Książki

Trzydzieści krótkich opowieści o miłości – recenzja

Miłość w wielu kolorach, niepozbawiona czaru, ale i szczypty goryczy. Obmalowana w różnych odcieniach z nutką tajemnicy, ale i trywialności. Tak zwyczajna, a jednocześnie tak podniosła. W Trzydziestu krótkich opowiadaniach o miłości możemy zobaczyć wiele jej odmian, ale czy wszystkie?

Miłość nie jedno ma imię?

W zbiorze opowiadań Trzydzieści krótkich opowieści o miłości znajdziemy miłość – niedojrzałą, zaborczą, niewinną, platoniczną, niespełnioną, szczęśliwą, miłość dojrzałą i niepozbawioną ironii. Tyle rodzajów miłości ile ludzi. W bohaterach opowiadań możemy się przeglądać jak w lustrach – dostrzec swoje wady, niecodzienne zachowania jakie praktykujemy w naszych związkach. W opowieściach przejawia się idea, że każda miłość jest ważna, a w jednym życiu może być wiele osób, które kochamy, o ile damy sobie szanse.

O szansach, okazjach i możliwościach na spotkanie drugiej połówki również możemy poczytać w opowiadaniach. Ile z nich przepada, bo baliśmy się zaryzykować, ile z nich nigdy nie wykorzystamy, bo nie umieliśmy podjąć trudnych decyzji w konkretnym momencie?

Trzydzieści krótkich opowieści o miłości to też historie rozczarowań, straty, zawiedzionych nadziei, zdrady i nienawiści, bliskiej towarzyszki miłości. Bohaterowie zmagają się z przeciwnościami losu, które nie pozwalają spełnić im uczucia, z obojętnością osób obdarzanych miłością, z własnymi kompleksami oraz trudnościami.

Ona i on w namiętnym uścisku

W opowiadaniu ,,Mężczyzna z gitarą” czytamy w krótkich dialogach o życiowej drodze, w lakonicznych i zwięzłych słowach jest zawarta praktycznie cały rozwój związku od nawiązania znajomości, namiętnego romansu, aż po ślub i rozwód. W innym opowiadaniu ,,Sześć dni” poznajemy Beatę i Janusza, których na przestrzeni lat styka ze sobą życie, ludzie, okoliczności oraz własne wybory nie pozwalają im być razem. Namiętny romans, który miał być początkiem okazuje się końcem pięknej iluzji, w której żyli.

Miasta miłości – Trzydzieści krótkich opowieści o miłości

Akcje opowieści o zakochanych toczą się w różnych miastach i miasteczkach, przede wszystkim w Warszawie i Paryżu. To tu, bohaterowie, których łączy uczestnictwo w forach internetowych oraz miłość do muzyki klasycznej i zamiłowanie do sztuki, szukają miłości, próbują ułożyć sobie życie.

Trzydzieści krótkich opowieści o miłości

Opowiadania ułożone są od najkrótszego do najdłuższego, w niektórych możemy spotkać tych samych bohaterów, których losy nierozerwalnie łączą się ze sobą, a ich tajemnice powoli się wyjaśniają. Każde z opowiadań jest inne i nie powtarzalne. Pokazują ludzką naturę z wielu perspektyw – łamania norm prawa i konwenansów społecznych, poszukiwania szczęścia, po mimo niszczenia życia innym, zdradę ideałów i kochanych osób kosztem chwilowego pragnienia, szczęście mimo niesprawiedliwości i na przekór trudnościom.

Opowiadania dają do myślenia, skłaniają do refleksji o miłości w życiu i poszukiwaniu szczęścia.

Wolicie opowiadania czy raczej dłuższe historie o miłości?

Jeśli skorzystacie z buy.box na blogu, czyli przejdziecie na stronę księgarni i kupicie książkę, ja dostanę z tego niedużą prowizję. Wy nic nie tracicie, książka ma taką samą cenę jaką widzicie poniżej.

Dziękuję Wam serdecznie za wszystkie zakupy przez wchodzenie korzystając z moich linków. Miłego czytania.

Zapisz

Zapisz

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

W jak morderstwo – kryminał, intryga i przemiana

Kiedy nadajemy swojemu życiu nowy bieg? Czy wtedy, ...

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

Kawa do książki