Książki

Jak jest z tą przyjaźnią? Czy liczy się tylko taka, kiedy masz drugą osobę na wyciągnięcie ręki, kiedy dzwonisz, a ona jest na każde zawołanie, a wspólnie obejrzane filmy i spacery to Wasza codzienność? A może przyjaźń jest wtedy, kiedy wiesz, że jak zadzwonisz o północy to ktoś usiądzie i porozmawia, nawet jak ma na 6.00 do pracy? Do rozważań o przyjaźni skłoniła mnie książka John’a Steinbeck’a Myszy i ludzie.

Współczesna przyjaźń

Czasem mam wrażenie, że przyjaźń przeniosła się do świata wirtualnego. Klikane serduszka i like, wspólne zdjęcia, albo  grupy zainteresowań. Cyfrowy świat wspomnień i kontakt bezpośredni zamieniony na social media. Bo tak łatwiej, daje poczucie ciągłego kontaktu, jest na wyciągnięcie ręki bez wysiłku.

A ja twierdzę, że przyjaźń powinna być ,,wysiłkiem”. Aby dwoje ludzi się polubiło nie trzeba wiele – wspólne zainteresowania, przestrzeń i czas gdzie przebywamy razem, sympatyczna fizjonomia, która nam odpowiada i mamy ,,lubienie się”. A co z przyjaźnią? Z nią tak prosto nie jest. Bo skąd wiesz, że na tę sympatyczną Kasię możesz liczyć w każdej sytuacji, a jak opowiesz o kłopotach to masz gwarancję, że nie usłyszy, o tym pół bloku czy większość ludzi na studiach? Musicie się sprawdzić, podjąć ogromny wysiłek zaufania, tworzenia więzi, bycia razem na dobre i złe.

przyjaźń

Przyjaźń to nie tylko kilka ciepłych słów na urodziny, czy pamięć o drugiej osobie, kiedy podpowie Facebook. To chęć bycia z nią, uczestniczenia w jej życiu bez przypominania.

Kiedy ktoś staje się ważny…przyjaźń 2.0

Już się poznaliście, spędzacie ze sobą czas. Część podobnych poglądów, może wspólne zainteresowania, a może zwyczajne poczucie ,,znam ją/jego od lat”. Nagle się orientujesz, że opowiadasz o dzieciństwie, zwierzasz się z trudność i tak samo jesteś ciekawa drugiej strony. Chcesz ją zrozumieć, dać swój czas i stajesz za nią murem, kiedy ktoś atakuje ją w Twojej obecności. Lojalność, wierność i odpowiedzialność to słowa związane z dojrzałą przyjaźnią.

Teraz, kiedy moje przyjaciółki rozprzestrzeniły się po Polsce i świecie jeszcze bardziej doceniam chwile rozmów i spotkań. Nie są one częste, jednak kiedy są, to tak jakbym skończyła rozmawiać z nimi wczoraj. Każda inna, każda niepowtarzalna przyjaciółka i rozmowa. Nie spędzamy ze sobą 24h/7 dni w tygodniu, często po kilka miesięcy nie odzywamy się do siebie, bo pochłania nas życie, ale jeśli wiem, że coś pięknego, albo trudnego dzieje się w ich życiu – staram się być. Dać coś z siebie.

przyjaźń

Przyjaźń musi mieć równowagę w dawaniu i braniu. Nie można postawić tylko na jedną szalkę. Wtedy to nie działa. Czasem nie trzeba rozmów, wielkich słów – wystarczy bycie. Czasem właśnie te ważne słowa są potrzebne – balansowanie na granicy i wyczuwanie się w drugą osobę, to dla mnie podstawowe elementy przyjaźni.

Myszy i ludzie – opowieść o przyjaźni i nie tylko

Ludzka przyjaźń jest nie idealna, my nie jesteśmy idealni. Bohaterzy Myszy i ludzie J. Steinbecka też nie są. Lennie i George podróżują razem za pracą, są najemnymi robotnikami. Lenni nie odznacza się bystrością, w dzisiejszym świecie nadalibyśmy mu etykietkę – upośledzony umysłowo, z deficytami uwagi, nieprawidłowo działającymi procesami poznawczymi, brakiem świadomości swoich czynów. Rosły, potężny facet o inteligencji dziecka, którego łatwo podejść i wykorzystać. Jego towarzysz – George – jest bystrym, obrotnym facetem. Dwa przeciwieństwa. Co Ci dwaj robią razem? Co ich łączy?

Dla mnie ten duet stanowi uosobienie przyjaźni, dwie skrajnie różne osoby, tak dbające o siebie. Choć jedna odrobinę bardziej polegająca na drugiej. Bezradność Lenniego w obliczu społecznych niuansów równoważy spryt i troska Georga. A prostolinijność i umiejętność cieszenia się z chwili wpływa na realistyczne i twarde stąpanie po ziemi Georga. Wzajemna troska i szorstka miłość wyrównuje szalki.

przyjaźń

Opowieść w książce Myszy i ludzie jest smutna, przejmująca i choć tak krótka, podejmuje ogromną ilość tematów. Ja skupiłam się na przyjaźni, ale znajdziemy tu również pogoń za marzeniami i nadzieję na zmianę życia, nierówności społeczne, niezrozumienie odmienności, poświęcenie w imię przyjaźni i moralne dylematy, które mogą zostać z nami na długo.

Kilka osób polecało mi książkę Myszy i ludzie John’a Steinbecka i miało rację, że to wielka literatura, żałuję, że nie przeczytałam jej wcześniej. Dlatego jeśli jeszcze tego nie zrobiliście – biegnijcie do biblioteki, antykwariatu lub księgarni i przeczytajcie ją.

Tytuł: Myszy i ludzie

Autor: John Steinbeck

Liczba stron: 120

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

A co Wy myślicie o współczesnej przyjaźni? Jak wygląda to u Was?

Polecam tekst: Dlaczego zaczęłam czytać?

Summary:

5

Genialna, mocna i porywająca książka o krótkiej treści i doskonałej konstrukcji

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Obserwuj mnie