Czytaj na walizkach

Subiektywnie o książkach, podróżach i życiu pełnym niespodzianek

Niezwykłe Kobiety Drugiej Rzeczpospolitej

Niezwykłe Kobiety Drugiej Rzeczpospolitej – recenzja

11 października 2017 paulina komentarzy 7

Kobietą być. Co to znaczyło dla przeszłych pokoleń, co znaczy dla nas teraz? W książce Niezwykłe kobiety Drugiej Rzeczpospolitej możemy poszukać odpowiedzi, błądząc razem z autorem wśród biografii i opowieści o poetkach, pisarkach, sportsmenkach i artystkach międzywojnia. Niektóre zapomniane, inne wspominane na kartach historii. Każda z kobiet, których autor maluje szybki szkic pokazuje nam, jak niewiele wiemy o swojej historii, szczególnie tej, która była kobietą.

Kobiety, które zmieniały swój świat

Jerzy Chociłowski zabiera nas w podróż przez krainy kobiecych sukcesów, dramatów i osiągnięć, o których dawno zapomniał współczesny świat. Poznajemy te, których imię przetrwało w podręcznikach historii oraz te, które w latach dwudziestych XX wieku sławne i znane, dziś dawno zapomniane.

Niezwykłe Kobiety Drugiej Rzeczpospolitej

Autor pokazuje portret pisarek, malarek, poetek, śpiewaczek operowych, kobiet zaangażowanych politycznie i w świat nauki. Wśród, krótkich rozdziałów znajdziemy zarys sylwetek takich znanych postaci jak Maria Curie-Skłodowska, Zofia Kossak, czy Zula Pogorzelska, czy Halina Konopacka.

Jednak są tu też portrety wielkich kobiet, które przez wojenne zawieruchy, PRL zostały zapomniane takie jak np. Lucyna Messal, która czarowała swoim głosem w operach, operetkach i rewiach. Maria Morska związana z warszawskimi poetami takimi jak Lechoń, Tuwim czy Wierzyński.

Książka to podróż przez czasy międzywojnia, gdzie królowała kołtuńska moralność, kobiety nie miały łatwego życia, szczególnie te, które wyróżniały się z tłumu – były oceniane, często kochane i szykanowane, te które próbowały coś zmienić w postrzeganiu praw kobiet były spychane na margines. Wiele z tych niezwykłych postaci z Niezwykłych Kobiet Drugiej Rzeczpospolitej zabrała II Wojna Światowa lub odmieniło piekło obozów koncentracyjnych.

Niezwykłe Kobiety Drugiej Rzeczpospolitej

Poznaj Niezwykłe Kobiety Drugiej Rzeczpospolitej

Chcesz poznać kawałek polskiej historii, której nie znajdziesz w szkolnych podręcznikach? Jesteś ciekawy lub ciekawa gdzie podziały się sławne pisarki, poetki, śpiewaczki czy królowe teatru? Zobacz jak Polska mogłaby wyglądać inaczej, gdyby były bardziej znane? To kobiety, o których warto pamiętać.

Dziękuję za egzemplarz do recenzji wydawnictwu Akurat

Tytuł: Niezwykłe kobiety Drugiej Rzeczpospolitej

Autor: Jerzy Chociłowski

Liczba stron: 312

Wydawnictwo: Akurat

 

#kobiety historia#Niezwykłe Kobiety Drugiej Rzeczpospolitej#polskie kobiety#portrety kobiet#znane kobiety

Miło mi że tu jesteś, jeśli tekst Ci się spodobał. Pozostaw po sobie jakiś ślad.

Każdy komentarz to dla mnie zastrzyk motywacji.

Zobacz również moje najpopularniejsze wpisy

Poprzedni wpis

Następny wpis

  • Gosiaczek

    To zdecydowanie książka, która mnie zainteresuje!

  • Muszę po nią sięgnąć 😉

  • Książka dla mnie, że też do tej pory jej nie przeczytałam?! Koniecznie muszę to nadrobić. Moje ulubione Dwudziestolecie Międzywojenne 🙂 Pozdrawiam!

  • Ana

    Coś dla mnie!

Najnowsze wpisy