Czytaj na walizkach

Subiektywnie o książkach, podróżach i życiu pełnym niespodzianek

Wyspy koralowe – światy na Pacyfiku

28 maja 2017 paulina komentarzy 11

Zagubione światy między wodami Pacyfiku – egzotyczne i nieznane. Ale czy na pewno? Krzysztof Kryza zabiera nas na Wyspy Koralowe i pokazuje Fidżi, Vanatu oraz Wyspy Salomona swoimi oczami. Zabiera nas na wyprawę, nie po luksusowych hotelach i znanych kurortach, a na podróż przez kulturę, historie, zwyczaje i nieznane małe światy lokalnej ludności wysp Pacyfiku.

Wyspy koralowe – jak i gdzie?

Nieznane światy kuszą, wydają się pociągające, nieodkryte i takie inne od codzienności w Polsce. Piaszczyste plaże, małe domki, które dla nas wyglądały by jak rudery, ludzie trudniący się wszystkim od rybołówstwa po turystykę. Razem z Krzysztofem Kryzą, obieżyświatem, który na kilka miesięcy wyrusza w świat z niewielkim bagażem i ogromną ciekawością, poznajemy ludzi zamieszkujących Fidżi i Vanatu. Podróżujemy promami, autobusami, klekoczącymi się ciężarówkami. Przemierzamy trasy wzdłuż Wybrzeża Koralowego od Suvy, Taveuni, robimy zdjęcia tropikalnym zachodom słońca i targujemy się o pokój w Singatoga.

Wyspy koralowe

To wyprawa, w której autorowi na dzień musi wystarczyć około 20 dolarów amerykańskich, mały budżet pobudza do kreatywności, zawierania nowych znajomości i wyszukiwania możliwości.

Dowiadujemy się o przeszłości Fidżi, o kolonizatorach Holenderskich i panowania korony Wielkiej Brytanii. Widzimy bolączki maleńkich wysp – degradację środowiska, bezrobocie, brak perspektyw. Poznajemy lokalsów, ich marzenia i bolączki. W książce nie poczytamy o cukierkowym raju, w którym nie ma zła, bólu, ani cierpienia. Tu, na kartach książki poznamy prawdziwy obraz egzotycznych krajów, które mają różne strony. Kuszą ciepłem, unikatowym krajobrazem, dżunglą i pięknym wybrzeżem. W podróży dzięki autorowi widzimy jak można się cieszyć z małych rzeczy i jak ważne jest nastawienie.

W pobliżu raf koralowych – refleksje z podróży

Reportaż ,,Wyspy koralowe” pozwala przenieść się w całkowicie odmienne miejsce niż Polska. To co dla nas egzotyczne, tam jest zwyczajne – przepiękne koralowce, bogactwo ryb Pacyfiku, palmy, złoty piasek, mieszkanie na obrzeżach dżungli, komary, pająki i inni mieszkańcy tropików.

 

Fidżi, Vanatu i Wysy Salomona to miejsca, gdzie autor pokazuje życie miejscowych, prawdziwą kulturę i dobroć. Udowadnia, że nie trzeba wielkich pieniędzy, aby przeżyć przygodę życia. Jeśli bardzo się chce minimalistyczne wyposażenie, niewielka ilość pieniędzy i ogromna ciekawość mogą spowodować, że poznamy miejsca, które innym wydadzą się za daleko.

Wyspy koralowe

Jeśli marzysz o podróżach, ciekawią Cię egzotyczne zakątki, chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak żyje się na Pacyfiku i jak podróżuje się po Wyspach koralowych – przeczytaj książkę Krzysztofa Kryzy.

Recenzja przedpremierowa

Za egzemplarz do recenzji dziękuje wydawnictwu NOVAE RES

Tytuł: Wyspy koralowe

Autor: Krzysztof Kryza

Ilość stron: 423

Wydawnictwo: NOVAE RES

A Wy gdzie byście pojechali?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

#egzotyczne podróże#egzotyczne wyspy#Fidżi#literatura podróżnicza#podróżowanie za grosze#Vantu#wyspy koralowe#Wyspy Salomona

Miło mi że tu jesteś, jeśli tekst Ci się spodobał. Pozostaw po sobie jakiś ślad.

Każdy komentarz to dla mnie zastrzyk motywacji.

Zobacz również moje najpopularniejsze wpisy

Poprzedni wpis

Następny wpis

Najnowsze wpisy