Czytaj na walizkach

Subiektywnie o książkach, podróżach i życiu pełnym niespodzianek

Kredencjał.Droga do wnętrza–podróż, która dużo zmienia

16 grudnia 2016 paulina komentarzy 19

Z czym Ci się kojarzy słowo – PIELGRZYM? Z Paulo Coelho, z mniej lub bardziej nawiedzonymi babciami zmierzającymi do Częstochowy lub innego miejsca, a może z człowiekiem, który próbuje coś udowodnić i coś znaleźć? Po lekturze Kredencjał. Droga do wnętrza dla mnie podstawowymi skojarzeniami będą: szukanie siebie, rozwój, naprzeciw trudnościom.

Droga do wnętrza siebie?

Kredencjał. Droga do wnętrza to historia podróży autora Daniela Sitka, który wyruszył w drogę najbardziej znanym pielgrzymkowym szlakiem Camino de Santiago, czyli Drogą św. Jakuba (tutaj kilka szczegółowych informacji). Każdy rozdział to jeden z etapów podróży, mimo iż wiele czynności jest opisywanych podobnie, przedstawiona jest codzienność pielgrzyma to jednak pochłaniając kolejne strony nie można się nudzić. Razem z bohaterem odkrywałam kolejne miasta, kibicowałam mu w zdobywaniu pożywienia i noclegu, ponieważ wybrał dość niecodzienny i kontrowersyjny sposób pielgrzymowania, ale o tym nic więcej, aby Wam nie zdradzać za dużo.

Droga do wnętrza

Bohater podejmuje drogę z wielu powodów, jednak jego głównym motorem jest chęć poznania odpowiedzi – na to kim jest i co ma zrobić ze swoim życiem. W trakcie drogi spotyka ludzi, którzy pokazują mu ludzkie dobro, uczą w sposób czasami trudny, a czasami zabawny, że to co najważniejsze nosimy w sobie i właśnie tym możemy dzielić się z innymi. Autor pokazuje trasę św. Jakuba jako drogę, która niesie ze sobą wiele odpowiedzi, ale jeszcze więcej pytań, jednak pozwala na odkrycie skarbów, o których zaczynając wędrówkę, nie miało się pojęcia.

Do Santiago

Książka jest pisana w pierwszej osobie, narrator bezpośrednio zwraca się do czytelnika, co potęguję towarzyszenie w prawdziwej pielgrzymce, wzmacnia opisywane wydarzenia i pozwala utożsamiać się z bohaterem. Przemyślenia autora są żywe, nacechowane młodzieńczym chaosem, który pod wpływem płynących z porażek i sukcesów nauk, układają się w zrozumiałą całość.

Droga do wnętrza

Daniel Sitek nie oszczędza ani siebie, ani czytelnika, nie piszę, że Camino to przebieżka, a niesienie kilkukilogramowego plecaka to nic trudnego. Znajdziemy tu żywe opisy zmagań z ograniczeniami ciała i ducha, momenty zwątpienia i przeczucie porażki. Jednak książka pokazuje  też, jak zaufanie do siebie, do drogi, którą wybraliśmy daje nam to, czego potrzebujemy. Książka opowiada o drodze do swojego wnętrza, do lepszego poznania siebie i zrozumienia własnych zachowań.

Na koniec świata

Kolejne mijane miejscowości uwieczniane są w Kredencjale, czyli dokumencie pielgrzyma drogą św. Jakuba, w której pielgrzymi zbierają pieczątki potwierdzające przebycie odpowiedniej trasy. Pieczątka jest znakiem, który dla wędrowca jest znakiem trudu i znoju, ale także sukcesu do tarcia do kolejnego celu. Książka porusza, czasami wzrusza, a na pewno uczy i zachęca do wyruszenia we własną pielgrzymkę, tak, aby samodzielnie przekonać się – ile jestem wart, jak bardzo cenię dotychczasowe życie, a co jednak chce zmienić?

,, Jedyną osobą, która wie, czy możesz, jesteś Ty sam. Ty, nie strach schowany za murem z cegieł społecznych norm, które ,,rzekomo” musisz spełniać. Mur, za którym ,,niemożliwe” okazuje się w rzeczywistości jedynie wielkim słowem powtarzanym przez małych ludzi” Kredencjał. Droga do wnętrza Daniel Sitek

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu NOVAE RES

Tytuł: Kredencjał. Droga do wnętrza

Autor: Daniel Sitek

Ilość stron: 412

Wydawnictwo: NOVAE RES

#camino de santiago#daniel sitek#doroga do wnętrza#kredencjał#recenzja#santiago de compostela

Miło mi że tu jesteś, jeśli tekst Ci się spodobał. Pozostaw po sobie jakiś ślad.

Każdy komentarz to dla mnie zastrzyk motywacji.

Zobacz również moje najpopularniejsze wpisy

Poprzedni wpis

Następny wpis

Najnowsze wpisy