Czytaj na walizkach

Subiektywnie o książkach, podróżach i życiu pełnym niespodzianek

Recenzja Niezapominajki – ku pamięci

8 września 2016 paulina komentarzy 16

Kryzys kryzysem, ale książki się same nie przeczytają. Recenzja ,,Niezapominajki” Moniki Fudali specjalnie dla Was. Wzruszającą opowieść o stracie, radzeniu sobie z życiem po traumatycznym wydarzeniu i akceptacji tego  czego nie da się odwrócić.

Niezapominajki – kwiaty pamięci

Chris nie potrafi pogodzić się z odejściem jego zmarłej siostry. Codzienne wyprawy na cmentarz są dla niego ulgą od cierpienia i pustki jaka została po zmarłej. Intrygują go zostawiane codziennie świeże niezapominajki – ulubione kwiaty Emily.

Dzięki kwiatom poznaje Dantego, zagadkowego chłopca, który nosi w sobie tajemnice. Wspomnienia Dantego o Emily są dla Chrisa łącznikiem ze zmarłą siostrą. Kiedy Dante zaprasza głównego bohatera do siebie ten niewiele się zastanawiając, podejmuje decyzje i wyrusza na spotkanie z duchem siostry, tajemnicami nowego kolegi i własnym cierpieniem.

recenzja niezapominajki

Kiedy ktoś odchodzi

Książka Moniki Fudali porusza ważny problem – radzenie sobie po stracie bliskich osób, które odeszły gwałtownie i niespodziewanie. Pokazuje jak ból i cierpienie można przeżywać na różne sposoby. Ukazuje środki jakie podejmują ludzie do tego, aby spróbować żyć na nowo z pustką po bliskiej osobie.

Opowieść czyta się w tempie ekspresowym, kolejne  literki składają się w całość. Trudny temat jednak podany z subtelną lekkością i dozą wyczucia nie staje się pompatyczną opowieścią, a raczej delikatną refleksją.

recenzja niezapominajki

Jedynym minusem lektury był momentami język jakim posługiwali się bohaterzy i narrator. Nie wiem czy taki był celowy zabieg autorki, jednak dość wymyślne sformułowania, momentami bardzo poetyckie i pompatyczne nie pasowały mi do rozmów młodych ludzi, mimo scenerii w jakiej zostali osadzeni. Pojawiał się u mnie dysonans między tym jak zostali wykreowani bohaterzy a tym jak mówili.

Recenzja ,,Niezapominajki” podsumowując książka jest wdzięczną opowieścią na trudny temat. Z ciekawymi bohaterami, których chciałabym poznać bliżej, dowiedzieć się co z nimi będzie dalej. Myślę, że to dobra książka dla wszystkich, którzy kogoś utracili, którym brakuje radości życia i doceniania chwili obecnej.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Novae Res

Tytuł: Niezapominajki

Autor: Monika Fudali

Ilość stron: 98

Wydawnictwo: Novae Res

#książki o śmierci#literatura polska#niezapominajki fudali#recenzja niezapominajki#śmierć bliskich#strata bliskich#wywawnictwo novae res

Miło mi że tu jesteś, jeśli tekst Ci się spodobał. Pozostaw po sobie jakiś ślad.

Każdy komentarz to dla mnie zastrzyk motywacji.

Zobacz również moje najpopularniejsze wpisy

Poprzedni wpis

Następny wpis

Najnowsze wpisy