Czytaj na walizkach

Subiektywnie o książkach, podróżach i życiu pełnym niespodzianek

W rytmach charlestona – Warszawa lat 30-stych

22 grudnia 2016 paulina komentarzy 17

Warszawa lat 30., inny, odległy świat, który charakteryzował się dobrym smakiem, rozwojem kina, kabaretu i mniejszą ilością osób w Śródmieściu. Książka zwróciła moją uwagę, właśnie ze względu na miasto w jakim dzieje się akcja.

Wakacyjne śledztwo

Miasto jest pełnoprawnym bohaterem książki  W rytmach charlestona, na równi z czterema nastolatkami, które wikłają się w przedziwną historię. Jadzia, Andzia, Maja i Marysia cieszą się z zakończenia szkoły i korzystają z wakacji w mieście. Odwiedzają dansingi, przemierzają Warszawę z kolegami i toczą rozmowy o swoich sympatiach.

Wakacyjną sielankę przerywa niecodzienne wydarzenie. Andzia, która pomaga tacie w kiosku z różnymi artykułami, od czasu do czasu ma okazję spotkać aktorów i artystów Warszawy lat 30. Jedną ze sław, która zagląda do kiosku jest Zula Pogorzelska, znana aktorka.

Pewnego dnia Andzia wraz z przyjaciółką zauważają dziwne zachowanie podejrzanego typa, który zaczyna obserwować aktorkę. Dziewczyny odkrywają niepokojące informacje na temat domniemanego porwania aktorki i zrobią wszystko, aby jej pomóc.

Warszawa z tamtych lat – W rytmach charlestona

Warszawa przedstawiona w książce, to całkiem inny świat, pojawiają się pierwsze tramwaje, konne powozy stanowią codzienność, a granice miasta kończą się w okolicach Żoliborza. Śródmieście to raj artystów, kabareciarzy, śpiewaków i aktorów, których można spotkać na każdym rogu.

w rytmach charlestona

Mimo dużego waloru, jakim jest przedstawienie miasta z dawnych lat, intrygującej historii i zachowania historycznego języka, to jednak książce W rytmach charlestona czegoś brakuje. Chyba ze względu na objętość ma się wrażenie, że to bardziej opowiadanie niż powieść. Postacie są zarysowane, jednak nie mają głębi, ani wyrazistych osobowości. Raczej jest to opowiastka z Warszawą w tle i dawnymi artystami niż książka, która zatrzyma na dłużej.

Nie żałuję, że ją przeczytałam, ponieważ spodobał mi się sposób przedstawienia stolicy, jednak przedstawiona historia mnie nie porwała.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu NOVAE RES

Tytuł: W rytmach charlestona

Autor: Grzegorz Piórkowski

Ilość stron: 146

Wydawnictwo: NOVAE RES

Czy znacie ciekawe książki, których akcja dzieje się w latach 20.czy 30. W różnych polskich miastach?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

#artysci#dawna warszawa#porwanie#w rytmach charlestona#wakacyjna opowieść#warszawa lat 30

Miło mi że tu jesteś, jeśli tekst Ci się spodobał. Pozostaw po sobie jakiś ślad.

Każdy komentarz to dla mnie zastrzyk motywacji.

Zobacz również moje najpopularniejsze wpisy

Poprzedni wpis

Następny wpis

Najnowsze wpisy