Książki

24 powody, aby przeczytać tę książkę

Tytuł: ,,Człowiek o 24 twarzach.Billy Milligan – najcięższy przypadek rozszczepienia osobowości w dziejach”

Autor: Daniel Keyes

Wydawnictwo: Wielka Litera

Ilość stron: 559

człowiek-o-24-twarzach-okładka-264x400

Historia, która Cię zaszokuje, zaciekawi i spowoduje ciarki na plecach. Dodam, że wszystko co zostało w niej opisane zdarzyło się naprawdę. Losy Bill’ego Milligana są jak akcja jednego z lepszych filmów, tylko tym razem scenariusz napisało samo życie, a nie hollywoodzcy scenarzyści.

Historia, w którą nie uwierzysz!

Gratka dla wszystkich, których interesuje ludzka osobowość, kryminalne zagadki i dobre historie. Do takich należy życie Milligana, który został okrzyknięty najbardziej znanym i najcięższym przypadkiem rozczepienia osobowości w dziejach.

Kryminalista, człowiek o dramatycznej przeszłości, istota tak niejednoznaczna i zadziwiająca, że zdziwisz się nie raz czytając tę książkę. Podejrzewano, że jest oszustem, sprytnym aktorem, który chce uniknąć więzienia za popełnione zbrodnie. Jednak dociekliwe śledztwo, testy psychologiczne i badania psychiatryczne ujawniły, że w ciele Bill’ego Milligana znajduje się aż 24 osobowości. Poznajemy ośmioletniego Davida, który jest bardzo wrażliwy i delikatny, nie znosi strachu, 14 Danego, który doświadczył dramatycznych wydarzeń na farmie i został żywcem zakopany, przez swojego sadystycznego ojczyma. W jego głowie o kontrolę nad ciałem walczy silny i pełniący rolę strażnika Ragen, dystyngowany i błyskotliwy Arthur czy spragniona lesbijskiej miłości Adalana oraz wiele innych osobowości, które poznajemy w trakcie rozwoju historii. Każda z tych osobowości ma swój charakterystyczny sposób bycia, różni się głosem, preferencjami i umiejętnościami. Dzięki książce możemy wniknąć w tajemniczy świat ludzkiej osobowości, która rozpadła się na wiele części pod wpływem traumatycznych doświadczeń i bolesnej przeszłości.

Książka intryguje, każda jej strona zmusza nas do zastanowienia czy wierzymy Milliganowi, czy rzeczywiście coś takiego jest możliwe i jak to się stało, że nikt do czasu zbrodni i śledztwa nie zauważył, że Billy to tak naprawdę zbiór różnych osób? Te pytania, prześladują nas przez całą książkę, a wciąż dochodzą nowe. Łapiemy się w końcu na tym, że kibicujemy Billemu, stajemy po jego stronie, pragniemy jego wyzdrowienia, tylko czy ono jest możliwe?

Ta prawdziwa historia, szokowała opinię publiczną w USA, historia Milligana, była przedstawiana w każdym możliwym świetle, żądano jego ukarania, uwolnienia czy zamknięcia w więziennym szpitalu psychiatrycznym do końca jego dni. Historia Milligana była impulsem do szeroko zakrojonych badań nad rozczepieniem osobowości, zmian w prawie karnym USA, jak i pogłębiła świadomość społeczną odnośnie problemów psychicznych.

mózg

Czytając ,,Człowieka o 24 twarzach” odczuwałam potęgujące się napięcie, zaciekawienie i czekałam z niecierpliwością na ostatnią stronę. Czy otrzymałam zadowalające odpowiedzi? Hmm, chyba musicie przekonać się na własnej skórze. Myślę, że ta książka nikogo nie pozostawi obojętnym, raczej pobudzi do zastanowienia się na ludzką osobowością, własną tożsamością, zdarzeniami jakie nas kształtowały w przeszłości. Może spowodować, że pomyślisz o przeszłych wyborach, o miejscu, w którym jesteś. Dzięki takiej książce można bardziej docenić swoje życie, to co otrzymało się na starcie i uwierzyć, że czasem nic nie jest takie jakie wydaje się na początku.

Czytałaś/eś? Lubisz książki oparte na prawdziwych historiach?

Zapisz

Share this Story
  • Książki

    24 powody, aby przeczytać tę książkę

    Tytuł: ,,Człowiek o 24 twarzach.Billy Milligan – najcięższy przypadek rozszczepienia osobowości w dziejach” Autor: Daniel Keyes Wydawnictwo: Wielka Litera Ilość stron: ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Jak wytresować lorda. O elitarnych szkołach z internatem

Kiedy wybierasz do czytania reportaż, wiedz, że zostaniesz ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook