Czytaj na walizkach

Subiektywnie o książkach, podróżach i życiu pełnym niespodzianek

kobiety w literaturze

TOP 6 Niezwykłe kobiety w literaturze

7 marca 2018 paulina komentarzy 30

Kobiety w literaturze przedstawiane są różnorako, często są to kochanki, wybranki serca, poświęcające się lub walczące o lepsze jutro matki, czarodziejki, czy wojowniczki. Dziś chciałam Wam przedstawić sześć bohaterek literackich, które łączy jedno, są silnymi, niepowtarzalnymi i niezwykłymi kobietami. Każda z nich inna, każda wspaniała.

Niezwykłe kobiety w literaturze – moje typy

1.Małgorzata Nikołajewna (,,Mistrz i Małgorzata” Michaił Bułhakow)

kobiety w literaturze

źródło: empik.com

Postać niezwykła, kobieta samotna i nieszczęśliwa w swoim małżeństwie, mimo splendoru, pięknej willi i bogactwa nie zaznała szczęścia. Nie kochana przez męża, uwięziona w roli jego wybranki. Po spotkaniu na swojej drodze mistrza – kobieta zakochana prawdziwie, bez reszty i z wielkim poświęceniem.

Małgorzata wybiera ubóstwo suteryny mistrza, zamiast przepychu pięknej willi. Kobieta jest bohaterką, która na łamach powieści zmienia się dwa razy, ma wewnętrzną siłę, aby podpisać pakt z diabłem i uratować mistrza i jego dzieło. Małgorzata staje się silną, niezależną, piękną i zdeterminowaną czarownicą. Jest kobietą dzielnie walczącą o swoją miłość, która nie waha się przed  najwyższym poświęceniem.

2.Lisabeth Salander (Trylogia Milenium Stieg Larsson)

kobiety w literaturze

źródło: empik.com

Tajemnicza, wulgarna, piekielnie inteligentna to cała Lisabeth Salander. Kobieta o niezwykle mocnym charakterze i jeszcze większych sekretach. Z bardzo mroczną i pełną cierpienia przeszłością, bohaterka zamknięta na świat jest świetnie radząca sobie z nowymi technologiami hakerką.

Potrafi zadbać o siebie, nawet po dramatycznym wydarzeniu jakim jest gwałt. Zemsta oraz wymierzenie sprawiedliwości oprawcom nie jest jej obce. Kobieta mocno doświadczona przez życie, ukrywająca ciało pod licznymi tatuażami, z niezwykłą pamięcią fotograficzną. Bohaterka nietuzinkowa i intrygująca, którą z jednej strony podziwiamy, z drugiej jej współczujemy.

3.Scarlett O’Hara (,,Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell)

kobiety w literaturze

źródło: empik.com

Scarlett O’Hara trudno nie znać, jest kultową postacią w popkulturze, to kobieta, która zawsze wolała myśleć o trudnych sprawa jutro. Przed wojną słodka i uwodzicielska kokietka, która kochała się bawić. Po dramatycznych doświadczeniach wojny – silna i niezależna kobieta, walcząca o swoją ukochana Tarę. Temperamentna i stanowcza, nie dbała o opinię innych, jednocześnie bardzo chciała być kochana i doceniana. Rozdarta między dwoma mężczyznami, do końca nie umiała wybrać.

4.Ania Shirley (,,Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery)

kobiety w literaturze

źródło: empik.com

O Ani można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że nie miała wyobraźni. Lekko egzaltowana, zagubiona i samotna dziewczynka o rudych włosach, w czasie trwania kolejnych tomów książki przemienia się w świadomą siebie, dbającą o niezależność kobietę. Zawsze pełna marzeń i wiary w ludzi, dodatkowo pracowita i zdolna, jednocześnie z ogromnym kompleksem na temat swojej urody. Ania to bohaterka, która pokazuje, że dobre, zachwycające rzeczy można znaleźć codziennie i bez względu na okoliczności.

5.Pani (,,Kroniki Czarnej Kompani” Glen Ch. Cook)

kobiety w literaturze

źródło: empik.com

Zestawienie niezwykłe kobiety w literaturze – uzupełnia może nieoczywisty typ i pewnie przez niewielu znany. To Pani z Kronik Czarnej Kompani, powieści fantasty, książka która poraża sowim rozmachem i złożonością świata. Pani jest postacią, do której czytelnik żywi ambiwalentne uczucia, z jednej strony straszna i okrutna, bezwzględna władczyni, która wykorzysta każdy sposób, aby osiągnąć swój cel. Wszechpotężna czarodziejka, która wynajmuje tytułową Czarną Kompanię, aby rozbiła rebeliantów i pomogła jej wygrać wojnę o dominację. Z drugiej czuła, dobra i pełna miłości kobieta, która przechodzi nadzwyczajną przemianę. (Tu znajdziecie recenzję Kronik Czarnej Kompani).

6.Katniss Everdeen (,,Igrzyska śmierci”Suzanne Collins)

kobiety w literaturze

źródło: empik.com

Bohaterka, która poświecą się w imieniu swojej siostry, staje do walki w Igrzyskach Głodowych, dodatkowo wznieca bunt przeciw krwawym rządom Kapitolu i staje się symbolem Rebelii. Czy to mogłaby być zwykła kobieta? Buntowniczka, wojowniczka i kobieta pełna zapału, a jednocześnie współczująca i kochająca siostra i przyjaciółka. Wytrzymała, silna i pełna pomysłów, które pomogły jej przetrwać zawody. Czasami przytłoczona odpowiedzialnością, jednak z godnością wzięła na siebie rolę symbolu, który ma dać ludziom nadzieję i siłę do walki przeciwko oprawcom.

kobiety w literaturze

Jakie Wam podobają się niezwykłe kobiety w literaturze? Która z bohaterek jest Wam najbardziej bliska?

PS.Drogie dziewczyny chce Wam złożyć najlepsze życzenia z okazji Dnia Kobiet – siły, energii do realizacji własnych pasji i celów, pamięci o sobie i swoich potrzebach i dużej ilości dobrych książek

#ania z zielonego wzgórza#boahterki literackie#bohaterki w ksiażkach#Katniss Everdeen#kobiety w literaturze#lis salander#mistrz i małgorzata#najlepsze postaci kobiece w ksiażkach#niezwykłe kobiety w literaturze#pani czarna kompania#scarlett o'hara

Miło mi że tu jesteś, jeśli tekst Ci się spodobał. Pozostaw po sobie jakiś ślad.

Każdy komentarz to dla mnie zastrzyk motywacji.

Zobacz również moje najpopularniejsze wpisy

Poprzedni wpis

Następny wpis

Najnowsze wpisy