Ksiązki
Jakub Małecki Nikt nie idzie

Nikt nie idzie Jakub Małecki – miłość, samotność i ludzkie wybory

To moje trzecie spotkanie z twórczością Jakuba Małeckiego, po pierwszym, czyli przeczytaniu Rdzy byłam zachwycona, to dla mnie jedna z lepszych książek polskich młodych pisarzy. Po drugim Dżozefie też byłam zadowolona. Teraz nadeszła odsłona trzecie i czas na Nikt nie idzie, którą napisał Jakub Małecki. Przeżyłam tę książkę, opłakałam ją i no właśnie, mam jedno ,,ale”.

W wielkim mieście – Nikt nie idzie Jakub Małecki

Jakub Małecki w Nikt nie idzie daje nam kilku równoprawnych bohaterów, których historie opowiadane są z pominięciem chronologii. Poznajemy Marzenę, która wiąże się z pilotem i zbiera fontanny, a w życiu doświadczą dwóch dramatycznych zwrotów akcji – przy pewnym poznaniu, drugi przy  pożegnaniu. Mamy Klemensa, który nie mówi, ale bardzo dużo czuje i w specyficzny sposób odbiera świat. Jest Olga, dziewczyna z bogatą historią, która z Kalisza przeniosła się do Warszawy. A goni ją przeszłość i dawne wybory. Oraz Igora – który współcześnie zakochany w japońskiej sztuce i kulturze, wewnętrznie próbuje się pogodzić ze stratą brata.

View this post on Instagram

Czekałam na nią długo, jaka będzie nie mam pojęcia? Ale chcę ją przeczytać i przekonać się sama. Opinie są różne – jedni pokochali tę książkę, inni uważają ją za najgorszą z dorobku #małecki pewnie prawda leży po środku. Książka o relacji nieoczywistej, trudnej i niespodziewanej. Polubiłam twórczość Jakuba Małeckiego po przeczytaniu ,,Rdzy", którą niezwykle do mnie trafiła. Czy tak samo będzie z #książka ,,Nikt nie idzie"? Jeszcze jesienne, bo ten deszcz w #warszawa strasznie psuje humor. Tak chciałabym odrobinę śniegu i tej magicznej atmosfery 😉 Czytaliście ,,Nikt nie idzie" – jak Wam się podobała? #bookstagramcommunity #bookgirl #bookstagrampl #bookworm #bookmorning #miraclemorning #cozytime #czytam #kochamksiążki #takczytam #czytaniejestsexy #wintermood #lights #candels #kochamczytać #bookstagramfeatures #światło #blogger #ireadeverywhere #ilovebooks #bookphotography

A post shared by czytaj-na-walizkach.pl (@czytaj_na_walizkach) on

 

Historie bohaterów przeplatają się ze sobą, tworząc barwną mozaikę nitek życia, które są mocno poplątane i poszarpane. Małecki w swojej książce pokazuje, nieprzewidywalność, zmienność i ulotność życia, które nie zawsze jest takie jakbyśmy chcieli. Bohaterowie w różnych wymiarach doświadczają tej nieprzewidywalności we własnych historiach.

Warszaw – bohater w tle

Ciekawie czyta się książkę, której akcja dzieje się w mieście, w którym mieszkasz. Tu tłem, a jednocześnie drugoplanowym bohaterem jest Warszawa. Miasto kontrastów, możliwości, samotnych i szczęśliwych ludzi.

Ursynów, Praga, Śródmieście – w latach 90 – tych i roku 2017 – miasto bohaterów Nikt nie idzie Jakuba Małeckiego, wybrane – pokochane lub znienawidzone. Staje się miejscem, do którego wracają i w którym próbują tworzyć swój świat.

Nikt nie idzie – opowieść o samotności, ludzkich wyborach i zaskoczeniach

Mamy tu głębokie odcienie miłości, poczucie straty i radzenie sobie z żałobą. Widzimy samotność w różnych wymiarach, a relacje rodzinne i przyjacielskie, pozwalają wczuć się w bohaterów i przyjąć ich emocje. W książce Nikt nie idzie Jakub Małecki znajdziemy wiele momentów poruszających serce. Mnie zaskoczyła silnym ładunkiem emocjonalnym, pokazaniem wpływu dzieciństwa na życie dorosłe oraz bardzo skomplikowanymi relacjami damsko-męskimi.

Nikt nie idzie Jakub Małecki

Płakałam czytając, przeżywałam wybory bohaterów, czułam ich rozpacz i ich radość. Utożsamiałam się z ich trudnościami i sukcesami. Jednak brak mi było szerszego wyjaśnienia ich motywacji, zbudowania większego kontekstu i pochylenia się jeszcze bardziej nad ich wewnętrznymi przeżyciami. Jednak mimo wszystko, to co dostajemy w tej niewielkiej książce, pozwala powiedzieć, że to kawał dobrej lektury.

Moim drugim niewielkim ,,ale” jest prowokowanie czytelnika i wywoływanie w nim bardzo trudnych emocji w sposób, który nie każdemu może się podobać. Jakby zbyt łatwo, zbyt prosto –  trudno to wytłumaczyć, jednak jest to zauważalny dyskomfort, dla osób, które dużo czytają i lubią złożone historie.

Mimo tych, minusów, które gdzieś mnie zakuły w trakcie czytania, uważam, że Nikt nie idzie to świetna książka, z bardzo dobrą opowieścią, niezwykle prawdziwą i mocną, w której wiele osób znajdzie coś dla siebie.

Czytaliście Nikt nie idzie Jakuba Małeckiego? Jak Wam się podobało?

Tytuł: Nikt nie idzie

Autor: Jakub Małecki

Liczba stron: 262

Wydawnictwo: wydawnictwo SQN

 

Summary:

3

Opowieść o zagubionych ludziach, zmagających się z nieprzewidywalnym życiem w dużym mieście

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Ksiązki

Zobacz również

Czas nieprzewidziany Michał Głowiński Grzegorz Wołowiec – recenzja

Czas nieprzewidziany zachwycił mnie tytułem, to chyba on ...

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

Kawa do książki