Czytaj na walizkach

Subiektywnie o książkach, podróżach i życiu pełnym niespodzianek

książki na Święta

Nie całkiem białe Boże Narodzenie – recenzja

7 grudnia 2017 paulina komentarzy 11

Chcesz przeczytać książkę z Bożym Narodzeniem w tle, a jednocześnie taką, która Cię zaskoczy, pozwoli spędzić czas na intensywnym rozwiązywaniu nie lada zagadki? Nie całkiem białe Boże Narodzenie Magdaleny Knedler jest dla Ciebie. Kryminał, który nie pozwala się od siebie oderwać.

Wanna, Niemiec i Wigilia

Knedler rozpoczyna swoją powieść z przytupem. Ciało znalezione w wannie przez młodą pensjonariuszkę spędzającą świąteczny urlop gdzieś w polskiej głuszy, będzie tylko wstępem do kryminalnej intrygi jaka rozegra się w Mścigniewie.

Goście przyjemnego dworku chcieli uciec od swoich spraw, nie planowali policyjnych przesłuchań, ani trupów w pobliżu ich pokojów. Pragnęli zakosztować tradycji bez zbędnych przygotowań, sztucznych uśmiechów i rodzinnego udawania. W najśmielszych snach nie spodziewali się takiego Bożego Narodzenia. Kiedy Olga znajduje w łazience ciało jednego z gości, akcja zaczyna się rozpędzać. Pojawiają się intrygujące postaci dwóch mężczyzn podających się za prę gejów, a w rzeczywistości będących – inspektorem policji oraz prywatnym detektywem.

nie całkiem białe Boże Narodzenie

 

Jak Romanowski, Suzin i Olga poradzą sobie z zagadką, dodatkowo każdy z gości ukrywa swoje tajemnice. Właściciel pensjonatu ukrywa chorobę żony, młode małżeństwo z Warszawy nie do końca słodki obraz wspólnego życia, dawna aktorka mało chlubne uczynki. Każdy z nich ma coś na sumieniu, czy przeszłość popchnęła ich do zbrodni?

Nie całkiem białe Boże Narodzenie – nie całkiem kryminał

Magdalena Knedler szeroko czepie z klasyki gatunku, jednak jej powieść nie jest typowym kryminałem, mamy tu dokładnie sportretowanych bohaterów przedstawionych z poczuciem humoru. Sytuacje, które nie całkiem bierzemy na serio, a czytając ma się wrażenie, jakby bohaterowie umówili się i grali w sztuce. Sami, wraz z główną bohaterką na czele wspominają o poczuci nierealności kolejnych morderstw w zestawieniu ze skocznymi Kolendami. Czytelnikom również udziela się ta specyficzna atmosfera. Jednak w niczym to nie przeszkadza cieszyć się lekturą i pogrążyć się w rozwiązywaniu kryminalnych zawiłości.

 

Jeśli macie ochotę na książkę z Bożym Narodzenie w tle, wartką, dynamiczną akcją, z ciekawie narysowanym psychologicznym tłem postaci oraz opowieścią, która może nie koniecznie Was przestraszy, albo poruszy, jednak wciągnie na długie godziny. Jak u królowej kryminału Agathy Christie będziecie mylić tropy, zawężać krąg podejrzanych i rozwiązanie samych Was zadziwi.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu NOVAE RES

Zapowiedź na YT:

Tytuł: Nie całkiem białe Boże Narodzenie

Autor: Magdalena Knedler

Ilość stron: 433

Wydawnictwo: NOVAE RES

#kryminał#książki boże narodzenie#książki na święta#literatura na święta#literatura polska#magdalena knedler#nie całkiem białe boże narodzenie#powiesc

Miło mi że tu jesteś, jeśli tekst Ci się spodobał. Pozostaw po sobie jakiś ślad.

Każdy komentarz to dla mnie zastrzyk motywacji.

Zobacz również moje najpopularniejsze wpisy

Poprzedni wpis

Następny wpis

 • Zapowiada się niezła alternatywa, dla tych wszystkich, którzy po raz enty nie chcą oglądać „Kevina samego w domu” 😉

  • Myślę, że ta książka jest o wiele lepsza niż Kevin nawet w swej najlepszej formie 🙂 Plus książka daje pole wyobraźni, a film niestety już nie.

 • No tak, filmów z Bożym Narodzeniem w tle jest całe mnóstwo, a nie bardzo przypominam sobie, kiedy ostatnio czytałam książkę zatopioną w świątecznym klimacie 😉

  • Jest ich trochę, właśnie tworzę listę książek ze świątecznym klimatem 🙂 Będzie w czym wybierać:)

 • Gosiaczek

  To może być naprawdę świetna książka 🙂

 • Mam tę książkę na liście obowiązkowych pozycji do przeczytania! 🙂

 • Lubię kryminały, a Twoja recenzja brzmi intrygująco 🙂

 • Pingback: Dobre książki na Święta Bożego Narodzenia - Czytaj na walizkach()

Najnowsze wpisy