Czytaj na walizkach

Subiektywnie o książkach, podróżach i życiu pełnym niespodzianek

Jak oni pracują

Recenzja Jak oni pracują – twórcy niezwykła codzienność

20 marca 2017 paulina komentarzy 11

Dzięki Agacie Napiórkowskiej miałam przyjemność poznać kilkunastu twórców i to bez wychodzenia z domu. Przez dziurkę od klucza, czasem przy stoliku z kawą lub przechadzając się po pracowniach, w książce Jak oni pracują poznajemy tajniki twórczości pisarskiej, malarskiej czy fotograficznej.

Niezwykłe wywiady z twórcami

Autorka książki Jak oni pracują przeprowadziła kilkadziesiąt wywiadów z twórcami różnych profesji. Każdy z wywiadów jest inny, tak jak jej rozmówcy. Jedne były przeprowadzane na żywo w domach lub pracowniach artystów, inne przez Skype, a jeszcze inne, jako korespondencja mailowa.

Każdy z artystów uchylił rąbka tajemnicy – jak wygląda jego dzień, co go inspiruje. Malarze, pisarze, graficy, twórcy komiksów, rysownicy opowiadają, co robią na co dzień, kiedy pracują, jak udaje im się znajdować czas na życie prywatne i bez czego nie wyobrażają sobie życia.

Poznajemy rozkład dnia Andrzeja Sapkowskiego, dowiadujemy się jak powstawały pierwsze komiksy o Tytusie Papcia Chmiela, pijemy kawę z Katarzyną Bondą i słuchamy, o tym jak zbiera materiały do kolejnej powieści. Każdy wywiad jest inny, niezwykły. Artyści, nawet jeśli nie chcą, zdradzają kilka swoich sekretów. Dowiadujemy się bez czego nie może żyć Wanda Chotomska twórczyni bajek i słuchowisk dla dzieci oraz dowiadujemy się co robi Zbigniew Lew-Starowicz w aucie.

Jak oni pracują

Wywiady pisane z werwą, oddające charakter rozmówcy, pełne niuansów i ciekawostek ze świata kultury i sztuki. Dają do myślenia i pokazują znanego twórcę w nowym świetle.

Jak oni pracują, czyli codzienność artysty

Książka Jak oni pracują bardzo mi się podobała, niektórych artystów nie znałam, a dzięki tej książce miałam się okazje dowiedzieć o twórczości i ścieżce artystycznej Agaty Królak, Tomasza Kołodziejczyka, czy Hanny Polak.

 

Czytając wywiady miałam refleksje, że codzienność często jest odbiciem ludzkiego charakteru. Tworzymy sobie taki świat, aby nam pomagał osiągać to, co chcemy. Rozmówcy Agaty Napiórkowskiej zdradzili kilka swoich tajemnic, wpuścili nas na chwilę do swojego świata i pokazali, czasami bardzo trudny, byt artysty. Twórcy nie unikają mówienia o swoich porażkach, czy trudnościach, jedni wierzą w wenę, inni jak rzemieślnicy codziennie spisują lub malują swoje pomysły. Ile osób, tyle pomysłów na życie i sztukę.

Bardzo polecam Jak oni pracują, szczególnie tym, którzy interesują się kulturą, można się dużo dowiedzieć o mniej i bardziej znanych twórcach, a nawet się zainspirować i spróbować znaleźć własną drogę wyrazu.

Tytuł: Jak oni pracują

Autor: Agata Napiórska

Ilość stron: 398

Wydawnictwo: W.A.B

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Grupie wydawniczej Foksal (Wydawnictwo W.A.B)

Czytaliście?

Jeśli skorzystacie z buy.box na blogu, czyli przejdziecie na stronę księgarni i kupicie książkę, ja dostanę z tego niedużą prowizję. Wy nic nie tracicie, książka ma taką samą cenę jaką widzicie poniżej.

Dziękuję Wam serdecznie za wszystkie zakupy przez wchodzenie korzystając z moich linków. Miłego czytania.

Zapisz

Zapisz

#ciekawostki o artystach#jak oni pracują#twórcy#wywiady z artystami

Miło mi że tu jesteś, jeśli tekst Ci się spodobał. Pozostaw po sobie jakiś ślad.

Każdy komentarz to dla mnie zastrzyk motywacji.

Zobacz również moje najpopularniejsze wpisy

Poprzedni wpis

Następny wpis

Najnowsze wpisy