Czytaj na walizkach

Subiektywnie o książkach, podróżach i życiu pełnym niespodzianek

Wycieczka za miasto – 5 powodów, aby jechać

19 września 2016 paulina komentarzy 19

Ostatnią sobotę spędziłam na bardzo sympatycznej wycieczce za Warszawę. Piękna pogoda, jesienny klimat i wolny dzień skłania do wyjazdów (mimo, iż się zarzekałam, że nigdzie się nie ruszam z Warszawy przez cały wrzesień). Ale A. zrobił mi niespodziankę i zabrał mnie na wycieczkę za miasto.

Zamek w Czersku – wycieczka za miasto

Jeżdżąc do mojego rodzinnego domu, zazwyczaj wybieramy trasę przez Konstancin Jeziorną i Górę Kalwarię, a tam na trasie stoi niepozorny znak – Zamek książąt mazowieckich w Czersku. Jak się okazało celem sobotniej wycieczki był właśnie ten zamek. Bardzo lubię takie miejsca, snuję zazwyczaj refleksje o minionych czasach, przypuszczenia co robili mieszkający w danym miejscu ludzie i jak wyglądał dany teren w dawnych czasach. Legendy, bajki i baśnie to mój konik. Za dobrą opowieść mogę zrobić ciasto czekoladowe, albo tartę  z mascarpone i owocami;)

wycieczka za miasto

Zamek w Czersku robi przyjemne wrażenie. Zachowane dwie wieże oraz brama wjazdowa majestatycznie górują nad doliną Wisły. Odnowione baszty zachęcają do zwiedzania i podziwiania panoramy.

Jedna z wież jest nie czynna, prawdopodobnie dopiero przygotowywana do zwiedzania. W bramie wjazdowej możemy zobaczyć np. łóżko kasztelana (swoją drogą bardzo ładne).

wycieczka za miasto

wycieczka za miasto

Możemy też wejść do wieży więziennej, panorama z niej jest świetna, jednak wąskie kładki służące za przejścia i skąpe oświetlenie sprawiają klaustrofobiczne wrażenie.

Aby dotrzeć do Zamku musimy przejść przez teren kościelny, który też robi przyjemne wrażenie. A do tego możemy znaleźć kilka kasztanów po drodze, które dla mnie są najlepszą pamiątką z wycieczki za miasto.

wycieczka za miasto

Jeśli jesteście z Warszawy, a nie byliście w Czersku, polecam. Na miejscu napijecie się pysznego naturalnego soku, postrzelacie z łuku, odetchniecie historycznymi czasami i miło spędzicie dzień za 8 zł, bo tyle kosztuje bilet normalny.

5 powodów, aby zorganizować wycieczkę za miasto

1.Niespodzianka. Dużo ludzi lubi niespodzianki (ja należę do tych osób). Miejsce, którego nie zna twój partner, przyjaciele lub rodzina to dobry pomysł na weekendową wyprawę. Nie musisz im nic mówić tylko zabrać w nieznane, zobaczysz będą wniebowzięci.

2.Relaks. Kto mieszka w mieście ten wie, hałas, zatłoczone ulice, praca i obowiązki, nie pozwalają oderwać się od natłoku myśli i zadań. Wycieczka za miasto daję ulgę, wytchnienie. Zmiana miejsca naturalnie pozwala odpocząć.

3.Nowość. Jedź tam, gdzie nigdy nie byłeś. Zobacz swoją bliską okolicę na nowo. Spróbuj się zdziwić, jak dziecko, które dopiero poznaje świat. Wtedy życie nabiera wielu wyrazistych kolorów.

4.Masz gdzie zabrać gości. Mieszkasz długo w danym miejscu, znajomi i rodzina odwiedzali Cię nie raz. Praktycznie nie masz co pokazać, a mimo wszystko chciałbyś swoich gości zaskoczyć, jeśli zorganizujesz wycieczkę za miasto, poznasz okoliczne wioski i rejony, zawsze będziesz mieć co pokazać swoim bliskim.

dsc01382

5.Znasz swoją okolicę. Nie musisz jechać daleko, aby przyjemnie spędzić czas. Może nawet nie wiesz jakie ciekawe historie rozgrywały się w Twojej wsi, miasteczku obok lub wiosce kilka kilometrów od Twojego miejsca zamieszkania. Klasztory, zamki, jaskinie, parki, wspaniałe kamienice i tajemnicze ruiny, to wszystko możesz naleźć wyjeżdżając za miasto.

Poczytaj też o małych miasteczkach w Polsce, które Cię oczarują

A Wy lubicie wycieczki za miasto, gdzieś w plener? Czy jednak stawiacie na duże wyprawy, daleko od domu?

#okolice warszawy#polskie zamki#wycieczka#wycieczka za miasto#wycieczki po polsce#zamek w czersku

Miło mi że tu jesteś, jeśli tekst Ci się spodobał. Pozostaw po sobie jakiś ślad.

Każdy komentarz to dla mnie zastrzyk motywacji.

Zobacz również moje najpopularniejsze wpisy

Poprzedni wpis

Następny wpis

 • Uwielbiam wycieczki za miasto! 🙂 odkrywanie tego co jest blisko nas może być równie ekscytujące co podróż z plecakiem przez dżunglę 🙂
  p.s. łóżko kasztelana wygląda ładnie, ale czy na pewno było wygodne? 🙂

  • Kto wie?:) To wygląda całkiem całkiem, niestety nie można było sprawdzić osobiście;)

 • Z naciskiem na szczęście

  Uwielbiam takie małe wypady za miasto. Zwłaszcza rodzinne. Odkrywanie rożnych perełek w okolicy jest bardzo fajne bo jednak warto znać okolice w której mieszkasz.
  Pozdrawiam 🙂

 • Nie trzeba jechać daleko by spędzić ciekawie czas, a przede wszystkim inaczej niż zwykle! Takie wycieczki za miasto są super! 🙂

 • Dla mnie i duże wyprawy i te 20 min. od domu mogą być ciekawe (no zależy, gdzie się mieszka) 🙂

 • Uwielbiam zwiedzać stare zamczyska, poznawać ich tajemnice i przeszłość. Przeciskać się tajnymi korytarzami ukrytymi za biblioteczką albo za łożem. Świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Ostatnio zwiedzałam zamek Czocha – rewelka!

 • Tak, po stokroć się z Tobą zgadzam! Małe wyprawy bywają równie inspirujące co te duże. A Czersk znam, bywam tam z dziećmi, rzeczywiście jest idealny na szybką wycieczkę za Warszawę 😉

 • Urszula Mazurowska

  Dla mnie najważniejszy jest punkt 2. Wystarczy zmienić otoczenie, zobaczyć trochę zielonego koloru i od razu inaczej się człowiek czuje. A planując wycieczki zwykle biorę pod uwagę to co jest w promieniu 100 km, co wcale nie jest taką porażającą odległością mieszkając w aglomeracji śląskiej.

  • Śląsk jak na razie pozostaje dla mnie tajemnicą i chyba czas to zmienić:) Polecasz jakieś konkretne miejscowości do zobaczenia?:)

   • Urszula Mazurowska

    każda miejscowość ma jakąś ciekawostkę, ale raczej nie wybierałabym się tropem samych miejscowości, tylko np. zabytków techniki: zjechać na dół do kopalni, przepłynąć łodzią pod ziemią, obejrzeć spektakl w elektrociepłowni, zjeść obiad z wieży wodnej itp.

 • Bardzo dużą zaletą takich wypadów jest to, że za każdym razem jest to oderwanie od codzienności. Jakby wszelkie problemy pozostawały gdzieś daleko 🙂

 • Patrycja Czubak

  Uwielbiam wycieczki i poznawanie nowych miejsc. Piękne zdjęcia, pozdrawiam

 • Kurde, tak na prawde, żeby jechac powodów jest milion! W domu ludzie umierają, a najpiękniejsze co możemy robić, to zwiedzać, poznawać, eksplorować i przy tym uczyć się, bawić i przeżywać EMOCJE. Bo człowiek nie pamięta dni, pamięta emocje i momenty 🙂 Buźka! draVska.com

 • Pingback: Dylematy, niedziela i Majorka - Czytaj na walizkach()

Najnowsze wpisy