Czytaj na walizkach

Subiektywnie o książkach, podróżach i życiu pełnym niespodzianek

Stereotypy są bardzo dobre?

16 sierpnia 2016 paulina komentarzy 25

Siedziała i słuchała znajomych, Ci spierali się o to co zrobić, aby podatki były niższe, kolejni o to dlaczego kobiety zarabiają mniej, gdzieniegdzie grupki dyskutowały o nowym przepisie na ciastko, dzieciach i nowościach książkowych. Wstała z fotela i podeszła, do żywo dyskutujących stojących koło okna.

– Nie zgadzam się z Tobą, szklany sufit nie jest wymysłem, jest normą – głośno odbijała argumenty przeciwnika, dziewczyna z płomienną czupryną.

– Akurat, przecież kobiety nie chcą kierowniczych stanowisk, jak się im proponuje – drażnił się kolega.

– Chyba sam nie chcesz! – emocjonowała się ruda.

– A Ty blondi jak myślisz? – grupa zwróciła się do niej.

– Hehe, blondi pewnie nie myśli! – rzucił jeden z kolegów, a cała reszta paczki zaczęła się śmiać.

Stereotypy – ruda to wredna, blondynka głupia, dobrze ubrana kobieta = mądra kobieta, ktoś w białym kitlu- autorytet, można wymieniać bez końca. Stereotypy, szczególnie te związane z wyglądem, to nasza codzienności. Obijamy się o nie, czasami z nimi walczymy, ale zazwyczaj im ulegamy.

Po co stereotypy?

Czy stereotyp ma jakąś funkcję? Czy jest po coś potrzebny? W pierwszej chwili można powiedzieć, że nie, że przecież więcej nam zabierają niż dają. Jednak ma on swoją funkcję, pozwala szybciej zidentyfikować ludzi, wrzucić ich w odpowiednią przegródkę, gdzie mamy gotowy scenariusz jak zachować się wobec tej osoby.

Uproszczenie pomaga nam zaoszczędzić energię na inne procesy myślowe. Pomyślisz – ruda to wredna i w łatwy sposób możesz wytłumaczyć sobie czyjeś zachowanie, w odpowiedni sposób zinterpretować wypowiedziane słowa, sklasyfikować człowieka i przestać się nim ciekawić.

stereotypy

Rudy to nie kolor włosów, to stan umysłu

Stereotypy są z nami od kiedy człowiek zaczął myśleć, niestety zawężają one sposób patrzenia. Dzięki nim, nie trzeba się zastanawiać nad daną osobą, można szybko i bezboleśnie skreślić ją i zapomnieć. Poznawanie innych wymaga wysiłku, zaciekawienia, zrozumienia i jakiejś chęci, czasem, żeby wysłuchać, czasem, żeby podyskutować, a nawet nie zgodzić się.

Wysiłek, to jest słowo klucz, łatwiej powiedzieć ,,blondynki są głupie” niż próbować zobaczyć w drugim człowieku niepowtarzalną osobę, która ma swoje pasje, poglądy, marzenia, cele, wady i słabości.

Stereotyp pomaga nam i przeszkadza w tym, żeby się zdziwić, żeby doświadczyć kontaktu z drugim człowiekiem. Czy to, źle, niech każdy odpowie sobie sam. Ile znajomości przepadło, bo pomyślałeś o drugim tak, a nie inaczej, tylko dlatego, że miał określony kolor włosów, czy koszulkę z napisem, który ci się źle kojarzył?

stereotypy

Kiedy dbasz o swoje!

Jeśli jesteś dobra w tym, co robisz, bronisz swoich poglądów i masz czelność krytykować czyjeś opinie, a do tego masz rudy kolor włosów, prawdopodobnie usłyszysz, że jesteś wredna. Jeśli jesteś dobrym managerem, a przy tym kobietą, godzisz swoje obowiązki z pasją i potrafisz asertywnie odmówić – zostaniesz nazwana suką. Kiedy chcesz postawić na swoje życie, a nie zadowalać oczekiwania innych (o czym pisałam tutaj)będziesz hejtowana przez rodzinę i znajomych.

W przypadku kiedy Twoje zachowanie i to jak żyjesz nie wpasowuje się w to jak wyglądają stereotypy na temat kobiet, możesz zapłacić wysoką cenę. Jednak moim zdaniem jest ona warta tego, aby być tym kim się jest i żyć, tak, aby móc sobie spojrzeć w twarz.

stereotypy

Ruda to nie zawsze wredna?

A blondynka , nie zawsze głupia. Kolor włosów, pochodzenie, wyznawana religia, czy prezentowane poglądy polityczne to nie cały człowiek, to jakiś fragment jego osoby, zanim osądzimy, ocenimy i skreślimy, zastanówmy się, czy za tym stereotypem, przez który patrzymy, nie znajduje się prawdziwy, ciekawy człowiek, który może zmienić nasze życie.

A tu ciekawy i przejmujący tekst

O szpilkach, zakrwawionych stopach i nierównym traktowaniu kobiet i mężczyzn

Jak reagujecie na stereotypy?

Zapisz

Zapisz

#drugi człowiek#ocenianie#opinie#ruda to wredna#stereotypy#stereotypy o kobietach#stereotypy płci#uprzedzenia

Miło mi że tu jesteś, jeśli tekst Ci się spodobał. Pozostaw po sobie jakiś ślad.

Każdy komentarz to dla mnie zastrzyk motywacji.

Zobacz również moje najpopularniejsze wpisy

Poprzedni wpis

Następny wpis

Najnowsze wpisy