Czytaj na walizkach

Subiektywnie o książkach, podróżach i życiu pełnym niespodzianek

Nowy wspaniały świat-Czytadło #2

19 września 2014 paulina Brak komentarzy

Wieczna szczęśliwość kontra piękno, prawda i sztuka.

,,Nowy wspaniały świat” Aldous Huxley

Zaczyna się dość zaskakująco do opisu jednego z filarów Nowego świata-,, Ośrodka Rozrodu i Warunkowania w Londynie Centralnym”, jest to opis dość żywy i barwny, poznajemy go w dialogach bohaterów. Tak jak w ciągu całej książki wygląd i zasady Republiki Świata są przedstawiane miedzy wierszami w monologach lub dialogach występujących w nich postaci. Uczucia jakie budzą się w trakcie czytania są przeróżne, od zgrozy po zaciekawianie. Zapewne niektórzy dostrzegą za Zarządcą zalety takiego świata, ale wielu czytelników zastanowi się z lękiem nad możliwością wprowadzenia podobnych zasad w czasach w jakich żyjemy.

Nowy wspaniały świat

Ludzie podzieleni na kasty, od ,,wybutlowania” przydzieleni do odpowiednich zadań, rozrywek i marzeń. Wybutlowani, ponieważ nie istnieje żyworództwo, ani posiadanie rodziców, to tylko niektóre z reguł nowej epoki jakie mogą wzbudzać kontrowersje. Soma- niezwykły narkotyk, który pozwala na oderwanie się od każdego smutku i jakiejkolwiek refleksji, czy też warunkowanie psychobehawioralne od najwcześniejszych chwil to  podwaliny, na jakich jest zbudowany świat ery Forda.

Antyutopia

W książce autor prezentuje antyutopię, która przenika do świadomości, dzięki wprowadzenia do wykreowanego świata technik, wynalazków czy też zachowań, które współczesny czytelnik dobrze zna. Dlatego też powieść pisana w roku 1931 niezdezaktualizowana się, dalej po przeczytaniu jej można odczuć niepewność co do stanu obecnej cywilizacji i drogi jaką podąża, czy aby taka możliwość wykreowania stabilnego, wiecznie ,,szczęśliwego” świata nie jest aby niemożliwa?

Nowy wspaniały świat

Huxley pozbawia bohaterów zmartwień o śmierci, smutków, bólu, chorób, niweluje namiętności oraz pragnienia. Daje w zamian rozrywki, dostosowaną pracę do umiejętności czy wolność seksualną.

Książka pozostawia po sobie dziwne uczucie, jakby lęku, a jednocześnie fascynację wg. mnie chorą wizją.

Jak na razie czytam na zmianę ,,To” Kinga (jako e-booka) z książkami o Internecie(do magisterki i czytam to dużo powiedziane), czeka na mnie ,,Trening kreatywności” oraz wiele wiele innych tylko czasu brak:)

 

Zapisz

#antyutopia#do poczytania#Huxley#książka#nowy świat

Miło mi że tu jesteś, jeśli tekst Ci się spodobał. Pozostaw po sobie jakiś ślad.

Każdy komentarz to dla mnie zastrzyk motywacji.

Zobacz również moje najpopularniejsze wpisy

Poprzedni wpis

Następny wpis

Najnowsze wpisy