobić, jest spotkanie z drugim człowiekiem. Jego odmienny sposób myślenia skłania nas do zrozumienia rzeczy, które są dla nas obce. Poznajemy świat z innej perspektywy, jego radości i problemów i to nas rozwija.

Obcowanie z innymi ludźmi jest wartościowe, ale najcenniejsze są spotkania z idolami. W każdej dziedzinie znajdziemy autorytety, które mogą być dla nas inspiracją.

Często autorzy książek, influencerzy, czy przedstawiciele różnych grup zawodowych organizują eventy, które są okazją do rozmów. Nie bójmy się korzystać z okazji. Takie rozmowy są świetną okazją wymiany doświadczeń i zdobycia wiedzy na przeróżne tematy.

Zupełnie inaczej rozmawia się z osobami ze świata publicznego na osobności, kiedy nie są one otoczone kordonem fanów, ani nie przybierają maski związanej z utrzymywaniem marki osobistej.

Przekonałem się o tym wielokrotnie i polecam, kiedy będziecie mieli możliwość wybrać się na spotkanie z ludźmi, którzy was inspirują. Może ten moment wywrze na was takie wrażenie, że będziecie go jeszcze wspominać po latach.

4.Czy umiejętności mają granice?

Poszerzanie kręgów znajomych oraz nabywanie nowych umiejętności to oczywiście wspaniałe pomysły na rozwój. Jednakże trzeba pamiętać o tym, co już posiadamy. Można chwalić się znajomością języków obcych, czy fotografii, ale są to przykłady umiejętności, których poziom opanowania nie zna limitu.

Pamiętajcie, że pewne sprawności, które posiadamy można rozwijać praktycznie w nieskończoność i czas, który na to poświęcimy będzie nie mniej wartościowy od tego, który zainwestowalibyśmy w odkrywanie nieznanych obszarów.

Dlatego nie trzeba szukać nowych wyzwań bardzo daleko od tego, co znamy. Wyniesienie umiejętności, których używamy na co dzień na inny poziom lub usprawnienie życia na bardzo podstawowym poziomie da nam równie dużo satysfakcji.

Przyjrzyj się temu, co robisz nieefektywnie albo niewystarczająco dobrze i pomyśl o swoich brakach, jako o pomysłach na rozwój.

pomysłów na rozwój

5.Czerp z zagranicy

Nasza polska rzeczywistość odzwierciedla w jakimś stopniu to, co zdarzyło się na Zachodzie kilka-kilkadziesiąt lat temu. W zależności od tego, o czym mówimy, czas na dotarcie nowych trendów do polski bywa różny.

Przykładowo, popularny w Stanach Zjednoczonych mem pojawi się u nas po kilku miesiącach. Najnowszy szyk mody we Włoszech? Prawdopodobnie w następnym sezonie.

Natomiast przestrzeń, która nas otacza potrzebuje trochę więcej czasu na przeniknięcie do naszej kultury. Mentalność społeczeństwa zmienia się latami. Nowe idee polityczne i poglądy na świat podróżują znacznie dłużej, potrzebują czasu.

Najwyraźniej globalizacja nie przyspieszyła procesów społecznych aż tak, żeby zmiany w nich były szybko widoczne.

Jeśli jednak brakuje tobie pomysłów na rozwój, spróbuj zwrócić uwagę na to, jakie obecnie mamy trendy za granicą. Jest to trochę powiązane ze stylem życia innych ludzi, z którego możemy czerpać inspirację na rodzimym podwórku.

Jednakże to, o czym mowa jest trochę większe. Jeśli lubisz zwracać uwagę na zachowanie osób zza granicy, to mogłeś zaobserwować, że oprócz przechodzenia pewnych rzeczy do naszej kultury, znajdą się też takie, które nigdy się w niej nie pojawiły.

Oznacza to, że istnieje szansa, że nigdy nie dowiedzielibyśmy się o innym podejściu do życia, albo o sposobach na eliminację problemów obecnych w naszej rzeczywistości nieistniejących w innym miejscu.

Podsumowanie

Dajcie znać w komentarzach, czy spodobały wam się moje propozycje pomysłów na własny rozwój. Życzę wam, żebyście cieszyli się każdym dniem i nie poddawali się w dążeniach do tego, żeby każdy następny uczynić lepszym. Miłego dnia!

Wpis gościnny przygotował Wojtek z bloga gdzieserceponiesie.pl, gdzie znajdziecie bardzo dużo wartościowych treści na temat studiowania, podróży i życiowych spraw 🙂

Zobacz: Co możesz dla siebie zrobić, kiedy masz 15 minut!

Share this Story
  • pomysłów na rozwój
    Rozwój

    5 Pomysłów na rozwój okiem studenta

    Na każdym etapie życia towarzyszy nam potrzeba rozwoju. Nasi rodzice dbają o niego od samego początku, dzielą się wiedzą i zaszczepiają ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Rozwój

Zobacz również

Walentynki w domu – 3 sposoby jak zrobić sobie miłe chwile

Walentynki – dla jednych święto komercji, dla innych ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook