Rozwój

O marzeniach

Siedzisz wygodnie w fotelu i nagle odlatujesz myślami. Przenosisz się do Japonii, widzisz drapacze chmur w Tokio, próbujesz sushi i uczysz się japońskiego. A może szybujesz ponad dachami, wiatr szarpie Twoje włosy, oczy nie wiedzą jak nasycić się widokiem przepięknych krajobrazów. W brzuchu jeszcze lekki niepokój – w końcu to Twój pierwszy lot balonem.

GRAFIKA MARZENIA

Walka o marzenia

Może być i tak, że spacerujesz miastem, oddajesz się muzyce płynącej ze słuchawek, twój wzrok pada na kobietę z wózkiem, myślisz o rodzinie, jaką kiedyś założysz, widzisz swój przyszły dom kogoś, kto zrobi Ci herbatę po powrocie. Równie dobrze możesz liczyć ile Ci jeszcze brakuje by pojechać na koncert swojego ulubionego zespołu. Myśleć o nauce gry na gitarze, czy poznaniu dziewczyny/ chłopaka.

Marzenia, bo o nich mowa, bywają bardzo różne. Dla jednych to rzeczy materialne, nowy samochód, dom; dla innych – chwile – skok na bungee, ślub, wydanie książki. Mogą być zdarzenia, ludzie, przedmioty – marzenia ogranicza jedynie Twoja wyobraźnia.

To one napędzają postęp, motywują do zmian, do przekraczania swoich własnych ograniczeń, pracy nad słabościami. Dzięki nim zmienia się świat. Bez marzycieli – wizjonerów nie mielibyśmy żarówki, komputerów, demokracji, zdobytych szczytów, odkrytych lądów, leków i tysiąca innych rzeczy, i zjawisk.

Dzieci zanim pójdą do szkoły marzą bez końca, ich wyobraźnia jest nieujarzmiona, mają fantastyczne pomysły, innowacyjne zastosowania dla wielu przedmiotów. Wyobrażają sobie, że kij od szczotki to świetlny miecz, a stary obrus staje się peleryną. Marzą, że zostaną pilotem odrzutowca, projektantką mody, czy strażakiem – bez względu na płeć, kolor skóry czy wyznanie.

Dziecięce marzenia

Dzieci oddają się marzeniom, bo nikt im jeszcze nie powiedział, że to czy tamto jest nie możliwe, nie spełni się, nie da rady tego osiągnąć. One chcą i wierzą, tak rzeczywiście i naprawdę, że mogą coś zmienić. Nastolatki często mają piękne ideały, widzą potrzebę zmian, próbują wielu pomysłów na siebie, swoje życie, eksperymentują i szukają swojej drogi. Weryfikują to jak chcą żyć, co sprawi, że będą szczęśliwe. Niestety coraz częściej słyszą by skupiły się na czymś praktycznym, szukały możliwości zarabiania pieniędzy, zadbały o jakieś zabezpieczanie na przyszłość. Dla wielu dorosłych marzenia to jedynie nic nieznaczące fantazje, które odciągają ludzi od pracy. Na szczęście w wielu nastolatkach jeszcze tli się wiara, że marzenia się spełniają.

A Ty dorosły człowieku, gdzie masz swoje marzenia?

Pamiętasz jak malowałeś bez końca, prosiłeś rodziców o sztalugi, a może chciałeś być kierowcą wyścigowym? Może powiedziałeś sobie ze zwiedzisz świat? Gdzie zostawiłeś to co naprawdę się liczy?

Poszukaj ich w szufladzie z napisem ,,Na później”, przemyśl, uwierz, że nie musisz z nich rezygnować. Życie jest tylko jedno, to nie próba generalna, gdzie tylko ćwiczysz swoje kwestie i możliwości. Jesteś tylko teraz i tu, masz jedną szansę, by Twoje życie wyglądało jak w dziecięcych marzeniach.

Nie daj sobie wmówić, że ważniejsze są pieniądze niż rozwój. Nie wierz, że kariera i lepsze stanowisko będzie tym, co będziesz wspominał po latach. Lepszy samochód i większy dom, nie dadzą Ci prawdziwej satysfakcji, jeśli marzysz o podróżach z plecakiem po polskich Bieszczadach.

DSC01588

Czy skończył się czas na marzenia?

Masz jeszcze czas. By zatrzymać się, wrócić do dziecka ukrytego gdzieś głęboko w Tobie i zapytania go – O czym marzysz? Czego pragniesz?

Wyobraź sobie, że został Ci miesiąc życia. Tylko jeden, ostatni, nie będzie nic później. Co zrobisz? Będziesz więcej pracował i zostawał po godzinach? Czy postawisz na marzenia?

„Jeśli chcesz dotrzeć do celu, musisz to najpierw ujrzeć oczyma własnej wyobraźni, zanim rzeczywiście tam dotrzesz” Zig Ziglar

Kilka minut dla rozwoju:

Mapa marzeń

Weź kartkę, kilka kolorowych długopisów, mazaków lub kredek.

Zapal świecę, włącz przyjemną muzykę, zamknij drzwi do pokoju i zgaś laptopa, telewizor.

Zadaj sobie tylko jedno pytanie: ,,Jeśli wszystko byłoby możliwe, a Ty byś miał dość pieniędzy, czasu i możliwości – Jakie marzenia byś zrealizował?

Napisz na środku kartki słowo – MARZENIA. Teraz masz czas by wypełnić całą kartkę listą swoich pragnień, celów i potrzeb.

Piosenka na niedzielę: Mela Koteluk ,,Działać bez działania”

ą kartkę listą swoich pragnień, c

Share this Story
  • Rozwój

    O marzeniach

    Siedzisz wygodnie w fotelu i nagle odlatujesz myślami. Przenosisz się do Japonii, widzisz drapacze chmur w Tokio, próbujesz sushi i uczysz ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Rozwój

Zobacz również

Codzienna rutyna – pomoc w chwili kryzysu

Kiedyś myślałam, że rutyna jest zła, że ciągle ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook