Czytaj na walizkach

Subiektywnie o książkach, podróżach i życiu pełnym niespodzianek

Los powtórzony

Los powtórzony – kiedy miłość boli

18 lutego 2018 paulina Brak komentarzy

Rzuciłam sama sobie wyzwanie i postanowiłam zacząć czytać książki zalegające od dawna na półce. Jak na razie padło na Los powtórzony J.L. Wiśniewskiego, jestem świeżo po lekturze i powiem szczerze, że miło się zaskoczyłam, a nawet powiem więcej, teraz sama się dziwię, że sięgnęłam po tę książkę tak późno.

Życie górala i miłość co nie chce przejść

Bohaterem Losu powtórzonego jest Marcin, to z jego perspektywy poznajemy rodziną miejscowość, starych górali oraz niezwykłą postać jaką jest Stara Siekierkowa – góralka, osoba nietuzinkowa, łącząca nowoczesność z gorliwym katolicyzmem.

Po pogrzebie ukochanej matki, życie Marcina zastyga, zaczyna wspominać dawne czasy oraz robić rachunek sumienia nad dawnymi wydarzeniami. Z jego przemyśleń poznajemy historie jego braci, którzy rozjechali się po Polsce, widzimy powolną naprawę stosunków miedzy różniącymi się diametralnie od siebie mężczyznami oraz zmianę w samym Marcinie – góralu z Biczyc, dyrektora Muzeum Ikon w Nowym Sączu.

 

Jednak Los powtórzony to powieść przede wszystkim o miłości, o miłości utraconej, nigdy nie spełnionej, o tęsknocie za bliskością i nieśmiałymi próbami pogodzenia się z losem. To też historia o żałobie, o tym jak czas pomaga ukoić ból, jednak nigdy nie zabliźnia ran. O ludzkich spotkaniach i początkach prawdziwych relacji. Los powtórzony – gorzka powieść, gdzie bohater próbuje wyjść do świata, przełamać własne opory i coś zmienić. Dodatkowo Wiśniewski znów pokazuje, jak technologia może łączyć ludzi, zwodzić ich, ale także dać szansę na odmianę losu.

Los powtórzony – opowieść o nadziei?

Książka Los powtórzony z jednej strony wzbudziła we mnie nostalgię, jakąś dziwną melancholię, z drugiej strony zostawiła po sobie gorzki smak. Gorąco kibicowałam bohaterowi, aby jego życie nabrało nowych kolorów, a historia pobiegła tak, jak sobie tego życzy. Jednak powieść, tak jak życie, jest nieprzewidywalne, a autor serwuje nam niejedno zaskoczenie.

Klimat tej książki mnie zauroczył, postaci drugoplanowe – Stara Siekierkowa, proboszcz Jamroży, kustoszka Mira – oni wszyscy nadają mocnego charakteru i klimatu powieści Janusza L. Wiśniewskiego. Zapomniałam jak bardzo lubię tego autora i jego styl opowiadania historii, dobrze było sobie to przypomnieć.

Czy to opowieść o nadziei? Na pewno o zmianie, o trudnych wydarzeniach, które bezpowrotnie zmieniają człowieka, ale również o zmianie nastawienia, bez której nie było by rozwoju, ani pogodzenia się z losem i wybaczenia.

Czasem warto przejrzeć swoją domową biblioteczkę i mocno się zdziwić jakie lektury odkłada się na później.

Czytaliście Los powtórzony Janusza L. Wiśniewskiego – jak wasze wrażenia?

Tytuł: Los powtórzony

Autor: Janusz L. Wiśniewski

Ilość stron: 307

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

#dramat#janusz wiśniewski#książki o góralach#książki o miłości#literatura polska#los powtórzony#powieść psychologiczna

Miło mi że tu jesteś, jeśli tekst Ci się spodobał. Pozostaw po sobie jakiś ślad.

Każdy komentarz to dla mnie zastrzyk motywacji.

Zobacz również moje najpopularniejsze wpisy

Poprzedni wpis

Następny wpis

Najnowsze wpisy