Czytaj na walizkach

Subiektywnie o książkach, podróżach i życiu pełnym niespodzianek

Magia słów – jak pisać lepiej?

28 lipca 2016 paulina komentarzy 19

Ostatni będą pierwszymi. Tak głosi przysłowie i tym razem się sprawdza. Choć przeczytana na końcu mojego bułgarskiego urlopu, to jako pierwsza zrecenzowana. Za dawkę inspiracji, motywacji i pomysłów na opowiadania.

O pisaniu słów kilka

Pisać o książce, która uczy jak pisać lepiej, jest trudne, a nawet bardzo trudne. Chciałabym wykorzystać wszystkie wskazówki autorki, wypróbować pomysły i sprawić, aby moje teksty były lepsze. Czy się uda? Zobaczymy. Jedną z głównych idei ,,Magii słów” jest to, że aby być coraz lepszym, trzeba ćwiczyć i to dużo.

Joanna Wrycza-Bekier stworzyła książkę, która przyda się nie jednemu adeptowi pisarstwa. Jest dobra zarówno dla początkujących pisarzy, dziennikarzy, jak i autorów tekstów internetowych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jedni pomysły na nowe historie, inni wskazówki jak pisać lepsze zdania i dlaczego niektórych słów lepiej unikać. Innych może zainteresować schemat budowania opowieści, czy strategie stopniowania napięcia lub praca nad długimi zdaniami.

,,Magia słów” to książka, która inspiruje, a pod jej wpływem chcesz siąść przed komputerem i pisać w nieskończoność. Gdzieś znika lęk przed pustą kartką (o którym też pisze autorka), a pojawiają się pomysły, nowe zwroty, historie sam składają się w całość.

Język książki, a także cała jej formuła jest bardzo przystępna i wciągająca, prosty styl, który w rozwiewa po kolei obawy adepta pisarstwa i intrygujący sposób przedstawia kolejne zagadnienia zyska wielu zwolenników.

magia slow

Moje wrażenia – Magia słów

,,Magia słów” jest dla mnie kolejną książką, z której mogę czerpać, aby sprawiać, że budowany przez mnie świat będzie bardziej żywy i wciągający. Gramatyka przestaje być straszna, a zaskakujące połączenia barw, dźwięków i zapachów, które wzbogacają historie są na wyciągnięcie ręki.

Obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy marzą o napisaniu własnej powieści, opowiadania czy lepszego artykułu. Gęsto okraszona cytatami z wielkich dzieł, szczególnie rozdział ,,Lekcja Iana Fleminga” była niezwykle barwna i pouczająca, autorka odwołuje się do stylu autora opowieści, którego bohaterem jest James Bond. Pokazuje, jak krótkie zdania, odwołanie do doświadczeń czytelnika i krwisty bohater sprawiają, że historia jest bliska kolejnym pokoleniom.

Chcesz pisać lepiej, dowiedzieć się jaki czasownik nie zanudzi czytelnika i dlaczego kolory, zapachy i smaki są ważne? Weź ,,Magię słów” do ręki i usiądź na miękkim kocu i daj porwać się urzekającej lekcji pisania. Tylko przygotuj sobie kilka kartek w pobliżu, nie oprzesz się wypróbowaniu niektórych ćwiczeń.

Czytaliście ,,Magia słów? Jak wasze wrażenia? Może znacie inne tytuły książek traktujące o tym jak pisać lepiej?

Może Was zainteresuje wcześniejsza recenzja ,,Wszyscy jesteśmy hipsterami”

Tytuł: Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy

Autor: Joanna Wrycza-Bekier

Ilość stron: 243

Wydawnictwo: Onepress

#artykuly#autor#cytaty#jak pisac lepiej#ksiazki o pisaniu#magia słów#powiesc#recenzja magia slow#teksty

Miło mi że tu jesteś, jeśli tekst Ci się spodobał. Pozostaw po sobie jakiś ślad.

Każdy komentarz to dla mnie zastrzyk motywacji.

Zobacz również moje najpopularniejsze wpisy

Poprzedni wpis

Następny wpis

 • Ewa Sroka

  Ciekawe wydanie, mnie urzekła ta okładka. Nigdy nie ciągnęło mnie w stronę takiej literatury, jednak Twoja recencja jest naprawdę zachęcająca. Z tą nauką pisania jest tak, że moim zdaniem takie poradniki nie są dla wszystkich. Mnie osobiście to trochę odrzuca, chociaż tę książkę chyba jednak kupię, ot tak- może zmieni moją opinię?

  • Zwykłe poradniki zazwyczaj mnie irytują, ale tak książka jest inna, bardziej jak opowieść o pisaniu, niż rady dobrej cioci:)

 • Brzmi ciekawie i okładka jaka śliczna, muszę przeczytać tą lekturę 😀

 • Zawsze warto pracować nad swoimi umiejętnościami. Myślę, że lektura tej książki mogłaby mi przynieść wiele korzyści no i przede wszystkim lepszy warsztat 🙂

 • Już wcześniej słyszałam o tej książce, muszę po nią sięgnąć, bo wydaje się ciekawa. Na pewno inspiruje do tworzenia i pisania 🙂

 • Lubię czytać takie publikacje, gdyż zawsze coś ciekawego z nich wynoszę.

 • kswksw121512

  udana pozycja, warto otworzyć i przeczytać
  zapraszam do obserwacji http://fantastic-brand.blogspo… odwdzięczam się tym samym

 • Anna Bielecka

  Chętnie bym przeczytała kilka ciekawych cytatów z tej książki 🙂 Kiedyś wydałam tomik wierszy 😀 Ale i tak muszę nad językiem pracować 😀

  • Wow, gratuluję! Poezja chyba jest jeszcze trudniejsza do tworzenia niż proza:)

 • Chcę pisać lepiej 🙂 Ostatnio szukam czegoś wartego uwagi, co przy okazji pomoże mi w prowadzeniu bloga. Z pewnością przyciągnęłaś moją uwagę do tej książki 🙂

 • Z przyjemnością zapoznałabym się z treścią tej książki. Czytam właśnie (fragmentami) „Pamiętnik rzemieślnika” Kinga i mam chrapkę na „Maszynę do pisania” Bondy, ale tę też wrzucam na listę 😉
  /Pozdrawiam,
  Szufladopółka

  • A jak Ci się podoba ,,Pamiętnik rzemieślnika”? Zastanawiam się nad zakupem.

   • Tak jak wspomniałam, czytam fragmentami no i… mam dość długą przerwę od poprzedniego zerknięcia 😉 Ale powiem Ci, że forma nie przypadła mi do gustu. Jest sporo cennych porad, ale są wplecione w biografię Kinga, jakoś taka narcystyczna wydała mi się ta książka, oczywiście King jest świetny, ale przeszkadza mi to w odbiorze.

 • Brzmi zachęcająco. Od dłuższego czasu szukam inspiracji do poprawy warsztatu. Z pewnością sprawdzę!
  Zwłaszcza, że jedna z pozycji na mojej bucket liście to wydanie książki w druku 🙂

  • Myślę, że ta pozycja może się przyczynić do szybkiego zrealizowania tego marzenia:) Jest bardzo motywująca.

 • Pingback: Podsumowanie lipca, Polacy i Pokemony - Czytaj na walizkach()

 • Anita M

  Z chęcią bym przeczytała, od dawna się tym tematem interesuję.

 • Pingback: Wakacyjne zwierzenia i nienawiść do urzędów - Czytaj na walizkach()

 • Kiedyś miałam zamiar kupić tę książkę i zupełnie mi umknęła. Po Twojej recenzji chyba jednak (za chwilę!) ją zakupię.
  dzięki 🙂

Najnowsze wpisy