Czytaj na walizkach

Subiektywnie o książkach, podróżach i życiu pełnym niespodzianek

Kierunek przeszłość – czy się opłaca?

14 czerwca 2015 paulina komentarzy 7

Wspomnienia to zazwyczaj skarbnica wielu emocji zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Odtwarzając to, co zdarzyło się kiedyś przeżywamy mini podróż w przeszłość. Wracamy do obrazów, dźwięków, zapachów, które w jakiś sposób ukształtowały nasze życie, wpłynęły na wybory i zaważyły na decyzjach. Przeszłość często puka do nas w chwilach smutku, kryzysu, czy też w trakcie podejmowanie różnorodnych decyzji lub w sytuacjach zbliżonych do przeszłych wydarzeń.DSC04243

Wspomnienia

Przypominanie sobie dawnych imprez, szalonych eskapad, wyjazdów czy spotkań może wprawić w pozytywny nastrój, pozwoli zapomnieć może o nie najlepszej chwili obecnej, przeniesie w dni, które były ważne. Takie wracanie do przeszłości jest zjawiskiem pożądanym, ponieważ skłania do refleksji, pozwala wyciągnąć wnioski z przeszłości. Zdystansować się do pewnych wydarzeń i ludzi, zobaczyć różne zdarzenia w nowym świetle.

Gorzej, gdy przeszłość zaczyna kłaść się cieniem na chwili obecnej. Dawny żal, uraza, rozczarowanie czy lęki zaczynają odbierać szansę na nowy start, lepszą przyszłość, zmianę. Zamiast świeżego spojrzenia, występuje intruzywne przeżuwanie obrazów z dawnych dni, przypominanie sobie zebranych ciosów, wracanie do negatywnych odczuć, jakie wzbudzili w nas inni. Życie przeszłością nie daje możliwości zmiany, rozwoju, ani naprawienia różnych rzeczy.

DSC07518

W chwili, kiedy zorientujesz się, że przeszłe negatywne wydarzenia znów wracają powiedz STOP. Zobacz, że to, co było już minęło, nie zmieni tego żadna siła. Nie ma możliwości odwołania wypowiedzianych słów, zmiany podjętych decyzji. Jednak masz chwilę obecną, która trwa, nie pozwól by dawny żal przeszkodził Ci w napisaniu do od lat niewidzianej koleżanki, naprawienia stosunków z rodzicami, wykorzystania możliwości rozwoju czy przeproszenia, kiedy nie do końca miałeś rację. Mimo tego, że przeszłość Cię ukształtowała, to jednak dziś jesteś już inną osobą, w nowy sposób patrzysz na świat, w takiej chwili, warto pomyśleć o tym, że czasem mimo przeżytego bólu można dać sobie i innym drugą szansę.

Czy warto wracać do przeszłości? Wyciągasz wnioski czy może tylko przywołujesz negatywne emocje?

A może żyjesz tylko ,,tu i teraz”?

DSC07925

Tu i teraz?

Zapisz

#intruzywne wspomnienia. dążenie do zmiany#przeszłość#przeszłość jako kotwica#wspomnienia#wybory

Miło mi że tu jesteś, jeśli tekst Ci się spodobał. Pozostaw po sobie jakiś ślad.

Każdy komentarz to dla mnie zastrzyk motywacji.

Zobacz również moje najpopularniejsze wpisy

Poprzedni wpis

Następny wpis

Najnowsze wpisy