Rozwój
pracoholika

Poradnik pracoholika – jak zapracować się na śmierć?

Masz dość odpoczynku, relaksu i czasu wolnego. Nie wyobrażasz sobie dnia bez długiej listy zadań, której nie uda Ci się skończyć? Jeśli tak, to te porady są dla Ciebie. Wystarczy, że je wcielisz w życie, a Twój czas wolny skurczy się jedynie do spania i wychodzenia do toalety. A może już je stosujesz w życiu? Pracoholicy znają dokładnie taki tryb, jednak jeśli nim nie jesteś, ale aspirujesz do bycia najbardziej zapracowanym człowiekiem na świecie, weź je sobie głęboko do serca.

Poradnik pracoholika – zasady, których musisz się trzymać

1.Nie rób przerw

Po co Ci przerwy? Chwila gimnastyki, pójście po kawę, czy odpoczynek dla zmęczonych oczu? To nie dla Ciebie. Ty widzisz jedynie zadania, punkty do odhaczenia i cele do osiągnięcia. Przerwy są dla słabych. Ty widzisz jedynie prace.

2.Nie określaj, ile czasu zajmie Ci dana czynność

Długie listy zadań, niekończące się dopisywanie nowych rzeczy do listy i nie określanie ile czasu zajmie dana czynność to dla Ciebie codzienność? Denerwujesz się, że Twoja doba się nie rozciąga, a dzień ma tylko 24h? Jesteś na dobrej drodze do pracoholizmu.

pracoholika

3.Nie bierz pod uwagę, że Twój organizm potrzebuje odpoczynku

Praca jest sensem Twojego życia, ona nadaje rytm dniom, nawet tym ustawowo wolnym. Mimo, że ciało prosi o sen, a nie o kolejną kawę, Ty wiesz lepiej, co jest mu bardziej potrzebne.

4.Nie zastanawiaj się nad priorytetami

Wszystko jest ważne. Wszystko. Każda rzecz powinna być zrobiona już, zaraz, a najlepiej na wczoraj. Nie ma rzeczy ważnych i ważniejszych, nic nie może zostać przełożone na jutro.

5.Zgadzaj się na dodatkowe zadania i nadgodziny

Prośba koleżanki o to, czy pomożesz jej napisać raport – oczywiście Ty się zgadzasz. Brat dzwoni z wproszeniem się na obiad, a Ty miałaś w planach zjeść na mieście – oczywiście zmienisz plany. Szef chce, abyś została dwie godziny dłużej w pracy i nie ma zamiaru Ci za nie płacić – oczywiście, zostaniesz.

6.Jeśli masz chwile wolnego, znajdź sobie jakieś zadanie

Twoja dewiza – zawsze jest coś do zrobienia, a odpoczynek może poczekać. Także, co by tu zrobić? Posprzątać szafę, zrobić pranie, napisać tekst na bloga, a może odpisać na kolejnego maila?

7.Zawsze mów, że nie masz czasu

Koleżanki wyciągają Cię na babski weekend, siostra chce Cię zaprosić na kawę, a może mąż proponuje romantyczną kolacje na mieście? Nie, przecież Ty masz coś do zrobienia, nie możesz, nie masz czasu.

8.Zrezygnuj z jakiejkolwiek innej aktywności niż praca

Kiedyś chodziłaś na basen, piekłaś ciasteczka, a nawet czytałaś dla przyjemności? Teraz masz tylko listy w kalendarzu, plannerze i notesie. Tak trzymaj, liczy się tylko to, aby działać.

pracoholika

9.Odsuwaj swoje sprawy na później, jeśli ktoś Cię poprosi o pomoc

Zawsze możesz coś dla kogoś zrobić, to nic, że miałaś inne plany. To przełożysz, tu zamienisz i owszem popilnujesz dziecka sąsiadki, pomożesz młodszej siostrze w lekcjach, pojedziesz po zakupy dla znajomych. Wszyscy inni na pierwszym miejscu.

10.Stosuj się do wszystkich powyższy rad, aż padniesz z przepracowania

Jeśli będziesz stosować te 10 rad, spokojnie możesz się nazwać pracoholikiem, człowiekiem, który odkrył sposób jak zapracować się na śmierć. Pamiętaj, nie odpuszczaj – pracuj dalej.

Share this Story
 • czego-nie-robic-w-wielkanc
  Rozwój

  Czego NIE robić w Wielkanoc?

  Już Wielkanoc za pasem. To, że mamy już koniec kwietnia zaskoczyło mnie bardzo. Niby patrzę w kalendarz codziennie, ale nawał obowiązków ...
 • Rozwój

  Bo życie jest tu i teraz – zwalniam

  Koniec z tym. Zwalniam. W czerwcu czułam się jak kupka nieszczęścia przekręcona przez maszynkę do mielenia mięsa. Do tego zdenerwowana, zestresowana ...
 • pracoholika
  Rozwój

  Poradnik pracoholika – jak zapracować się na śmierć?

  Masz dość odpoczynku, relaksu i czasu wolnego. Nie wyobrażasz sobie dnia bez długiej listy zadań, której nie uda Ci się skończyć? ...
 • Rozwój

  Czy umiesz się zatrzymać – łapanie równowagi?

  Chcę usiąść i przeczytać książkę, wreszcie wyciągnąć się na kanapie i spełnić swoje poranne życzenie ,,Położyć się spać i nie wstawać ...
 • Bez kategorii

  Misz – Masz plus prosty deser

  Miał być inny tekst, jednak z powodu ciężkiego, ale owocnego weekendu (Szkoła Trenerów – trening interpersonalny) jestem nie do życia, dlatego ...
 • Rozwój

  Sama ze sobą

  Otoczona dźwiękami kojącej chwili. Kiedy cisza pobrzmiewa odległymi nutami mijającego dnia, a noc jeszcze nie otworzyła drzwi na oścież. W tej ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Rozwój

Zobacz również

#RÓWNOWAŻĘ – jestem ważna! Dbam o swoje zdrowie psychiczne i potrzeby

Długo zastanawiałam się, o czym napisać i co ...

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

Kawa do książki