Czytaj na walizkach

Subiektywnie o książkach, podróżach i życiu pełnym niespodzianek

Ważne?!

25 grudnia 2014 paulina Brak komentarzy

12 potraw, sianko pod obrusem, rodzina odświętnie ubrana, a wcześniej slalom po sklepach, pielgrzymki do ,,świątyń konsumpcji” – to świąteczne przygotowania dla wielu z nas. Po zakupy by było, co postawić na stole. Po różnego rodzaju przedmioty, które staną się podarkami.

Świąteczny czas

Prezenty, nie oszukujmy się, kto z nas ich nie lubi. Kiedy znajdzie zapakowaną pięknie książkę, o której marzył od wielu miesięcy, nowy zegarek, a może jakieś piękne kosmetyki przeżywa dużą przyjemność i wdzięczność. Dawanie to wspólna radość, gdy widzimy jak pojawia się uśmiech, zaciekawienie w oczach osoby, która otrzymała prezent.

Wzajemne obdarowywanie się to znak jakiejś wzajemnej troski, pamięci o bliskich, zamieniania zwykłych pieniędzy w rzeczy, które dadzą drugiemu radość. Niestety obecnie wielu z nas bardziej docenia kolorowe, połyskujące pudełka niż człowieka, który je daje.

A to spotkanie jest ważne! Wymiana myśli, spostrzeżeń, poświęcony czas na wyszukanie podarunku, a nie kolejna rzecz do postawienia na półce. Wartość leży w człowieku nie w tym, co niesie ze sobą w błyszczących torebkach.

Co ważne?

Pasterka lub bożonarodzeniowa msza, do tego kolędy i wcześniejsze wyczekiwanie na pierwszą gwiazdkę. Zwyczaje, tradycja, a dla wielu żywy znak prawdziwych Świąt i Boga, który przychodzi na świat.

Każdy z nas powinien sobie odpowiedzieć, co jest dla niego najważniejsze w te Święta. Co daje mu radość i na co tak naprawdę czeka. Wtedy te dni, które nazywamy Świętami będą mieć znaczenie. Nawet, jeśli będzie to tylko pyszny, wykwintny, dla kogoś może być najbardziej istotny. Nie mnie to oceniać. Jeśli sobie szczerze powiesz, że na to czekasz to przeżyjesz te Święta, jako Święta a nie, jako zwykły dzień, gdzie często brak czasu na refleksje i świadome decyzje.

Refleksje

Gdy wczoraj składałam świąteczne życzenia łamiąc się opłatkiem, słowa ,,Dużo zdrowia….” nabrały dla mnie innego znaczenia, prawdziwego zaklęcia i marzenia. Ten rok pokazał mi jak często zdrowie, o które nie dbamy, na co dzień jest ważne, jak liczy się w życiu. Bez niego nie mają znaczenia pieniądze, piękne słońce na dworze. Marzenia zmieniają kolejność. Zdrowie to wartość sama w sobie, którą człowiek docenia, gdy ją traci lub gdy choruje bliska osoba.

Już mistrz z Czarnolasu wiedział jak jest istotne

,, Ślachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz.
Tam człowiek prawie
Widzi na jawie
I sam to powie,
Że nic nad zdrowie
Ani lepszego,
Ani droższego;

(…)” Jan Kochanowski

Moją kolejną refleksją nad świątecznym stołem, po obfitej kolacji i miłych, choć burzliwych rozmowach była odpowiedź na pytanie, co dla mnie jest ważne, a nawet najważniejsze w te Święta Bożego Narodzenia. To bliscy.

Rodzina, która siada ze mną do kolacji. Obecność tych osób, którzy są mi i oparciem, i przyjaciółmi. Oni są ważni. Choć denerwują, wkurzają, często się z nimi nie zgadzam to widzę jak z każdym rokiem zmieniamy się, ja i ta moja rodzina. Jak powoli dojrzewamy do mądrzejszych rozmów, do większego zrozumienia i darzenia się szacunkiem. Święta z nimi to coś prawdziwego, żywego, co dzięki rozmowom, wspólnej kawie, radości z małych prezentów i śmiechów ma znamiona magii.

DSC09521

Zapisz

#co ważne#dzielnie się#prezenty#rodzina w święta#świąteczne refleksje#świąteczne życzenia#Święta Bożego Narodzenia#zdrowie

Miło mi że tu jesteś, jeśli tekst Ci się spodobał. Pozostaw po sobie jakiś ślad.

Każdy komentarz to dla mnie zastrzyk motywacji.

Zobacz również moje najpopularniejsze wpisy

Poprzedni wpis

Następny wpis

Najnowsze wpisy