Czytaj na walizkach

Subiektywnie o książkach, podróżach i życiu pełnym niespodzianek

Recenzja książki Arche–czy da się zmienić świat?

18 października 2016 paulina komentarzy 11

Przyszłość. Zjednoczona Europa, a w niej bohater, który z nienawiści chce zmienić świat. Czy to się może udać? Pozbawiony rodziny, przyjaciół i celu zostaje wmanewrowany w niezwykły plan, który ma pomóc ludzkości.

Antyutopia?

Moje pierwsze wrażenia po lekturze Arche C.J. Eliota to nawiązanie do prozy Orwella i Huxleya. Ponieważ Arche okazuje się być kolejną antyutopią, skonstruowaną na kanwie fizycznych teorii, potrzeby walki z niesprawiedliwością oraz konstrukcją nowego ładu.

książki arche

Bohater zabiera nas do swojego świata, jak bardzo podobnego do naszego. Gdzie wyraźny podział na biednych i bogatych, na osoby posiadające nieograniczoną władzę i zwykłych obywateli, którzy nie mają nic do powiedzenia, staje się dla bohatera powieści nie do zniesienia.

Ból po stracie jedynej osoby, która obudziła w nim nutkę człowieczeństwa, sprawił, że zaangażował się w działania organizacji ,,Nowy Porządek”, która ma zmienić świat i dzięki naukowym eksperymentom i innowacyjnym lekom. Czy to się uda? Jak zachowa się nasz bohater? Czy nienawiść może być sprawcą dobrych zmian? Te pytania zadajemy sobie w trakcie czytania książki.

Arche – powieść z potencjałem

Dużym walorem tej powieści jest wciągająca przygoda, ciekawie zaprojektowany świat oraz zakończenie, które może nas zadziwić i jeszcze mocniej przywołać wrażenia o inspiracji prozą Orwella.

Arche zachęca nie tylko piękną okładką. Fabuła zabiera czytelnika do miejsc, gdzie sam by nie zawędrował. Odkrywa mroczne meandry ludzkiej psychiki, oddziera z iluzji świat motywów i intencji działań ludzi na bardziej i mniej odpowiedzialnych stanowiskach.  Jeśli lubisz powieście z nie do końca dobrym zakończeniem, takie które pozostawiają Ci pole do domysłów i snucia zakończeń, sięgnij po Arche.

Czy dalibyście taką powieść jako prezent na ślub?

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu NOVAE RES

Tytuł: Arche

Autor: C.J. Eliot

Ilość stron: 251

Wydawnictwo: NOVAE RES

Lubicie takie powieści?

Zapisz

Zapisz

#antyutopia#arche recenzja#Huxley#ksiazki arche#literatura polska#nowości#Orwell

Miło mi że tu jesteś, jeśli tekst Ci się spodobał. Pozostaw po sobie jakiś ślad.

Każdy komentarz to dla mnie zastrzyk motywacji.

Zobacz również moje najpopularniejsze wpisy

Poprzedni wpis

Następny wpis

 • Jako prezent ślubny może nie do końca, ale lektura zapowiada się kusząco. 🙂

 • Dee

  Jakby był audiobook to bym się pewnie skusiła. Ostatnio książka w tradycyjnej wersji musi być naprawdę porywająca żebym się za nią zabrała 😉

  • Też ostatnio słucham coraz więcej audiobooków, jednak bardziej rozwojowych. A z powieściami zostaję przy wersji papierowej:)

 • Nie wiem co myśleć o tej książce. Trochę za mało o niej napisałaś żebym mógł tak od razu zdecydować czy po nią sięgnąć czy nie. Na ile byś ją oceniła, tak od 1-10?
  Ps. Szukałem informacji o niej, ale na Lubimy czytać jej nie ma. Dziwne. Czy to pierwsza książka tego autora? Może źle szukam..

 • Książkowy moluch

  Skusiłem się na „Arche” i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Myślałem, że to będzie taka typowa z buntowniczymi ideami powieść, a tutaj dostałem cudownie napisane (opisy niesamowite!) dzieło z połączeniem tak wielu ilości styli i motywów, z których powstała oryginalna kompozycja. Co do interpretacji to muszę przyznać, że nie jest łatwo – zdecydowanie trzeba się skoncentrować, żeby być świadomym co się tak na prawdę dzieje;). Nie jestem pewien czy wiele rzeczy zrozumiałem, dlatego szukam teraz na internecie jakiś analiz, komentarzy, bo ciekawi mnie jak inni to zrozumieli.

  • Zakończenie pozostawia pole do domysłów, dla mnie bardzo wymowne i w gruncie rzeczy smutne. Ogólnie dla mnie to książka o jakimś idealistycznym buncie, który nie może się dobrze skończyć, a jednocześnie nie można odmówić bohaterowi prawa do walki: o inny świat, siebie. Intrygujący zabieg i fortel z całą organizacją, jak i Przywódcą.

 • Dosyć ciekawa książka, chętnie po nią sięgnę 😉

 • Pingback: Blog Wydawnictwa Novae Res – Arche – C.J. Eliott [RECENZJA]()

 • Pingback: Wielka Wymiana Książkowa – nowy dom dla książek - Czytaj na walizkach()

Najnowsze wpisy