Czytaj na walizkach

Subiektywnie o książkach, podróżach i życiu pełnym niespodzianek

Skutki przemocy-Przerwij Krąg Milczenia

12 listopada 2016 paulina komentarzy 29

Post stworzony w ramach akcji Przerwij Krąg Milczenia – Blogerki Przeciwko Przemocy Psychiczną. Pomysłodawczynią projektu jest Joanna z bloga Podróż we dwoje.

Akcja jest mi bardzo bliska, jako studenta psychologii pracowałam w Centrum Interwencji Kryzysowej w roli wolontariuszki. Centrum oferuje pomoc psychologiczną i prawną osobom dotkniętym każdą formą przemocy.

Przemoc w polskich rodzinach to często problem tabu, zazwyczaj zamiatany pod dywan, poruszany jedynie w trakcie większej medialnej zbrodni. Warto mówić, o tym, że przemoc istnieje, że dotyka nasze koleżanki, sąsiadki, siostry czy znajome z pracy. Może dzięki takiej akcji więcej kobiet dostrzeże szansę na uwolnienie się ze związku z oprawcą.

Skutki przemocy jakich doświadczają kobiety

Przemoc fizyczną łatwo dostrzec. Siniaki, zadrapania, złamane ręce lub nogi. Obrażenia ciała pozostają na długo. Jednak jeszcze bardziej dotkliwe stają się rany psychiczne i emocjonalne, których zagojenie może wymagać miesięcy, jeśli nie lat. A przemoc zmienia i to na zawsze.

Związek przemocowy – konsekwencje

1.Zespół stresu pourazowego (PTSD)

Pojawiają się stany nadmiernego pobudzenia, charakteryzuje się stanem ciągłej mobilizacji, wzmożonej czujności. U kobiet doświadczających przemocy mogą pojawiać się wspomnienia traumatycznych przeżyć, ataki paniki, bezsenność, koszmary, zaburzenia łaknienia. Osoba doświadczająca tych zaburzeń żyje w lęku, może być nerwowa i wybuchowa.

2.Stany zahamowania, poczucie beznadziei

Kobiety, które doświadczyły maltretowania, przemocy ekonomicznej i psychicznej czują się bezwolne, mogą popadać w stany depresyjne. Zdarzają się problemy z koncentracją, pamięcią. Zapraszane na imprezy i wyjścia – odmawiają. Nie próbują podtrzymać kontaktów towarzyskich, brakuje im wiary w siebie, a ich stan charakteryzuje wyuczona bezradność.

3.Odcięcie od własnych emocji

Może się pojawić stan, w którym kobieta po ciężkich, traumatycznych przeżyciach, chce zapomnieć o tym co się działo, zacząć życie na nowo. Wtedy popada w stan psychicznego odrętwienia, odcina się od negatywnych emocji, są one dla niej za trudne. Nie pozwala sobie na zaangażowanie emocjonalne w żadne relacje, pozbawia się również możliwości odczuwania pozytywnych odczuć.

4.Poczucie niskiej wartości, poczucie winy, wstyd

Szykany, krytyka, wyzwiska i upokarzanie to częsta broń sprawców (o charakterystyce sprawców przemocy pisała Dagmara). Odbierają, tym ofierze siłę, wolę walki, sprawiają, że ofiara przemocy staje się bezwolna. Kobieta odczuwa poczucie winy, że swoim zachowaniem, wyglądem lub słowem mogła ,,sprowokować” swojego partnera do gwałtownego zachowania.

skutki przemocy

5.Skłonności autodestrukcyjne

Wiele kobiet próbuje znaleźć sposób na znieczulenie trudnych emocji, przykrych przeżyć i traumy. Sięgają po alkohol, narkotyki, samookaleczają się lub planują samobójstwo. Robią wszystko, aby zapomnieć lub się uwolnić, choć na chwilę.

6.Nieufność wobec ludzi

Sprawca dąży do tego, aby ofiara przemocy nie miała się do kogo zwrócić, chce ją odizolować od rodziny, przyjaciół. Zasiewa w niej ziarna niepewności, co do intencji innych ludzi. Z powodu przeżywanego maltretowania, kobiety wstydzą się prosić o pomoc, mają przeświadczenie, że ich los nikogo nie obchodzi.

7.Syndrom sztokholmski

Ciągłe zagrożenie przemocą, wytwarza w ofierze specyficzną więź z oprawcą, która ma pomóc jej przetrwać. Doświadczająca przemocy kobieta identyfikuje się ze swoim przemocowym partnerem. Podporządkowuje się woli oprawcy, z powodu długiego oddziaływania przemocy, a nie własnej woli. Zjawisko zaobserwowano pierwszy raz, u zakładników przetrzymywanych przez włamywaczy w czasie napadu na jeden z banków w Sztokholmie. Syndrom sztokholmski może dotknąć każdego, jeśli będą spełnione cztery warunki:

– zagrożone jest życie,

– nie ma możliwości ucieczki lub ofierze tak się wydaje,

– ofiara nie ma kontaktu ze światem zewnętrznym,

– a sprawca przynajmniej od czasu do czasu zachowuje się przyjaźnie,

Wymieniłam tylko niektóre skutki przemocy. Jest ona niszczącą siłą, która zabiera radość z życia i sprawia, że świat jawi się jedynie w szarych kolorach. Jeśli Ty, albo ktoś z Twojego otoczenia zmaga się z przemocą – spróbuj się uwolnić, wiedz, że można żyć inaczej – bez bólu, cierpienia, lęku i czekania na najgorsze.

skutki przemocy

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli w związku jesteś ofiarą przemocy albo znasz kogoś, kto jest taką ofiarą, powiedz mu o różnorodnych formach pomocy.

 • Niebieska Lini(22 668-70-00), czyli Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Za pomocą Niebieskiej Linii ofiara może porozmawiać z psychologiem. Oprócz rozmowy dostanie ona także adres najbliższej placówki od miejsca zamieszkania, gdzie może starać się o pomoc.
 • Pomocy możesz szukać w Centrum Interwencji Kryzysowej w twoim mieście.
 • Możecie także odezwać się do Asi na adres poradniaonline.kontakt@gmail.com. Joanna jest psychologiem i chętnie udzieli wam anonimowej, darmowej konsultacji.
 • Jeśli chcesz porozmawiać napisz do mnie kontakt@czytaj-na-walizkach.pl

Zapisz

#blogerki przeciwko przemocy psychicznej#depresja#przemoc psychiczna#przerwij krag milczenia#skutki przemocy#syndrom sztokholmski#wyuczona bezradność

Miło mi że tu jesteś, jeśli tekst Ci się spodobał. Pozostaw po sobie jakiś ślad.

Każdy komentarz to dla mnie zastrzyk motywacji.

Zobacz również moje najpopularniejsze wpisy

Poprzedni wpis

Następny wpis

 • Ja miałam podczas mediacji rodzinnej do czynienia z mężczyznami, którzy byli ofiarami przemocy fizycznej swych żon. Można się zdziwić, że dochodzi do takich sytuacji gdy widzi się drobną kobietę i postawnego mężczyznę. Mężczyzna też długo nie może wyjść z takiej traumy i potrzebuje miesięcy psychoterapii.

  • Zgadzam, ze problem mężczyzn doświadczających przemocy jest marginalizowany, a nie powinno być tak. Kobiety potrafią być okrutne w zadawaniu przemocy, podobnie jak mężczyźni. Takich zachowań nic nie usprawiedliwia i nie powinno być na nie zgody, bez względu na to, która płeć się go dopuszcza.

 • Anna Rozdejczer

  Ważny temat!

 • Bardzo dobrze, że podałaś numery i adresy, gdzie można szukać pomocy. Szkoda, że tak wiele kobiet nie potrafi odejść od oprawcy w porę.

  • Niestety, dla nich to bardzo trudna i skomplikowana sytuacja. Najgorzej kiedy pojawią się dzieci, bo wtedy kobiety uważają często, że lepszy ojciec-tyran, niż brak ojca.

 • Cieszę się, że są osoby które nie boją się nagłaśniać tak ważne tematy.

 • Warto się rozejrzeć wokół siebie, wśród najbliższych – im jesteśmy w stanie pomóc najszybciej. O ile jesteśmy na tyle wrażliwi i wyczuleni na symptomy, które opisujesz.

  • Masz rację, warto tych najbliższych próbować wspierać, podać im pomocą rękę choćby w postaci numeru Niebieskiej Linii czy Centrum Interwencji Kryzysowej.

 • Ważny temat, a Polsce często bagatelizowany 🙁

 • Fajnie, że o tym piszesz. Być może, akurat ktoś w odpowiednim momencie, na to natrafi 🙂

 • Bardzo ważny post uświadamiający problem! Trzeba o tym mówić głośno i jak najwięcej.

 • Mam nadzieję, że ten wpis pomoże choć jednaj kobiecie uświadomić sobie, że można żyć inaczej i że trzeba samemu szukać szczęścia i nie bać się tego…

  • Też mam nadzieję, że może zobaczy to ktoś, kto jest w takiej trudnej sytuacji i zapali się dla niego światełko.

 • Znam to wszystko z pierwszej ręki. Tak naprawdę to te wspomnienia i wydarzenia z przeszłości żyją z nami każdego dnia – nie da się żyć bez nich , można to jedynie zaakceptować. Nawet po terapii, nawet po latach, to wszystko i tak siedzi w człowieku i od czasu do czasu o sobie przypomina. Jak mogłoby być inaczej jeśli w tym właśnie wyroslismy 😉 moja rada – usuwaj toksycznych ludzi z Twojego życia zawsze jeśli masz taką możliwość. Czym szybciej tym lepiej 🙂

  • To jest bardzo dobra rada, zdrowe, wartościowe relacje to nasze doładowanie baterii, pomoc w trudnych chwilach. A ludzie, którzy życzą nam źle, zabierają nam godność i chęć do życia stają się bardzo dużym obciążeniem.

 • Warto zapamiętać dane kontaktowe. Ważny artykuł

 • Cieszę się, że poruszasz temat przemocy, który – moim zdaniem – często jest traktowany jako tabu. Jednak to się dzieje naprawdę. Dobrze jest zapamiętać dane kontaktowe po to, by móc pomóc tym, o których wiemy, że coś się u nich dzieje nie tak. 🙂

  • Dużo osób boi się mówić o przemocy, bo nie wie jak pomóc, co zrobić, ani co powiedzieć, gdy ktoś opowiada o trudnych spawach. Taka akcja może ośmielić innych by nie zamykali oczu na dramaty innych, nawet jak nie wiedzą co zrobić.

 • Silver Silver

  Dobrze omówione zagadnienie! Pozdrawiam

 • Magda Wojdała

  Może ktoś w odpowiednim momencie komuś się przyda. Pozdrawiam.

  • Mam taką nadzieję, że jeśli ktoś będzie szukał pomocy, to taki post choć odrobinę mu pomoże.

 • Ważny temat, dobrze że o takich rzeczach się mówi, przeraziły mnie badania opublikowane w tym tygodniu mówiące że 50% Polaków nie widzi nic złego w klapsach

 • Pingback: NIE BĄDŹ JAK SAMOTNE DRZEWO. PRZERWIJ KRĄG MILCZENIA. - YellowPear()

Najnowsze wpisy