Czytaj na walizkach

Subiektywnie o książkach, podróżach i życiu pełnym niespodzianek

Sukienka z mgieł – o miejscach magicznych

11 sierpnia 2016 paulina komentarzy 8

Nie romans, a o miłości, nie dramat, a o ludzkim życiu, powieść codzienna i magiczna, o ludziach, miejscach i sytuacjach jakie każdy z nas przeżywa lub przeżywał. Jeśli lubisz książki nienachalne, z historią, która przykuwa, wzrusza i jednocześnie skłania do przemyśleń to zajrzyj do ,,Sukienki z mgieł”.

Sukienka z mgieł – opowieści z kawiarni

Trafiłam na nią przypadkowo, chodząc po księgarni i wdychając zapach nowego papieru. Leżała niepozorna, wśród półek z literaturą za pół ceny. Szukałam czegoś na urlop, miała być dość mała, w miękkiej okładce, najlepiej nie za gruba. I tak się znalazła, ta całkiem niepozorna książka, która sprawiła, że w trakcie gorącego urlopu uroniłam łzy.

Historia opowiedziana w ,,Sukience z mgieł” to opowieść kobiet i niezwykłych miejsc. Na równi z Weroniką, właścicielką kawiarni, bohaterką jest też jej miejsce pracy ,,Piwnica pod Liliowym Kapeluszem”. Przychodzą tam ludzie nietuzinkowi, szukający ukojenia dla skołatanego serca, gdzie kawa i ciepłe słowo pozwala poczuć się jak w domu, a historie mieszają się w przedziwny sposób.

sukienka z mgiel

Z biegiem książki poznajemy nowych bohaterów: Krychę, która odkrywa na nowo w sobie kobietę, Andrzeja, który próbuje uciec od piekła domu, w miejsce bardziej przyjazne, Małomównego czy też autystyczną Korę i jej mamę. Galeria postaci w książce jest bogata, każdy przynosi do ,,Piwnicy pod Liliowym Kapeluszem” coś niezwykłego, daje od siebie cząstkę swoje opowieści, a zyskuje nowe życie.

Bohaterka Weronika prowadzi nas przez swoją przeszłość, poznajemy jej dzieciństwo, niezwykłe zdolności i wydarzenia, które pozwoliły jej założyć upragnioną kawiarnie. To, dzięki niej możemy przeżyć zachwyty nad zmianami w życiu innych postaci, poczuć zapach świeżomielonej, parującej kawy i zachwycić się nad kawałkiem obłędnie słodkiej, pachnącej cynamonem szarlotki.

Wzruszająca, wciągająca i magiczna

Książka porusza trudne tematy: przemoc w rodzinie, brak akceptacji wyborów życiowych dzieci przez rodziców, zaniedbywanie w dzieciństwie, czy zawiedzioną miłość. Mimo niełatwych historii, książka jest podana w przyjemnej formie, która wpływa na wyobraźnie czytelnika, pozwala odczuć , że w świecie wykreowanym przez Joanne Chmielewską jest miejsce na magie i rzeczy niezwykłe.

Przy tej książce uśmiechałam się szeroko, płakałam i zaciskałam pięści ze złości, wywołuje całą paletę emocji i zostawia pewien niedosyt oraz tęsknotę za miejscem, takim jak ,,Piwnica pod Liliowym Kapeluszem”, gdzie gorąca kawa mogłaby smakować magicznie, a złe myśli nie mają wstępu.

Czytaliście ,,Sukienkę z mgieł”? Lubicie takie książki, gdzie rzeczywistość miesza się z dyskretną fantazją?

Tytuł: Sukienka z mgieł

Autor: Joanna M. Chmielewska

Ilość stron:231

Wydawnictwo: MG

#joanna chmielewska#ksiazka obyczajowa#książka z kawiarnia#literatura polska#magiczne miejsca#piwnica pod liliowym kapeluszem#polsa autorka#sukienka z mgiel recenzja#sukienka z mgieł#wzruszajaca ksiazka

Miło mi że tu jesteś, jeśli tekst Ci się spodobał. Pozostaw po sobie jakiś ślad.

Każdy komentarz to dla mnie zastrzyk motywacji.

Zobacz również moje najpopularniejsze wpisy

Poprzedni wpis

Następny wpis

Najnowsze wpisy