Czytaj na walizkach

Subiektywnie o książkach, podróżach i życiu pełnym niespodzianek

Stany małżeńskie i pośrednie

Stany małżeńskie i pośrednie – recenzja

17 lipca 2018 paulina komentarzy 10

Przyjaźń czyni życie lepszym, bardziej znośnym i pomaga nie tylko lepiej radzić sobie z codziennością, ale także osoby, których nazywamy przyjaciółmi stają się oparciem w trudnych chwilach i powiernikami sukcesów. Stany małżeńskie i pośrednie to przede wszystkim opowieść o kobiecej przyjaźni. Czasem trudnej, czasem pełnej niedomówień i zakurzonej pod codziennymi zmaganiami, ale wiernej i pięknej.

Stany małżeńskie i pośrednie, czyli życie współczesnej kobiety

Autorka Dorota Kassjanowicz kreśli portrety czterech kobiet, każdej innej. Pokazuje je w codziennych sytuacjach, opisuje motywacje i pragnienia. Na ich przykładzie ukazuje problemy współczesnych kobiet – skomplikowane relacje z rodziną pochodzenia, szczególnie matką. Problemy małżeńskie, zalety i wady bycia singielką, jak być rozwiedzioną, samotnie wychowującą dziecko matką. Role, oczekiwania społeczne, własne ograniczenia i marzenia, które mimochodem i dość nieśmiało kiełkują w życiu bohaterek.

Weronika to większości narratorka opowieści o przyjaciółkach. Jak mówi o sobie, przede wszystkim kura domowa, zaradna matka, kobieta, która głęboko schowała swoje potrzeby, żyjąca w oziębłym związku, który pachnie przemocą psychiczną.

Stany małżeńskie i pośrednie

Wychowuje dwóch synów i pragnie mieć kota. Gdzieś zgubiła samą siebie, pod warstwą matczynych powinności, odtrąceń męża, społecznych oczekiwań. Lubi swoje przyjaciółki, lecz ma wrażenie jakby stała za szybą. Stworzyła w ich oczach ułudę wspaniałego związku, a teraz kiedy coraz trudniej udawać jej, że wszystko jest ok, nie ma odwagi zwrócić się o pomoc.

Iza – delikatna i eteryczna wiolonczelistka, którą matka piętnuje za to, że nie ma faceta. Widzi duchy, UFO, a także jest synestetką (spostrzega litery, dźwięki i wyrazy w różnych kolorach). Trafia na mężczyzn, którzy nie potrafią zobaczyć w dziewczynie piękna i niezwykłego charakteru. Boryka się z samotnością i oczekiwaniami matki, do których nie dorasta.

Agata, rozwiedziona nauczycielka, która pragnie od życia o wiele więcej, jednak strasznie się boi zrobić pierwszy krok. Kobieta – oparcie, która dzięki spotkaniu dawnej koleżanki zaczyna odkrywać w sobie odwagę do zmian i siłę, którą dzieli się z pozostałymi dziewczynami.

Jowita – szalona artystka-graficzka, która marzy o wielkiej wystawie swoich prac, a obecnie pracuje jako personal shopper. Nienawidzi swoich klientek, ma dość kłótni z dorastającą córką, a swoje frustracje wygasza papierosem lub w ramionach przystojnego i o kilka lat młodszego Szweda.

Każda z kobiet jest inna, ale mam podobne pragnienia – chce być kochana, zrozumiana, doceniona. Próbują się wspierać i sięgnąć po lepsze życie, które zależy tylko od ich decyzji.

Opowieść o kobietach

Książka Stany małżeńskie i pośrednie jest opowieścią o kobietach, o odłożonych na później marzeniach i życiu, któremu czasami pozwalamy zbyt mocno dać nam w kość. Autorka sięga po znany schemat czterech przyjaciółek, jednak przedstawia go w bardzo realistycznej konwencji, kreuje świat tak zbliżony do codzienności wielu kobiet, że bohaterki książki mogły być sąsiadkami z mieszkania obok. Ciepła opowieść o przyjaźni, mocy marzeń, jednak bez naiwnych i łatwych rozwiązań. Z nutką nadziei, ale nie ułudy.

Stany małżeńskie i pośrednie

Bohaterki można polubić, odbicie ich historii, lęków, marzeń i planów, zobaczyć we własnym życiu. Trafne obserwacje i próby zrozumienia, a przede wszystkim ukazanie powolnej zmiany jaka dokonuje się w człowieku, jeśli tylko sobie na to pozwoli.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Wielka Litera

Tytuł: Stany małżeńskie i pośrednie

Autor: Dorota Kassjanowicz

Liczba stron: 476

Wydawnictwo: Wielka Litera

Ostatnia recenzja na blogu: Strażniczka miodu i pszczół
#dorota kassjanowicz#dramat#kobiece historie#książki o przyjaźni#literatura polska#portret współczesnej polki#powieść o kobietach#stany małżeńskie i pośrednie#wielka litera

Miło mi że tu jesteś, jeśli tekst Ci się spodobał. Pozostaw po sobie jakiś ślad.

Każdy komentarz to dla mnie zastrzyk motywacji.

Zobacz również moje najpopularniejsze wpisy

Poprzedni wpis

Następny wpis

Najnowsze wpisy