Czytaj na walizkach

Subiektywnie o książkach, podróżach i życiu pełnym niespodzianek

życiowe wybory

Życiowe wybory – kiedy jest ten czas?

4 stycznia 2018 paulina komentarzy 11

Nigdy nie ma dobrego czasu, aby coś zmienić, aby podjąć ważne decyzje, ponieważ zawsze będą wiązały się ze stratami i zyskami. A my nie lubimy tracić. Wolimy stałość, komfort niż zmianę, ponieważ myślimy, że to co stracimy jest ważniejsze niż to co zyskamy. Czyli stara, znana choć szara rzeczywistość jest lepsza niż nowa, nieodgadniona przyszłość. Ja nie chce stać w miejscu, chcę iść do przodu, próbować nowego, mimo lęku, mimo obaw.

Życiowe wybory a lęk

Boisz się założyć rodzinę, bo to wierze się z odpowiedzialnością. Boisz się zagadać do tej dziewczyny w barze, bo jeszcze Cię wyśmieje. Boisz się rzucić nielubianą pracę, bo co będzie jak nie znajdziesz nowej. Strach paraliżuje, strach zabiera motywację, odwagę i niezależność. Wtłacza w znane ramy. Rutyna nie niesie strachu, niepokoju, obawy. Rutyna jest stabilizacją, bezpieczeństwem. Tu nie ma miejsca na rozwój, szaleństwo, ani zmianę.

życiowe wybory

Tak chcesz żyć?

Mieć wszystko, a raczej oszukiwać się, że masz? Bo każda decyzja podjęta, nawet zła, jest lepsza od stagnacji. To bierność jest najgorszym co może Cię spotkać. Nie dotyczy to tylko starszych osób, Ty młody, w pełni sił również możesz utknąć w rutynie dnia codziennego.

Co musi się wydarzyć, abyś zaryzykował? Abyś odważnie poszedł i wziął życie w swoje ręce. I nie czekał na idealny czas na życiowe wybory. Choroba, śmierć, inna utrata? Nie czekaj, aż los pokaże Ci jak wiele może Ci zabrać, aby zacząć naprawdę żyć.

życiowe wybory

Nigdy nie ma dobrego czasu na dziecko, na żonę, na podróże, na założenie firmy. Bo nie ma ważnych decyzji bez lęku. Jeśli na czymś Ci zależy, jeśli ma dla Ciebie wartość, zawsze będziesz się bał, ze nie wyjdzie, że się nie uda, że nie dasz rady. Jednak zawsze lepiej spróbować i nawet ponieść porażkę, niż żyć całe życie w przekonaniu, że miało się szansę i jej się nie wykorzystało.

A Ty jak myślisz – istnieje idealny czas na podejmowanie właściwych, życiowych wyborów?

#cele#decyzje#kiedy jest dobry czas#lęk przed decyzją#marzenia#planowanie#wazne wybory w zyciu#zmiana#życiowe wybory

Miło mi że tu jesteś, jeśli tekst Ci się spodobał. Pozostaw po sobie jakiś ślad.

Każdy komentarz to dla mnie zastrzyk motywacji.

Zobacz również moje najpopularniejsze wpisy

Poprzedni wpis

Następny wpis

 • Trzeba działać! Nawet pomimo strachu!

 • Magda Tomaszewska

  Najlepszy czas jest TERAZ. Wszyscy, którzy dobrze mnie znają wiedzą, że ja się boję wszystkie. A podejmowania ważnych decyzji szczególnie. Jednak w końcu musiałam coś zrobić i zmienić swoje życie. Zrezygnowałam z pracy. Nagle otworzyły się drzwi, które ja nazywam szansą 🙂 I znów się boję, że nie podołam, ale jeśli nie spróbuję to będę żałowała do końca życia. Warto ryzykować!

  • Warto ryzykować to fakt, zawsze może coś zmienić się na lepsze, a zmiana może nas pozytywnie zaskoczyć. Mi każda trudna decyzja jaką podjełam dała w konsekwencji dobre rzeczy, przynajmniej na dany okres.

 • Anna Kozakiewicz

  fajny wpis

 • Wiesz co… tak przeczytałam Twój wpis i zdałam sobie sprawę, że mną nigdy nie kierowały takie uczucie. Mi się jakoś zawsze do wszystkiego spieszyło. Przestraszyłam się tego oglądając kiedyś dokument o Amy Winehouse, w którym padło takie zdanie: „żyła tak szybko jakby wiedziała, że umrze młodo”. Ja oczywiście TAK nigdy się nie prowadziłam, ale jednak nadal chcę wszystkiego o czym marze doświadczyć jak najszybciej. Mam takie poczucie, że człowiek nigdy nie wie co będzie i jeśli czegoś się chce to nie ma na co czekać 🙂

 • Bardzo przypadł mi do gustu Twój blog.
  Piękne zdjęcia do postów 😉

  • Dziękuję;) Zaprszam do zaglądania;) Co do zdjęć niektóre są z banków zdjęć.

 • Myślę, że najlepszy czas na zmiany i życiowe wybory jest wtedy, gdy jesteśmy na nie gotowi. Nie przygotowani, a gotowi. Wiadomo nie zawsze jest taka możliwość, czasem spadają one na nas jak grom z jasnego nieba, jednak zawsze trzeba wierzyć, że będzie dobrze.

  • Gotowość do zmiany to chyba jeden z czynników, który najbardziej wpływa na jej postrzeganie. Moim zdaniem drugi to elastyczność, szczególnie jeśli chodzi o te nieprzewidziane.

Najnowsze wpisy