Czytaj na walizkach

Subiektywnie o książkach, podróżach i życiu pełnym niespodzianek

Ludzie na każdy etap życia

19 kwietnia 2016 paulina komentarzy 9

Czasami podśpiewuję sobie piosenkę Republiki ,,Przyjaciele”, jest tam taki tekst ,,Gdzie oni są? Gdzie oni są, Ci wszyscy moi przyjaciele?”. Piosenka dość przygnębiająca, ale ja ją lubię, ogólnie lubię stare polskie zespoły. Ale dziś nie o muzyce, a o ludziach. Macie czasami tak, że łapiecie się na tym ilu ludzi przewinęło się przez Wasze życie?

Kiedy ludzie odchodzą?

Kiedyś bardzo przeżywałam rozluźnienie kontaktów z niektórymi, bolało mnie to, że ważna dla mnie relacja powoli się rozpada. Czasami była to moja winna, czasami tej drugiej osoby, ale najczęściej winowajcą był czas, zmieniające się priorytety, czy po prostu odległość. Wartościowe relacje i znaczący ludzie po prostu znikali, a mi zostawał smutek po ich odejściu. Bo jak tu się pogodzić z dnia na dzień, że bliski człowiek, któremu się zwierzałaś, opowiadałaś historię swojego życia, nagle nie ma dla Ciebie czasu, nie czuje potrzeby spotykania się z Tobą, ani nie rozumie Ciebie tak jak wcześniej?

Myślę, że każdy na pewnym etapie swojego życia, szczególnie w okresie nastoletnim, bardzo przeżywa różne znajomości, utratę relacji czy nawiązywanie nowych. Wtedy grupa rówieśnicza jest ważna jak nigdy wcześniej i nigdy później. Znajomi i przyjaciele to grupa odniesienia, która ma ogromny wpływ na życie. Podobnie było i u mnie. Jednak z czasem się to zmieniło i w sumie zmienia cały czas.

ludzie

Czy teraz nie szkoda mi znajomości, które się rozluźniają, a były bardzo bliskie? Oczywiście, że tak. Jednak podchodzę do tego trochę inaczej. Wierzę, że konkretni ludzie są na określony czas, że idą z nami przez życie w określonym celu i zarówno oni jak i my potrzebujemy siebie nawzajem.

Jedni ludzie są z nami na kilka chwil, idą tylko kawałeczek z nami przez życie. Niektórzy zostają na lata, znamy ich długo, tworzymy silne więzi, bliskie relacje, stają się dla nas bardzo ważni, jednak też na pewnym etapie naszego życia znajomość się zmienia, staje się mniej intensywną, albo mniej bliska. Może się tak dziać z wielu powodów – już nie potrzebujemy siebie nawzajem 24h na dobę, może angażują nas inne rzeczy, zmieniły się nam priorytety, albo próba czasu po prostu wypala daną relację. To tak jak z datą ważności, niektórzy ludzie ją mają w naszym życiu.

Kto na całe życie?

Jednak są ludzie, którzy są na całe życie – to przyjaciele. Kiedyś po latach, kiedy już dopadnie nas starość, zobaczymy naprawdę, kto okazał się takim towarzyszem w wędrówce na długie kilometry.

ludzie przyjaciele

Myślę, że każdą relację, warto pielęgnować bez względu na to ile miałaby trwać, z każdym człowiekiem, dostajemy ogromnie cenną lekcję, bezcenne doświadczenie – może to będzie umiejętność dziękowania, szerokiego uśmiechu, większej asertywności, a może ktoś nas nauczy piec muffinki czy czytać po japońsku. Dostajemy nie tylko wymierne umiejętności i kompetencje, ale takie niesamowite dary, jak wdzięczność, bliskość, współdzielenie radości i problemów czy wspólny śmiech do łez.

Warto doceniać tych wszystkich ludzi, którzy stanęli na naszej drodze, nawet jeśli te spotkania z nimi skończyły się dramatycznie. Może czujemy niesmak, może żal, to jednak warto uświadomić sobie ile dzięki takim a nie innym relacjom dostaliśmy.

A Wy jakich ludzi spotykacie na swojej drodze?

Zapisz

#bliskie relacje#etapy życia#ludzie na każdy etap#przyjaciele#spotkania#wędrówka#więzi#życie

Miło mi że tu jesteś, jeśli tekst Ci się spodobał. Pozostaw po sobie jakiś ślad.

Każdy komentarz to dla mnie zastrzyk motywacji.

Zobacz również moje najpopularniejsze wpisy

Poprzedni wpis

Następny wpis

 • Faktycznie wiele bliższych znajomości kończy się lub ulega rozluźnieniu po zakończeniu pewnego etapu w życiu. Miałam to szczęście, że z paroma osobami mimo upływu czasu i odmiennych sytuacji życiowych w dalszym ciągu utrzymuję bliskie stosunki i mogę zwrócić się do nich w każdej chwili 🙂

 • Kinga C

  Tylko nieliczne osoby zostają nam na całe życie i o nich powinniśmy dbać najbardziej. Oczywiście inne znajomości też są ważne, bo każdy człowiek wnosi do naszego życia coś ważnego 😉

 • Do ludzi niestety trzeba nauczyć się podchodzić z dobrym dystansem. Tak naprawdę bardzo rzadko na pierwszy rzut oka jesteśmy w stanie rozpoznać kto będzie na zawsze naszym przyjacielem a z kim można tylko wypić piwo 🙂

 • Słowo w słowo

  Tak sobie myślę, że to jest wpisane w nasze życie… {cofnij}.. w moje 😉 mogę pisać tylko za siebie. Jestem tą szczęściarą do których ludzie wracają po latach… choć takich relacji jak były kiedyś nie da się naprawić. Ale cieszę się ze są 😉 Choć o prawdziwych przyjaciół jest coraz trudniej..

 • Staram się wierzyć, że każda osoba, która staje na drodze mojego życia pojawia się tam w jakimś celu. Nawet jeśli nasza znajomość trwa bardzo krótko, i pozornie wydaje się bezsensowna, jej owoce i „nauki” z niej płynące często objawiają się w najmniej przewidywanym momencie…
  Bardzo fajny wpis 🙂
  Dawid

 • szczerze? różnych ludzi. niestety u mnie przeważają ludzie dużo młodsi ode mnie (mówię o wieku umysłowym), najlepiej się czuję w towarzystwie ludzi ok. 30 🙂

 • jakis czas temu nastąpiła w moim życiu ogromna selekcja. zostali tylko wartościowi ludzie. i czuje sie szczesliwa

Najnowsze wpisy