Czytaj na walizkach

Subiektywnie o książkach, podróżach i życiu pełnym niespodzianek

Zwykły człowiek, czyli okiem mordercy

20 marca 2016 paulina komentarzy 7

Tytuł: Zwykły człowiek

Autor: Graeme Cameron

Ilość stron: 288

Wydawnictwo: HarperColins

Obowiązki, praca i zbijanie, tak swoje życie mógłby określić główny bohater książki ,,Zwykły człowiek”. Lektury, którą przeczytałam w mgnieniu oka, która mnie przyciągnęła do siebie jak magnes. Każdą stronę czytałam w napięciu i z niedowierzaniem, myśląc jak bardzo taka historia mogła by być prawdopodobna.

Zwykłe życie

Przystojny, dobrze ubrany i wychowany młody człowiek, którego możesz spotkać robiąc zakupy w supermarkecie lub jadąc autobusem do pracy. Posiada ładny dom, terenowy wóz i kilka mrocznych sekretów. Może to Twój sąsiad, może kolega z pracy, a może kochanek? Zwykły człowiek, a jak niezwykłe życie.

Czytając tę książkę i wgłębiając się mrożące krew w żyłach szczegóły, przypominała mi się niedawna makabryczna historia, której kreatorem i bohaterem był Kajetan P. (okrutny morderca, który swoich zbrodni dokonał w Warszawie). Zło może czaić się w najmniej spodziewanych miejscach, a jego sprawcami mogą być ludzie, których nigdy w życiu byśmy o to nie podejrzewali.

Zwykły człowiek

Psychopaci są wśród nas?

Najbardziej zaskakujące w książce ,,Zwykły Człowiek” jest to, że narracja jest prowadzona w pierwszej osobie. Od strony oprawcy poznajemy szokujące szczegóły sposobu wybierania ofiar i ich zabijania. Bohater ukazuje się nam jako drapieżnik, który gra w makabryczne gry ze swoimi ofiarami, który bezwzględnie dąży do chwilowej ulgi, jaką daje mu pozbawienie życia. Poznajemy skomplikowaną psychikę psychopaty, jego podejście do innych ludzi, mroczną przeszłość. Stajemy się również świadkiem, niemożliwej wręcz relacji, jaką główny bohater podejmuje z przypadkowo poznaną kobietą.

Historia jest zaskakująca i trzymająca w napięciu do ostatniej sekundy. Idealnie nadaje się na film, który z chęcią bym obejrzała. Z jednej strony beznamiętność sprawcy przeraża, z drugiej fascynuje jego umiejętność wtopienia się w społeczeństwo.

Czytając tę książkę zastanawiałam się ile takich osób, o skłonnościach psychopatycznych może mieszkać w mojej okolicy. Dość ponure rozważania, jednak takie myśli same się nasuwają. Jeśli szukasz dobrego kryminału, który nie pozwoli Ci się od siebie oderwać, a serwowana historia nie raz Cię zaskoczy skuś się na przeczytanie ,,Zwykłego człowieka”.

Czytaliście? A może polecicie mi jakieś podobne książki?

zBLOGowani.pl

Zapisz

#cameron#kryminał#kryminał na weekend#książki psychopaci#mocny kryminał#recenzja zwykły człowiek#thiller#zwykły człowiek

Miło mi że tu jesteś, jeśli tekst Ci się spodobał. Pozostaw po sobie jakiś ślad.

Każdy komentarz to dla mnie zastrzyk motywacji.

Zobacz również moje najpopularniejsze wpisy

Poprzedni wpis

Następny wpis

 • Po takiej lekturze można rzeczywiście zacząć się zastanawiać nad tym, czy gdzieś w okolicy nie ma jakiegoś psychopaty…

  • Szczególnie, że media bombardują nas co jakiś czas dość makabrycznymi historiami.

 • Nie czytałam, ale to zdecydowanie historia mrożąca krew w żyłach. Psychopaci są wśród nas, aż strach o tym myśleć.

 • LeonSiPL

  Ja po lekturze pewnie przez jakiś czas bałabym się wyjść na zewnątrz. Pamiętam jak wykładowcy opowiadali nam przypadki ze swoich terapii bądź spraw i było to dla mnie przerażające, że tacy ludzie żyją tak blisko nas. Książka zapowiada się ciekawie.

 • Lepiej się nie zastanawiać nad tymi możliwymi psychopatami wokół nas… Ale skoro aż tak mocno wciąga, to chętnie się z nią zapoznam. 🙂

 • Mam tylko nadzieję, że nie ma biczów i pejczy 😀
  Nie wiem co podobnego mogłabym Ci polecić z książek – ja akurat lubię taką tematykę, ale z filmów. Chociaż…najlepsze (czy to dobre słowo?) scenariusze pisze samo życie. Kajetan P. miał krótką akcję – zabił jedną osobę, złapali go i tyle o nim wiadomo, ale jeśli zagłębisz się w historie pisane seryjnych morderców to się naczytasz. Jestem pewna, że gdzieś tam w mrocznych zakamarkach biblioteki czy księgarni znajdziesz coś o Richardzie Kuklińskim – ja oglądałam wywiad psychoterapeuty z nim, w więziennej celi. Nosił tytuł „Wyznania mordercy” i znajdziesz na YT. Warto sięgnąć do korzeni tego typu zła, czyli dowiedzieć się, jak to się dzieje, że człowiek odbiera życie z zimną krwią. Film-wywiad wiele wyjasnia.

 • Pingback: Polskie morderczynie, czyli kobieca zbrodnia niedoskonała()

Najnowsze wpisy