Czytaj na walizkach

Subiektywnie o książkach, podróżach i życiu pełnym niespodzianek

rodzicielstwie

O polskim rodzicielstwie – Matka, Polka, Feministka

9 maja 2018 paulina komentarzy 8

O rodzicielstwie się pisze, mówi i często moralizuje. Często możemy zobaczyć idealny świat matek i ojców z instagrama i innych mediów społecznościowych, raczej blaski macierzyństwa i ojcostwa niż cienie. Czy prawdziwe? Pewnie w dużej części tak. Jednak to tylko część prawdy. W książce Matka, Polka, Feministka Joanny Mielewczyk możemy znaleźć drugą.

Ciąg dalszy nastąpił…

W radiowej Trójce Joanna Mielewczyk prowadziła audycję Matka, Polka, Feministka, gdzie przeprowadzała wywiady na temat rodzicielstwa i rodziny w Polsce, sprawach trudnych i bolesnych oraz radosnych i niespodziewanych. Po kilku latach dziennikarka wróciła do bohaterów i do ich historii, i tak powstała książka Matka, Polka, Feministka. Opowieści o rodzicielstwie bohaterów Trójkowej Audycji.

Rozmowy o rodzicielstwie, trudnych decyzjach, radościach i nadziejach dnia codziennego, czyli #matkapolkafeministka To książka napisana jako kontynuacja audycji w radiowej trójce. Bardzo ciekawi mnie ta książka oraz opisane w niej historie. W Polsce zazwyczaj o rodzicielstwie opowiada się w superlatywach, a blaski tego stanu głęboko chowa się do szafy. Tu przypomniała mi się inna książka ,,Jak pokochać centra handlowe"Natali Fidorczuk, która w szczery i bezkompromisowy sposób pokazuje inny obraz macierzyństwa niż ten serwowany w mediach. #coffee #timeforreading #bookstagram #bookstagrampl #sundaybook #bokish #bookholic #perfecttime #pplishbook #omacierzynstwie #rodzina #doczytania #ksiazkoholik #literatura #bez #ksiazkikwietnia #czytambolubie #czytanie #czytaniejesysexy #goodtimewithbook #flatlaybook #flatlaypoland

A post shared by czytaj-na-walizkach.pl (@czytaj_na_walizkach) on

 

Autorka pokazuje nam losy ojców i matek, którzy zdecydowali się opowiedzieć o swoim życiu na antenie. Dowiadujemy się, jak żyje ojciec chorej na nowotwór córki, jak radzi sobie cała rodzina i co z jego blogiem, gdzie opisuje historie swoich niezwykłych córek. Przychodzimy na herbatę do samotnie wychowujących potomstwo mam, do rodziców, którzy borykali się z widmem niepłodności i zdecydowali się na in vitro. Poznajemy bohaterkę, która do dziś żałuje aborcji i tą która zdecydowała się na zapłodnienie korzystając z międzynarodowego banku spermy.

rodzicielstwie

Wielkie emocje, małe i duże dramaty, ludzkie historie, które zatrzymują i prowokują do myślenia o tym, jakie decyzje my byśmy podjęli jeśli znaleźlibyśmy się w tej sytuacji. Autorka nie ocenia, nie próbuje wartościować, opowiada z wyczuciem i delikatnością, zważając na prywatność bohaterów. Prowadzi nas przez losy ludzi tak bliskich i podobnych, przez historie, które mogą zdarzyć się Tobie i mnie.

Matka, Polka, Feministka – o rodzicielstwie

Rozmowy zebrane przez Joanne Mielewczyk są bardzo potrzebne współczesnym rodzicom i nie-rodzicom, pokazują jak jest, niekoniecznie jak byśmy chcieli, żeby było. Bohaterzy i bohaterki opowieści mówią o bólu, smutku, cierpieniu, opowiadają o miłości tak wielkiej i silnej, że może sprawić cud. Nie boją się trudnych pytań, ze szczerością starają się przedstawić swój punkt widzenia i swoje życie, tak, aby spróbować ich zrozumieć, jednak nie próbują przekonywać do swojego stanowiska, nie agitują, nie zachęcają, po prostu opowiadają.

To książka potrzebna. Zwyczajna i niezwyczajna jednocześnie. Chyba porusza tak bardzo, bo mówi o sprawach dla wielu osób najważniejszych: o rodzinie, związkach, miłości do dziecka, do partnera i do siebie. Opowiada w prostych słowach o stratach, trudnych decyzjach i walce o swoje pragnienia i marzenia.

Autorka nie boi się mówić też o sobie, o swoim strachu przed nowym, o byciu matką, o oczekiwaniach. Czytając książkę Matka, Polka, Feministka dostałam więcej niż się spodziewałam – autentyczne historie, prawdę oraz różne punkty widzenia i emocje, dużo różnych emocji.

rodzicielstwie

Polecam, nie tylko rodzicom, którzy na pewno mogą utożsamić się lub wczuć w bohaterów, ale i osobom bez dzieci, takim jak ja, którzy dopiero planują założenie rodziny lub po prostu interesują ich historie ,,zwykłych” ludzi.

Tytuł: Matka, Polka, Feministka. Opowieści o rodzicielstwie bohaterów trójkowej audycji

Autor: Joanna Mielewczyk

Ilość stron: 236

Wydawnictwo: Czwarta Strona

PS. Pamiętacie, że w Warszawie w maju Targi Książki?

Jeśli skorzystacie z buy.box na blogu, czyli przejdziecie na stronę księgarni i kupicie książkę, ja dostanę z tego niedużą prowizję. Wy nic nie tracicie, książka ma taką samą cenę jaką widzicie poniżej.

Dziękuję Wam serdecznie za wszystkie zakupy przez wchodzenie korzystając z moich linków. Miłego czytania.

 

#aborcja#audycja trójki#bycie rodzicem#feministka#Feministka. Opowieści o rodzicielstwie bohaterów trójkowej audycji#in vitro#Joanna Mielewczyk#książka o rodzinie#mama i tata#matka#o rodzicielstwie#o wychowaniu#polka#trudne tematy

Miło mi że tu jesteś, jeśli tekst Ci się spodobał. Pozostaw po sobie jakiś ślad.

Każdy komentarz to dla mnie zastrzyk motywacji.

Zobacz również moje najpopularniejsze wpisy

Poprzedni wpis

Następny wpis

Najnowsze wpisy