Czytaj na walizkach

Subiektywnie o książkach, podróżach i życiu pełnym niespodzianek

Niezawodna kuracja

9 lutego 2016 paulina komentarzy 6

Kuracja wedlug schopenhauera

Tytuł: Kuracja według Schopenhauera

Autor: Irvin D. Yalom

Ilość stron: 435

Wydawnictwo: Zielone Drzewo Instytut Psychologii Zdrowia PTP

 

Prawdziwe życie do ostatniego tchu

Książka, która nie jest ani łatwa w odbiorze i nie porusza lekkich treści. Skupia się na kluczowych pytaniach, które padają w życiu każdego człowieka, jednego wcześniej, innego później. Yalom prowadzi nas przez historię terapeuty i jego grupy, od powolnej integracji i traumatycznych wiadomości po pogodzenie się z własnym losem i odkrycie własnego powołania. Kuracja, którą proponuje zmieni życie wielu osób.

Kuracja według Schopenhauera opowiada historię kilku miesięcy z pracy psychiatry i psychoterapeuty Juliusa Herzfelda z grupą osób poszukujących rozwiązania swoich problemów. Wyłaniają się tu różne wątki od trudności w relacjach małżeńskich, przez brak akceptacji własnej osoby, po niekontrolowane wybuchy złości, czy nieumiejętność tworzenia trwałych relacji międzyludzkich.

Jednak głównym motorem powieści jest traumatyczna wiadomość, którą dostaje sam Julius. Od tej pory próbuje zweryfikować swoje życie, a także sposób prowadzenia terapii. Chce się dowiedzieć czy pomógł choć jednej osobie i jak mają się Ci ludzie, którym nie zdołał pomóc i uważa za swoje zawodowe porażki. Przeglądając kartotekę pacjentów trafia na przypadek Philipa który mimo trzech lat przychodzenia na terapie nie uzyskał upragnionej pomocy. Drogi Juliusa i Philipa znów się krzyżują, spotykają się w niecodziennych rolach i zawierają układ, który zmieni życie każdego z nich. Philip pokazuje swojemu dawnemu terapeucie moc dawnych filozofów, przybliża inny tok myślenia i zmusza Juliusa do przewartościowania wielu spraw.

Do ostatniego tchu

Julius próbuje pokazać Philipowi, że samotność to czasem pójście na łatwiznę, a ludzie oprócz cierpienia mogą zaoferować o wiele więcej. Trudne relacje w grupie terapeutycznej to mikrośrodowisko odwzorowujące prawdziwe życie. Dzięki ludziom, którzy potrafią mimo oporów otworzyć się przed obcym, pacjenci zyskują nieporównywalnie więcej niż jedynie w kontakcie jeden na jeden.

Kuracja – Żyć pełnią życia

Książka pisana jest dość przystępnym językiem, między rozdziałami fabularnymi znajdziemy noty o życiu Artura Schopenhauera, dowiemy się jak znany filozof wpłyną na życie Philipa i wszystkich bohaterów powieści. Historię można czytać na wiele sposobów, psycholodzy znajdą tam opis prowadzenia grupy terapeutycznej, sytuacji jakie mogą mieć miejsce w trakcie spotkać, sposobów interwencji i idee samego Yaloma na psychoterapie. Osoby niezwiązane z psychologią mogą odnaleźć w książce swoje problemy, poszukać razem z bohaterami swoich rozwiązań. Kuracja według Schopenhauera to również chwila refleksji nad egzystencjalnymi pytaniami: Jaki sens ma życie? Co dzieje się po śmierci człowieka? Kim jestem? Dzięki bohaterom powieści sami będziemy mogli odnaleźć nasze odpowiedzi.

psychologia

Warto przeczytać choć jedną książkę Irvina Yaloma, mimo, że tematyka może wydawać się trudna, to jednak sposób narracji, opis bohaterów oraz cała historia wydaje się bardzo przystępna i ciekawa.

Jeśli interesuje Cię psychoterapia lub chcesz wiedzieć więcej o relacjach międzyludzkich ta książka jest dla Ciebie!

Inne recenzje książek I. Yaloma – Istoty ulotne

P.S. Ostatnio trochę mniej mnie na blogu – choroba, obowiązki w pracy, kilka innych spraw zajmuje mi bardzo dużo czasu i pochłania moją energię. Mam nadzieję, że przeziębienie odpuści i będę mieć dla Was więcej tekstów:)

Zapisz

#książki psychologiczne#Kuraca według Schopenhauera#niezawodna kuracja#opowieści psychoteraputyczne#psychologia#psychoterapia#terapia grupowa#Yalom

Miło mi że tu jesteś, jeśli tekst Ci się spodobał. Pozostaw po sobie jakiś ślad.

Każdy komentarz to dla mnie zastrzyk motywacji.

Zobacz również moje najpopularniejsze wpisy

Poprzedni wpis

Następny wpis

Najnowsze wpisy