Rozwój

Czuję jak moje plecy opierają się o wygodny, pluszowy fotel, a kiedy nachylam się nad stolikiem unosi się wspaniały aromat, który koi moje zmysły. Kawa! Tak to ona – pobudza i daje chwilę przyjemności. Ale coś tu się nie zgadza? Czegoś brakuje. Książka – jeszcze ona jest potrzebna, aby ta chwila była idealna. Kawa i książka duet niezrównany. Jakie są zalety picia kawy i co wspólnego ma z tym książka?

Czytam więc piję – kawa i książka rytuał dla zmysłów

Dla mnie kawa i książka wiążą się z dużą przyjemnością. Chyba jednego i drugiego nauczyłam się od rodziców. U mnie w domu, w niedzielę około 11.00 rodzice zawsze pili wspólnie kawę, było ciasto i rozmowy – a ja, jako mała dziewczynka podglądałam ten rytuał. Wtedy dla mnie i brata były soczki i herbatki, a teraz sama wybieram, na co mam ochotę.

kawa i książka

Chyba stworzyłam swój własny rytuał, który nie obcy jest wielu innym osobom. Gorąca, aromatyczna kawa, dla mnie najlepiej z mlekiem i fascynująca lektura. Każdy zmysł dopieszczony zostanie dopieszczony, jeśli jeszcze dorzucimy do tego ulubioną muzykę.

Dłonie pieszczą gorący, gładki kubek, do nozdrzy dostaje się drażniący i pobudzający zapach, a oczy cieszą się z kolejnych linijek tekstu, które składają się w ciekawą historię lub praktyczną wiedzę. I ten smak – lekko gorzko-słodki, ciepły, kojący.

 

To jest ta chwila. Im jestem starsza, tym bardziej świadomie podchodzę do swojej codzienności. Chcę, aby była przeżyciem, radością, aby dostrzegać i sprawiać sobie takie chwile radości, a kawa i książka to właśnie one. Czasem o to trudno. Codzienna bieganina, kłopoty, zadania, sprawy do rozwiązania. Pojawia się stres, zniechęcenie, poczucie niedopasowania.

kawa i książka

 

Wtedy dla mnie kawa jest ratunkiem – a nie tylko pobudzającym napojem, który daje kopa do działania. A chwilą zatrzymania, popatrzenia na to, co się dzieje z dystansem. Razem z książką pozwala, może nie znaleźć najlepsze rozwiązanie, ale na chwilę zapomnieć o całym świecie, pobyć jedynie ze sobą. Dlatego czytam, więc piję i piję, bo czytam.

A dlaczego warto pić kawę, co nam może jeszcze dać w duecie z książką?

5 powodów dlaczego życie z kawą jest lepsze

1.Pobudza

Zawarta w kawie kofeina rozszerza naczynia krwionośne w organizmie, zwiększa przepływ krwi, co dotlenia organizm. Jesteśmy bardziej skupieni i chętni do działania. Warto pić kawę po kilku godzinach od przebudzenia, nie od razu po wstaniu, ponieważ rano naturalnie się rozbudzamy, dzięki działaniu kortyzolu, więc nie ma potrzeby stymulować się kawą. Ponieważ takie działanie może znieść dobroczynny wpływ kawy.

Więcej energii i chęci do działania to zrealizowane cele, odbyte spotkania, przeczytane książki i uporządkowane domy.

kawa i książka

2.Chroni

Śmiertelna dla człowieka dawka kofeiny to 100g, za to umiarkowane spożycie kawy, a tym samym kofeiny do 400 mg jest korzystne dla organizmu. Związki zawarte w kawie mają działanie antyoksydacyjne (związki polifenolowe), co warunkuje ochronne działanie w chorobach kardiologicznych, cukrzycy i nowotworach.

3.Odchudza

Picie kawy – bez cukru, mleka i śmietanki pomaga zrzucić kilka zbędnych kilogramów, ponieważ kofeina przyśpiesza spalanie tłuszczy. Często jest dodawana do kosmetyków antycellulitowych i preparatów odchudzających. Powinny na nią uważać osoby z nadkwasotą, ponieważ kofeina powoduje wzmaganie wydzielania kwasów żołądkowych.

4.Zmniejsza ryzyko wystąpienia niszczących chorób

Jedną z takich chorób, gdzie kawa może przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia choroby jest – choroba Parkinsona, próchnicy zębów, czy niektórych nowotworów.

Warto jednak pamiętać, że nie każdy może pić kawę w dużych ilościach, jej spożycie powinny ograniczyć m.in. kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby chore na wrzody żołądka, podwyższone ciśnienie tętnicze.

5.Jest okazją do spotkania się z ludźmi

Umawianie się ,,na kawę” jest bardzo popularne, choć nie zawsze wiąże się z piciem tego napoju. Kawa może być pretekstem do spotkania, randki (zobacz gdzie na randkę w Warszawie) czy odwiedzenia nowego miejsca (ciekawe kawiarnie w Warszawie). Dbanie o relacje poprawia nastrój, a silne więzi z przyjaciółmi i bliskimi dają ogromną satysfakcję i są silnym filarem w życiu budującym poczucie szczęścia.

kawa i książka

3 ciekawostki o kawie

1.Pierwsze kawiarnie w Polsce

W Warszawie pierwsze kawiarnie pojawiły się w 1763 roku, a na ziemiach polskich w ogóle jeszcze wcześniej, bo już w roku 1700.

2.Nowy Jork stolicą kawy

W mieście, które nigdy nie zasypia pije się najwięcej kawy na świecie, prawie 7 razy więcej. Kultura picia kawy w Nowym Jorku jest ogromna – kawiarnie na każdym kroku, ekspres w każdym biurze. A pokazywane obrazy w filmach z ludźmi spacerującymi po Nowym Jorku z kubkiem kawy na wynos oddają rzeczywistość.

3.Znaczenie słowa „kawa”

Prawdopodobnie pochodzi od arabskiego słowa  „gahwah” lub tureckiego „kahweh”, co oznacza „usuwający zmęczenie” lub „siła podnosząca”. Słowo kawa utożsamia się także z etiopską prowincją Kaffa – dziś Kefa, z której pochodziły pierwsze uprawy kawy. Może wywodzić się również od słowa kohwet oznaczającego siłę lub arabskiego słowa Kahva oznaczającego zarówno kawę, jak i wino.

kawa i książka

kawa i książka

Kawa do książki – czytam więc piję

Każdy amator kawy i książki wie, że te dwie rzeczy są sobie bliskie, dają chwile przyjemności, wytchnienia i radości. Możecie kupić specjalną Kawę do książki, czyli idealnie palone ziarna, które podkreślą wyjątkowość chwili i pomogą nacieszyć się genialną lekturą.

kawa i książka

Dodatkowo taka kawa, która ma gustowne, graficzne opakowanie może być świetnym prezentem dla amatorka kawy lub czytania. Jak Wam się podoba?

Możecie ją kupić klikając w link Kawa do książki lub wybrać inną kawę w sklepie U Kawiarza – jest to link afiliacyjny, więc cześć kwoty pozwoli mi również kupić pyszną kawę lub świetny kubek.

Tekst we współpracy  z firmą U Kawiarza.

Bibliografia:

Żukiewicz-Sobczak W, Krasowska E, Sobczak P. et.al. Wpływ kawy na organizm człowieka. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2012,8(1),71-76

Jakie są Wasze rytuały, które sprawiają Wam przyjemność? Też kawa i książka – czy coś innego?

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Obserwuj mnie