Książki
amerykański czarodziej

Kim był amerykański czarodziej? Walt Disney. Potęga marzeń

Kim był amerykański czarodziej, który na zawsze zmieniła postrzeganie filmów animowanych? Jak Walt Disney założył swoją znaną na całym świecie firmę? Czy był tak utalentowany jak wszyscy myślą? Skąd pomysł na Myszkę Miki? Walt Disney. Potęga marzeń Bob’a Thomasa próbuje odpowiedzieć na te pytania.

Amerykański czarodziej

Walt Disney nigdy się nie poddawał i zawsze wymagał niezwykłej wytrwałości od swoich współpracowników. To on i jego brat Roy zdołali rozwinąć firmę produkującą animowane filmy krótkometrażowe w niezwykłe przedsiębiorstwo sprzedające milionom ludzi na całym świecie iluzję magii i baśni. Firma Disney działa do dzisiaj i ma się wyśmienicie, a wycieczka do Disneylandu jest marzeniem nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

Disney od początku swojego życia wiedział, co to ciężka praca, jako chłopiec bez względu na pogodę i stan zdrowia w czasie, kiedy chodził do szkoły rozprowadzał prasę, a nie było to łatwe zadanie, wymagało wstawania o czwartej rano, siły i wytrwałości, dodatkowo nie zarabiał ani grosza. Od dziecka interesował się przedstawieniami wodewilowymi, kochał przebieranki, a rysunek traktował jako silne narzędzie wyrazu.

Disney marzył o zastaniu animatorem, próbował wszystkimi siłami pokazać, że film animowany nie musi być jedynie naiwną opowiastką, a wspaniałą historią dla dużych i małych, gdzie przemycony jest hołd dla świata dzieci.

View this post on Instagram

,,Walt Disney. Potęga marzeń" co to będzie za książka? Jaka jestem ciekawa 🙂 Bardzo polubiłam #biografia i widzę ogromną wartość takich książek. Tylko mam mały problem. Nie mam ochoty na intensywne czytanie, ani właściwie nic.😴Chce mi się ciągle spać i odczuwam mega zmęczenie. Taki stan mam od kilku dni. To chyba #przesileniewiosenne Muszę przemyśleć jak sobie z tym poradzić i wrócić do formy. Macie jakieś propozycje? #dobreksiazki #waltdisney #potegamarzen #cosnowego #biografienapolce #bookstagram #ksiazkoholik #doczytania #bookblogger #bookblog #flowerpower #flatlaystyle #flatlaylove #bibliophile #readingbiography #czytambolubie #momentsofmine #polishbookstagram

A post shared by czytaj-na-walizkach.pl (@czytaj_na_walizkach) on

Mimo problemów z powstawaniem filmów rysunkowych, dystrybucją wraz z bratem Royem dzień po dniu budowali swój niezwykły świat, gdzie rysownicy, animatorzy, filmowcy i dźwiękowcy realizowali coraz śmielsze projekty. Walt Disney nigdy nie ustawał w innowacjach, zawsze był o krok przed innymi. Wiele razy doświadczył porażki, bardzo często musiał walczyć o swoje filmy i pomysły. Nie przestawał przekonywać wytwórni, że to klienci – widzowie mali i duzi mają dobrze bawić się na jego filmach. Chciał dać wysoką jakość rozrywki całej rodzinie, to on przewidział jaką siłę oddziaływania  będzie miała telewizja. A stworzona przez niego postać Myszki Miki jest znana na wszystkich kontynentach.

Potęga marzeń Walta Disney’a

Walt, choć jak dowiadujemy się z biografii, wiele razy bał się o swoje przedsięwzięcia, nigdy nie zwątpił w swoją sztukę, pomysł, jak i wizje. Pokazywał innych, że ciężka praca plus dogłębna analiza potrzeb widzów i umiejętność wydobywania talentów z innych potrafi sprawić, że każdy pomysł można wcielić w życie. Amerykański czarodziej nie bał się wyzwań, to zazwyczaj on był pionierem w dziedzinach, których inni filmowcy się obawiali – takich jak udźwiękowienie filmów, dodanie koloru czy zainwestowanie w programy telewizyjne.

Biografia napisana przez Bob’a Thomasa pokazuje człowieka niezłomnego, jednak o wielu słabościach – nigdy nie umiał przestać palić papierosów, bywał porywczy i szybko się złościł, rzadko chwalił swoich współpracowników, jednak potrafił docenić prawdziwy talent i ciężką pracę, nigdy nie zgadzał się, że czegoś nie można zrobić.

,,Mierzymy wysoko i dlatego udało nam się dotychczas tak wiele dokonać. A teraz wracaj do roboty i spróbuj jeszcze raz”, tak mawiał Disney inżynierom czy animatorom, którzy przychodzili do niego z żalem, że to czego żąda jest niemożliwe.

Poznajemy człowieka, który nie bał się przeciwności losu, który ryzykował i tracił, a jeśli próbował kolejny raz (zawsze próbował) zyskiwał więcej niż ktokolwiek mógł się spodziewać. Przez pierwsze lata jego przedsiębiorstwo przynosiło straty, nie zarabiał nic, jednak wierzył, że los może się odwrócić. Bez względu na dochody najważniejsza dla niego była jakość animacji, to co pokazuje ludziom.

Biografia Walta Disney’a

Biografię Walta Disney’a  czyta się z zapartym tchem, próbując wyrobić sobie opinię o człowieku, który wymykał się schematom. Mimo, że sposób w jaki napisana jest książka pozostawia wiele do życzenia to jednak sam bohater był na tyle interesujący, że Walt Disney. Potęga marzeń to wciągająca lektura.amerykański czarodziej

 

Bob Thomas pisał w sposób drobiazgowy i chronologiczny, losy Disneya są przedstawiane jako zapis pewnych wydarzeń, nie znajdziemy tu budowania napięcia, czy zwrotów akcji, a raczej linearnie poprowadzoną opowieść o życiu wielkiego człowieka. Przyznam, że męczyłam się w trakcie czytania kilkukrotnie, po pierwsze dlatego, że strony zapisane są bardzo gęstą, dość niewielką czcionką, po drugie autor podaje bardzo dużo szczegółów, skupia się, moim zdaniem, na niezbyt istotnych rzeczach. Nie bez znaczenia może być fakt, że po raz pierwszy książka ukazała się w roku 1976, a od tego czasu w sztuce pisania bardzo dużo się zmieniło.

Mimo tych wad, warto poznać historię człowieka, którego dzieła zna każdy z nas z dzieciństwa, a także z dorosłego życia. To dzięki niemu ,,Królewna śnieżka i siedmiu krasnoludków” jest tak uwielbiana, to on ożywił Bambiego czy Piotrusia Pana. Amerykański czarodziej, który był wielkim biznesmenem, innowatorem i twórcą, pozostawał do końca swoich dni również dzieckiem.

Czytaliście biografię Walta Disney’a? Ciekawi Was ta postać?

Tytuł: Walt Disney. Potęga marzeń

Autor: Bob Thomas

Ilość stron: 345

Wydawnictwo: Dream Books

 

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

W jak morderstwo – kryminał, intryga i przemiana

Kiedy nadajemy swojemu życiu nowy bieg? Czy wtedy, ...

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

Kawa do książki