Książki

O rodzicielstwie się pisze, mówi i często moralizuje. Często możemy zobaczyć idealny świat matek i ojców z instagrama i innych mediów społecznościowych, raczej blaski macierzyństwa i ojcostwa niż cienie. Czy prawdziwe? Pewnie w dużej części tak. Jednak to tylko część prawdy. W książce Matka, Polka, Feministka Joanny Mielewczyk możemy znaleźć drugą.

Ciąg dalszy nastąpił…

W radiowej Trójce Joanna Mielewczyk prowadziła audycję Matka, Polka, Feministka, gdzie przeprowadzała wywiady na temat rodzicielstwa i rodziny w Polsce, sprawach trudnych i bolesnych oraz radosnych i niespodziewanych. Po kilku latach dziennikarka wróciła do bohaterów i do ich historii, i tak powstała książka Matka, Polka, Feministka. Opowieści o rodzicielstwie bohaterów Trójkowej Audycji.

View this post on Instagram

Rozmowy o rodzicielstwie, trudnych decyzjach, radościach i nadziejach dnia codziennego, czyli #matkapolkafeministka To książka napisana jako kontynuacja audycji w radiowej trójce. Bardzo ciekawi mnie ta książka oraz opisane w niej historie. W Polsce zazwyczaj o rodzicielstwie opowiada się w superlatywach, a blaski tego stanu głęboko chowa się do szafy. Tu przypomniała mi się inna książka ,,Jak pokochać centra handlowe"Natali Fidorczuk, która w szczery i bezkompromisowy sposób pokazuje inny obraz macierzyństwa niż ten serwowany w mediach. #coffee #timeforreading #bookstagram #bookstagrampl #sundaybook #bokish #bookholic #perfecttime #pplishbook #omacierzynstwie #rodzina #doczytania #ksiazkoholik #literatura #bez #ksiazkikwietnia #czytambolubie #czytanie #czytaniejesysexy #goodtimewithbook #flatlaybook #flatlaypoland

A post shared by czytaj-na-walizkach.pl (@czytaj_na_walizkach) on

 

Autorka pokazuje nam losy ojców i matek, którzy zdecydowali się opowiedzieć o swoim życiu na antenie. Dowiadujemy się, jak żyje ojciec chorej na nowotwór córki, jak radzi sobie cała rodzina i co z jego blogiem, gdzie opisuje historie swoich niezwykłych córek. Przychodzimy na herbatę do samotnie wychowujących potomstwo mam, do rodziców, którzy borykali się z widmem niepłodności i zdecydowali się na in vitro. Poznajemy bohaterkę, która do dziś żałuje aborcji i tą która zdecydowała się na zapłodnienie korzystając z międzynarodowego banku spermy.

rodzicielstwie

Wielkie emocje, małe i duże dramaty, ludzkie historie, które zatrzymują i prowokują do myślenia o tym, jakie decyzje my byśmy podjęli jeśli znaleźlibyśmy się w tej sytuacji. Autorka nie ocenia, nie próbuje wartościować, opowiada z wyczuciem i delikatnością, zważając na prywatność bohaterów. Prowadzi nas przez losy ludzi tak bliskich i podobnych, przez historie, które mogą zdarzyć się Tobie i mnie.

Matka, Polka, Feministka – o rodzicielstwie

Rozmowy zebrane przez Joanne Mielewczyk są bardzo potrzebne współczesnym rodzicom i nie-rodzicom, pokazują jak jest, niekoniecznie jak byśmy chcieli, żeby było. Bohaterzy i bohaterki opowieści mówią o bólu, smutku, cierpieniu, opowiadają o miłości tak wielkiej i silnej, że może sprawić cud. Nie boją się trudnych pytań, ze szczerością starają się przedstawić swój punkt widzenia i swoje życie, tak, aby spróbować ich zrozumieć, jednak nie próbują przekonywać do swojego stanowiska, nie agitują, nie zachęcają, po prostu opowiadają.

To książka potrzebna. Zwyczajna i niezwyczajna jednocześnie. Chyba porusza tak bardzo, bo mówi o sprawach dla wielu osób najważniejszych: o rodzinie, związkach, miłości do dziecka, do partnera i do siebie. Opowiada w prostych słowach o stratach, trudnych decyzjach i walce o swoje pragnienia i marzenia.

Autorka nie boi się mówić też o sobie, o swoim strachu przed nowym, o byciu matką, o oczekiwaniach. Czytając książkę Matka, Polka, Feministka dostałam więcej niż się spodziewałam – autentyczne historie, prawdę oraz różne punkty widzenia i emocje, dużo różnych emocji.

rodzicielstwie

Polecam, nie tylko rodzicom, którzy na pewno mogą utożsamić się lub wczuć w bohaterów, ale i osobom bez dzieci, takim jak ja, którzy dopiero planują założenie rodziny lub po prostu interesują ich historie ,,zwykłych” ludzi.

Tytuł: Matka, Polka, Feministka. Opowieści o rodzicielstwie bohaterów trójkowej audycji

Autor: Joanna Mielewczyk

Ilość stron: 236

Wydawnictwo: Czwarta Strona

PS. Pamiętacie, że w Warszawie w maju Targi Książki?

Jeśli skorzystacie z buy.box na blogu, czyli przejdziecie na stronę księgarni i kupicie książkę, ja dostanę z tego niedużą prowizję. Wy nic nie tracicie, książka ma taką samą cenę jaką widzicie poniżej.

Dziękuję Wam serdecznie za wszystkie zakupy przez wchodzenie korzystając z moich linków. Miłego czytania.

 

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Obserwuj mnie