Czytaj na walizkach

Subiektywnie o książkach, podróżach i życiu pełnym niespodzianek

Jak robić lepsze zdjęcia? Lekcje fotografii od Jest Rudo

20 listopada 2016 paulina komentarzy 27

Obraz mówi więcej niż tysiąc słów – głosi dość znane i już oklepane przysłowie, ale jakże prawdziwe. Dziś kilka słów o fotografii, a raczej o lekcjach fotografii z Natalią, z bloga Jest Rudo. W ramach współpracy dostałam od niej 3 wybrane lekcje dotyczące szlifowania swoich umiejętności fotograficznych.

Dlaczego lekcje fotografii?

Fotografia zawsze była dla mnie ważna, kiedy byłam mała marzyłam o nowoczesnym aparacie, którym mogłabym robić zdjęcia, w każdym momencie. Pamiętacie, jeszcze te analogowe aparaty, kiedy musiałeś liczyć się z każdym okienkiem kliszy i mogłeś zrobić jedynie 32 zdjęcia? Ja pamiętam. Od tego czasu moja miłość do fotografii nie przeminęła, może jedynie troszeczkę odsunęła się na dalszy plan.

lekcje fotografii

Niestety, w natłoku zajęć, obowiązków i dorosłego życia, zawsze odsuwałam od siebie potrzebę doskonalenia się w fotografii. Marzenie o lustrzance z prawdziwego zdarzenia też jeszcze pozostaje na liście niespełnionych życzeń.  Ci co mnie znają wiedzą, że uwielbiam uwieczniać wszystkie ważne i mniej ważne momenty w moim życiu, jak i życiu moich przyjaciół.  Tylko jest jeden minus – brak mi umiejętności.

Tu z pomocą przychodzą mi lekcje Natalii. Uznałam, że to świetny pretekst do tego, aby na nowo zacząć próbować sił w fotografii i doskonalenia swoich umiejętności. Pomyślałam, że dzięki nim, na nowo rozbudzę w sobie motywację do robienia lepszych zdjęć. I tak też się stało.

Lekcje fotografii od Jest Rudo

Wybrałam 3 tematy:

  • Fotografia mobilna. Jak robić dobre zdjęcia telefonem?
  • Jak robić ostre zdjęcia?
  • Photoshop. Podstawy obsługi programu.

Zawartość

Bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła, ponieważ oprócz samej lekcji Natalia dodaje ćwiczenia, podsumowanie w formie uroczego plakatu do druku, a także dorzuca przydatne gratisy jak np. Kupując telefon…Poradnik, czyli na co zwrócić uwagę wybierając telefon, aby dało się nim robić dobre zdjęcia.

Pliki pdf z lekcjami wyglądają bardzo profesjonalnie, łatwo się je czyta ze względu na prosty i przyjazdy język. A przyjemne grafiki cieszą oko. Do tego konkretne zagadnienia są ilustrowane rysunkami, screenami z programów lub zdjęciami, co bardzo ułatwia zrozumienie trudnych kwestii.

Treść

Każda z lekcji przyniosła mi dużo nowych informacji. Najbardziej przydana była dla mnie ta o fotografii mobilnej, gdzie Natalia opisuje sposoby na poradzenie sobie z lampą błyskową, czy zastosowanie własnej ręki w postaci statywu. Bardzo praktyczne wskazówki, które można przećwiczyć wykonując przygotowane zadania do każdego tematu.

W lekcji o mobilnej fotografii mamy ekstra spis przydatnych aplikacji na smartfony, które pomogą nam wykonać lepsze zdjęcia. Sama przetestowałam kilka z nich i powiem Wam, że widać różnice w zdjęciach z aparatu, a tych wykonanych z aplikacją.

lekcje fotografii

W lekcjach fotografii o ostrości zdjęć od Jest Rudo możemy dowiedzieć się wielu specjalistycznych rzeczy o czasie naświetlania, przysłonie, ogniskowej w bardzo przystępnej formie, która nie odstrasza, a zachęca do eksperymentów.

Dla osób, które pragnął poznać Photoshopa poradnik Natalii będzie świetny, zdjęcia pomagające odnaleźć się w interfejsie, szczegółowe opisy różnych funkcji, przykłady wykorzystania poszczególnych parametrów, czyli kawał wartościowej wiedzy w pigułce. Dowiesz się z niego jak krok po kroku obrabiać zdjęcia, zmieniać nasycenie, kolory, regulować balans bieli, kadrować czy zmieniać rozmiar zdjęcia. W tej lekcji też dostaniesz gratis, a będą to przydatne skróty klawiaturowe, które ułatwiają pracę przy obróbce fotografii.

Lekcje fotografii – przydatne?

Dla mnie bardzo. Szczególnie, że lekcje fotografii zainspirowały mnie, aby postarać się bardziej w trakcie robienia zdjęć, zastanowić się jak skadrować dany obraz, jak poradzić sobie z brakiem stabilizacji czy jakie aplikacje wykorzystać do robienia zdjęć, aby te było ciekawsze, bardziej ostre i tym samym przyciągały wzrok. Polecam Wam wszystkim i lekcje fotografii i kanał Natalii na YT, gdzie opowiada o różnych fotograficznych sztuczkach, pomaga rozwiązywać problemy początkującym i zachęca do fotograficznych eksperymentów.

Dziękuję, Natalia za świetne lekcje i wiele cennych wskazówek.

A jak jest u Was z fotografią? Lubicie robić zdjęcia?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

#fotografia#fotografia mobilna#jak robić lepsze zdjęcia#jest rudo#lekcje fotografii#ostre zdjęcia#photoshop#poradnik

Miło mi że tu jesteś, jeśli tekst Ci się spodobał. Pozostaw po sobie jakiś ślad.

Każdy komentarz to dla mnie zastrzyk motywacji.

Zobacz również moje najpopularniejsze wpisy

Poprzedni wpis

Następny wpis

Najnowsze wpisy