Podróże
cekawostki o stolicy Warszawa

3 ciekawostki o stolicy, czyli czego nie wiesz o Warszawie!

Warszawa kojarzy Ci się z Pałacem Kultury i Nauki, Łazienkami i Centrum Kopernika? Wiesz, że jest stolicą Polski i miastem, które masowo przyciąga ludzi w każdym wieku. Dla jednych idealne miasto do życia, dla drugich betonowa dżungla. Dzisiaj podrzucam Ci 3 intrygujące ciekawostki o stolicy, o których nie miałeś pojęcia.

Ciekawostki o stolicy, poznaj Warszawę!

1.Dlaczego hejnał w Warszawie jest grany o 11.15?

Czy wiecie, że hejnał jest grany w wielu miastach w Polsce nie tylko w Krakowie? Ma go Gdańsk, Lublin czy właśnie Warszawa. Grany z wieży Zegarowej Zamku Królewskiego ma nieprzypadkową godzinę. To właśnie o 11.15 – 17 września 1939 roku pod czas bombardowania zatrzymał się zegar na wieży. Od tej pory hejnał jest grany na trzy strony świata – północ, południe i zachód, ponieważ Wieża Zegarowa… ma tylko trzy okna.

cekawostki o stolicy Warszawa

2.Ceramiczne plastry na kamienicach

Warszawa była miejscem wielu różnych wydarzeń, niejednokrotnie tragicznych. Niemymi światkami tamtych, wojennych dni są warszawskie kamienice. Ślady po kulach czy teksty ,,Dom sprawdzony. Min nie ma” po dziś dzień znajdziemy spacerują po Śródmieściu czy Woli. Na jednaj z kamienic mogą Was zdziwić ceramiczne plastry ze znakiem kotwicy Powstania Warszawskiego. To projekt artystyczny Pawła Czarneckiego (kamienicę znajdziecie na ul. Czarnieckiego), którego celem było przypomnienie i zwrócenie uwagi na losy dawnej Warszawy oraz zatrzymanie wydarzeń w pamięci.

Autor: Paweł Czarnecki

Autor: Paweł Czarnecki

3.Ciekawostki o stolicy – Fotoplastikon Warszawski

W stolicy znajdziesz miejsce, gdzie czas się zatrzymał, dodatkowo ma świetny klimat i niepowtarzalne zbiory. To Fotoplastikon, który mieści się w Al. Jerozolimskich 51.

Urządzenie do oglądania serii zdjęć w jednym miejscu. Zanim pojawiły się kina, to na takich właśnie automatach ludzie oglądali trójwymiarowe fotografie przedstawiające pejzaże z różnych miejsc, sceny z życia . Na urządzeniu w kamienicy Hoserów można obejrzeć  m.in. zdjęcia dawnej Warszawy. Jest najstarszym czynnym fotoplastykonem w Europie.

Podobały Wam się ciekawostki o stolicy Dajcie znać w komentarzach, to będę szukać kolejnych ciekawostek o Warszawie.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Podróże

Zobacz również

Pakowanie na wyjazd, czyli jak zaplanować krótką podróż?

Odpoczywam, kiedy wyjeżdżam, a Ty? U mnie krótka ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook