Rozwój
oczekiwania na Święta

3 życzenia na Święta Bożego Narodzenia – kilka słów o oczekiwaniach

Mamy Święta, już za moment zasiądziemy przy Wigilijnym stole. Dla jednych jest to moment ciepły i wyczekiwany, dla innych jeden z najgorszych w roku. Dla mnie Święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim moment pobycia z rodziną, docenienia ludzi, których mam wokół siebie i również dni mierzenia się z własnymi oczekiwaniami. Dlatego, mam 3 życzenia na Święta Bożego Narodzenia dla siebie samej.

Życzenia na Święta Bożego Narodzenia, czyli walka z oczekiwaniami

Każdy z  nas zna te polskie i amerykańskie reklamy, gdzie szczęśliwa rodzina zasiada do suto zastawionego stołu. Jest śmiech, Kolendy i ogólna szczęśliwość. Lub inny obrazek – padający śnieg, wyjazdy w góry czy do SPA, a do tego góra wspaniałych prezentów. Oczekiwania szybują w górę, chcemy tej radości, tych pięknych i zadowolonych ludzi wokół nas, aby było wyjątkowo i magicznie.

A jeśli nie jest? Jeśli mamy rodzinę nie do końca ,,jak z obrazka”, może zamiast ciekawych i podniosłych dyskusji o literaturze i nauce, mamy kłótnie polityczne lub spory dotyczące remontu mieszkania? Zamiast uśmiechów, ,,magii” i wyjątkowych chwil, mamy ciepłą herbatę, uścisk i pytanie ,,Dlaczego tak rzadko mnie odwiedzasz?”. Często oczekiwania nie wychodzą nam na zdrowie, pojawia się złość, smutek, rozczarowanie. Nie ma tej wyjątkowej chwili, tej radości, ani zmiany w ludziach, których kochamy, a czasami nie możemy znieść. W nas też nie zmienia się nic – ciągle chcemy inaczej i bardziej, lepiej, żeby nasze Święta były bardziej jak z reklamy, Instagramu czy filmiku na YouTube.

A ja Ci powiem, że Twoje Boże Narodzenie może być wyjątkowe, tylko to zależy od Ciebie i od mnie. Zamiast tworzyć w głowie idealną wizję Świąt, spróbuj poprosić o trzy życzenia i to nie św. Mikołaja, a siebie.

życzenia na Święta Bożego Narodzenia

1.Dostrzeż to, co masz i gorąco za to podziękuj

Rodzina, możliwość podarowania prezentów, wieczerza wigilijna, czy świąteczny obiad to bardzo dużo. Zdrowie, uśmiech dawno niewidzianych bliskich, możliwość rozmowy, czy ubranie wspólnie choinki to rzeczy mało spektakularne, ale jeśli przyjrzymy się im bliżej, uznamy, że najważniejsze. Samotność najbardziej boli, to ludzie, nawet nie idealni, tworzą magie Świąt. Dlatego ja sobie życzę docenić moją rodzinę, przyjaciół do których wysyłam życzenia i ciepło o nich myślę. Wszystkich ludzi, których darzę sympatią i szacunkiem. Mam tak wiele i nawet jeśli nie będzie ,,idealnie” jestem za to wdzięczna.

2.Rób to co lubisz, bez względu na to, czy inni chcą robić to co Ty

Może kochasz aktywnie spędzać czas lub wolisz poleżeć na kanapie i obejrzeć film? Bez względu na to co lubisz, Święta wymuszają na nas zmianę. I jeśli ona jest dla nas odpowiednia, lubimy rytuały świąteczne to ok, ale jeśli nie mamy ochoty jeść kolejnego serniczka, morsować z rodziną, czy oglądać Kevina po raz setny, to tego nie róbmy. Możemy zaproponować bliskim aktywności, które lubimy – planszówki, spacer, wspólne wyjście do teatru, ale nie zmusimy ich do tego, co lubimy. W takiej sytuacji, kiedy czujesz, że już  nie chcesz siedzieć przy świątecznym stole, a marzy Ci się spacer – po prostu na niego idź. Świętuj w zgodzie z sobą i rób to, co lubisz, bez względu na to, czy innym się to podoba czy nie.

3.Bądź dla siebie i innych wyrozumiały – uznaj, że każdy się stara spędzić te chwile jak najlepiej

Myślę, że Boże Narodzenie jest takim czasem, kiedy ludzie starają się być lepsi, ale nie zawsze wychodzi. Dlatego ja chce podejść do innych i do siebie z wyrozumiałością. Nie musimy najlepiej na świecie gotować, uśmiechać się do każdego krewnego i być ostoją spokoju, kiedy ktoś przekracza nasze granice. Jednocześnie zadbanie o siebie, o swój spokój, dobry humor to nasza działka, nikt nie musi robić nam ,,magicznych świąt”, możemy zrobić to sobie sami.

Dlatego życzę sobie, aby nie oczekiwać, że inni się zmienią, że będą lubić te same rzeczy, co ja i będą chcieli robić, to co ja lubię. Za to chce zacząć od siebie – być bardziej łagodną i wyrozumiałą, mniej oczekującą, a może dzięki temu będę mieć wystarczająco dobre Święta. Czego sobie i Tobie życzę całym sercem.

Inne wpisy o Świętach

 

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Rozwój

Zobacz również

Walentynki w domu – 3 sposoby jak zrobić sobie miłe chwile

Walentynki – dla jednych święto komercji, dla innych ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook